Mujsoubor.cz

Přihlášení

zapomenuté heslo | nová registrace

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

V dnešní době je již běžné mít doma vlastní bezdrátovou síť a využívat připojení k internetu ve všech koutech domu i na zahradě. Zapojení takové sítě není ani drahé ani složité. Jak zapojit WiFi router, tak abyste si tento komfort mohli užívat i Vy, Vám ukáže následující článek.

Ještě před započetím návodu je třeba podotknout, že konkrétní nastavení různých typů zařízení se může mírně lišit. Ve většině případů jsou ale rozdíly pouze v pojmenování některých položek. Vždy také mějte po ruce návod od svého zařízení, kde jsou uvedeny nejen obecné informace o nastavení, ale také potřebné přístupové údaje nebo údaje pro nastavení IP adres.

Zprovoznění routeru

Před samotným nastavováním, je třeba router zprovoznit a zapojit k počítači. Nejprve tedy router vybalte, a pokud je třeba, přišroubujte k němu anténu. Poté můžete začít s připojováním.

 1. Připojte router do elektrické sítě
 2. Do zdířky označené WAN (případně INTERNET) připojte síťový kabel od Vašeho poskytovatele internetu (např.  z modemu UPC)
 3. Do dalších zdířek označených PC nebo LAN, LAN 1 apod. je možné zapojovat další zařízení. Jednu z nich si tedy vyberte a připojte ji síťovým kabelem ke svému počítači.

Pokud je vše správně připojeno, měli by se na routeru rozsvítit příslušné kontrolky propojení, které odpovídají jednotlivým zdířkám. Jestliže je vše v pořádku, můžete pokračovat samotným nastavením routeru.

Nastavení routeru

Nejprve je třeba zjistit IP adresu routeru. Tu nejčastěji naleznete přímo v návodu. Stejně tak ji lze ale zjistit již přímo pomocí Vašeho počítače, a to zadáním příkazu ipconfig do příkazového řádku.

Pozn. Příkazový řádek spustíte stisknutím tlačítka Windows a zadáním písmen cmd. Poté stačí kliknout na vyhledanou ikonu se stejným názvem.

Nyní, když znáte IP adresu Vašeho routeru (např. 188.124.2.1) spusťte jakýkoliv internetový prohlížeč (např. Internet Explorer) a do adresního řádku zadejte právě tuto zjištěnou IP adresu. Po potvrzení budete požádáni o zadání uživatelského jména a hesla. Pokud údaje ještě nikdo nezměnil, najdete ho v návodu přiloženém k routeru (např. uživatel: admin, heslo: admin). Po přihlášení se dostanete do samotného nastavení routeru.

 1. V uživatelském rozhraní nalezněte položku Nastavení IP adresy (často se skrývá pod položkou Basic Setting, Primary Setup apod.).
 2. Nastavte IP adresu na Dynamic IP nebo Static IP podle poskytovatele (potřebné informace k nastavení jsou vždy uvedené v návodu)
 3. U static IP vyplňte IP adresu (nebo ponechte stávající), adresu DNS serverů atd. (všechny informace o tom, co kam vyplnit opět naleznete v návodu ke každému zařízení, tyto údaje se pro každé zařízení liší).
 4. Veškeré nastavení uložte. Typicky tlačítkem Save.

Nyní přejdeme již k samotnému nastavení bezdrátové sítě.

 1. Přejděte v uživatelském rozhraní do menu Wireless (případně Nastavení sítě, Wireless setting apod.)
 2. Pokud je třeba u položky Wireless (příp. Wifi) povolte Wifi označením volby Enabled
 3. Do políčka označeného Network ID nebo SSID zadejte název sítě (libovolně podle svého uvážení např. domaci-123)
 4. V políčku Channel nebo Select Channel nastavte Auto, pokud tato volba není možná, nastavte jakýkoliv z dostupných kanálů
 5. Tlačítkem Save uložte nastavení

Poslední, co je třeba nastavit, je zabezpečení sítě. To naleznete buď přímo pod právě zmíněným nastavením, nebo v položce uživatelského rozhraní Security. Existuje samozřejmě několik možných druhů zabezpečení. Pro domácí účely postačí klasický WEP klíč, jehož nastavení je uvedeno zde.

 1. Z menu Security vyberte z nabídky položku WEP
 2. Pokud se vám zobrazila možnost volby mezi 64 bit a 128 bit, zvolte IEEE 64 bit
 3. Do položky WEP Key (případně WEP Key 1) napište své heslo, které musí mít v našem případě délku 10 znaků. Nejlépe kombinujte velká a malá písmena (bez diakritiky) a číslice (např. KRT256jns4).
 4. Nastavení opět uložte tlačítkem Save

Změna hesla routeru a restart

Ještě před samotným restartem routeru, je vhodné změnit přístupové heslo do nastavovacího menu routeru. To provedete typicky v menu pod položkou Password, Password setting nebo User setting. Zde do příslušného políčka zadejte Vaše zvolené uživatelské jméno (můžete ponechat i na admin) a své vlastní heslo. Opět nejlépe kombinaci písmen a čísel.

Po posledním uložení nastavení je třeba router restartovat. To můžete provést přímo na routerové krabičce nebo opět přes nastavovací menu, a to takto:

 1. Přejděte v menu na položku Maintenance.
 2. Zde klikněte na volbu Reboot.

Po restartu routeru by Vám mělo již vše fungovat. Pokud ne, nejprve zkontrolujte zapojení a zapnutí Wifi na Vašem počítači. Až poté zkuste celý postup zopakovat. Při správném zapojení a dodržení všech kroků byste na svém počítači měli v seznamu sítí nalézt svůj název sítě a pomocí hesla (WEP) se k vytvořené síti bez problému připojit.

Publikováno: 10.7.2012   |   Zobrazeno: 90879x

Značky

Podobné články

Komunikace v internetovém prohlížeči

Komunikace v internetovém prohlížeči

V minulém díle našeho speciálu jsme se soustředili na komunikační programy, které si instalujete přímo do svého počítače (k přečtení ZDE). Dnes však se zaměříme na trochu modernější způsoby komunikace, která se čím dál více odehrává…

Antiviry pro Android: Velký nový test od AV-Comparatives

Antiviry pro Android: Velký nový test od AV-Comparatives

Nedávno jsme se zabývali bezpečností mobilních zařízení v článku, který však vycházel ze starších informací v testu od AV-Comparatives. Tato důležitá autorita v oblasti testování antivirů ale před pár dny vypustila nový test. Tento…

Online kancelářské balíky a užitečné editory

Online kancelářské balíky a užitečné editory

Nastal už čas na zahození obyčejných programů a přesunutí své aktivity čistě do internetových prohlížečů? Podle nabídky nejrůznějších online programů, které donedávna zabíraly gigabajty na našich discích, se zdá, že je tomu tak. Nikdo vás do změny…

Novinky od Firefox 13 k Firefox 14 beta

Novinky od Firefox 13 k Firefox 14 beta

Na začátku června společnost Mozilla vydala další verzi jednoho z nejoblíbenějších prohlížečů vůbec, legendární ohnivé lišky. Ještě než verze Firefox 13 stačila vychladnout, přišla navíc další aktualita ve formě betaverze Firefoxu 14. Firefox 13…

Eset Smart Security Business Edition

Eset Smart Security Business Edition

Původem slovenskou firmu ESET, která byla založena již v roce 1992, asi není třeba příliš představovat. Tento celosvětový producent bezpečnostního softwaru totiž rozhodně patří mezi značky, které mají uživatelé antivirových programů…

Diskuse

Katka
Katka

Dobrý den,dělám vše podle návodu najdu IP adresu a když jí dám vyhledat a píše to tohle:Jejda! Prohlížeči Google Chrome se nepodařilo připojit k serveru jinak jsem na internetu v pohodě jen se nedostanu na IP adresu

25.03 18:00 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
o jakou IP adresu jde? Resp. za jakým účelem ji vyhledáváte? Myslíte adresu PC, routeru, jinou?

26.03 09:11 reagovat

Ivana
Ivana

Dobrý deň, prosím o radu mám wifi rúter CQ-C606, ako ho mám nainštalovať?

20.03 21:10 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
s čím přesně máte problém? Obecně tato zařízení není třeba nijak zvláštně nastavovat. Stačí je připojit dle návodu v článku, případně do PC vložit instalační CD od zařízení, nainstalovat ovladače a internet by měl být okamžitě k dispozici.

21.03 10:56 reagovat

Katka
Katka

Dobrý den, mám blbý dotaz. Koupila jsem si wifi, všechno se mi podařilo, takže mám bezdrátové připojení jak na telefonu, tabletu a všechno funguje. Ale teď k dotazu, asi fakt naivní, myslela jsem si, že když vyndám kabel z noťasu, tak budu připojená také bezdrátově a ono to nefunguje. Jde to vůbec?

21.02 15:38 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
naivní nejste, nějak takto by to mělo fungovat. Ovšem záleží na tom, jakou značku notebooku máte. Některé totiž obsahují vlastní software, který se stará o připojení, ty jsou na tom mnohem lépe, než pokud musíte využít klasický manažer WiFi ve Windows.
Obecně se má pak situace takto - po vypojení síťového kabelu jako hlavního a preferovaného způsobu připojení by měl notebook vyhledat okolní bezdrátové sítě, najít tu Vaši a připojit se k ní (je však zapotřebí, abyste se k ní už v minulosti připojila a hlavně k ní zadala a uložila heslo; dále je třeba také počítat s několika vteřinami, které jsou nutné k samotnému navázání spojení). Ovšem paralelní připojení nebývá možné, vždy je třeba chvíli počkat, než dojde k automatické změně spojení.

24.02 09:06 reagovat

jirka
jirka

Potřebuji zprovoznit WIFI u zyxelu a pokud postupuji podle výše uvedeného, tak se sice dostanu do routeru, ale nemohu tam nic změnit. Je to pouze stránka, kde je popsán status. Děkuji

02.01 14:16 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
poprosím Vás o napsání přesného typu zařízení.
Když se dostanete do Statusu - není možné v něm změnit záložku nebo kliknout na nastavení a dostat se do části správy?

02.01 14:30 reagovat

Jirka
Jirka

Dobrý den prosím o radu: Nejde mě nainstalovat wifi asus RT-N12E při instalaci stále hlasí schodné druhy podsítě a pak se tváři jako když je to nainstalovaný ale nelze wifi ovládat (nastavit) děkuju za případnou odpověď

26.12 22:04 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
instalujete zařízení přímo z přiloženého CD? Jak přesně zní chybová hláška? Máte v síti i jiný router nebo podobné zařízení?

02.01 09:57 reagovat

Dagmar
Dagmar

Prosím o radu,mam od T-mobile wifi router zyxel P-660HN-T3A jak nainstalovat?

28.11 18:59 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
součástí balení by měl být samotný router, napájecí kabel s trafem, mála krabička (splitter )se třemi vstupy, síťový, datový (zelený) a telefonní (červený) kabel. Nejprve spojte splitter (zdířka LINE) zeleným kabelem s telefonní zdířkou ve zdi. Dále vezměte červený kabel a tím spojte splitter (zdířka DSL) s modemem (opět zdířka DSL). Pokud používáte pevnou linku i pro telefonování, vložte kabel z telefonu do poslední zdířky splitteru.
Nakonec spojte modem síťovým kabelem (libovolná ze zdířek) s PC a zároveň připojte napájecí kabel do elektrické sítě.

29.11 09:17 reagovat

Bohouš
Bohouš

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak pomocí dvou routerů rozšířit dosah wifi? Pokud je zapojím bez dalšího nastavení, tak se internet velmi zpomalí. Předem děkuji za odpověď. Bohouš

30.10 08:36 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nejdříve se podíváme, jaké jsou možnosti připojení. Dané routery lze spojit jak klasicky kabelem, tak i pomocí WiFi (ovšem ne všechny modely routerů tuto funkcionalitu podporují - napište typy obou routerů pro přesnější informace).
Při kabelovém zapojení by mělo být vše velmi prosté. Při připojení pomocí WiFi nastávají dvě situace - bez nastavení se druhý router bude chovat jako AP - Access Point. Pokud chcete, aby se choval jako plnohodnotný router (vytvoření samostatné podsítě - vhodné pro interní přenos dat, např. streamování videa apod.), je třeba na něm nastavit takzvaný client mod.
K Vaší nejdůležitější otázce - zpomalení internetového připojení. Pokud používáte dva WiFi routery ve vzájemném dosahu, velmi snadno se stane, že se budou vzájemně rušit (oba totiž pravděpodobně vysílají na velmi blízké frekvenci). Toto změňte nastavením tzv. Channelů (kanály, které rozdělují přidělené frekvenční pásmo na několik podpásem). U prvního routeru nastavte některý kanál z dvojice 1 a 6 a na druhém routeru zvolte kanál 11.

30.10 11:00 reagovat

tom
tom

Dobrý večer, koupil jsem nová mobil ALCATEL 5020D a když se mobilem připojím na wifi router tak se odpojí internet? máme doma dva mobily SONY a ty se připojí bez potíží k wifi i notebok! DěkujiTom

26.10 20:26 reagovat

Honza
Honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tu část postupu ohledně IP adresy. IP jsem nalezl bez problému, avšak po zadání do internetového prohlížeče se nic nestalo. Pokud je router zapojený do sítě, na PC přístup k internetu není. Jak mám tedy nastavit router? Děkuji za odpověď Navrátil Jan

26.08 18:08 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nejprve prosím zkontrolujte, že je router zapojen do elektrické sítě, propojen kabelem se zdrojem internetu a zároveň propojen kabelem s Vaším PC. Pokud všechno odpovídá, vyhledejte IP adresu routeru - stiskněte kombinaci kláves Win + R a do textového pole zadejte příkaz cmd. Otevře se okno konzole a do něj napište příkaz ipconfig. Vyberte sekci Adaptér sítě Ethernet Připojení k místní síti a zaměřte se na položku Výchozí brána. Opište si adresu IPv4 (tvar bude takovýto: 10.0.0.132). Tu zadejte do internetového prohlížeče a stiskněte Enter. Vyplňte přihlašovací pole (často login: admin, heslo: admin). Nyní byste měl být v nastavení routeru.

27.08 10:00 reagovat

Terka
Terka

Dobrý den mám dotaz nemám manual od routeru a nepamatuji si uživatelské jméno ani heslo mohu ho někde v počítači najít??

13.08 19:48 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
v počítači jej nenajdete (jedinou možností je automatické uložení v prohlížeči, ale pokud jste nikdy v administraci nebyla, pak nebylo ani co ukládat) - možnosti jsou následující: pokud jste neměnila heslo a uživatelské jméno, pak bývá velmi často nastavena tato kombinace: login - admin heslo - admin nebo login - admin heslo - 12345. To nejprve vyzkoušejte. Pokud ani jedno z nich nebude fungovat, pak se podívejte na internet a najděte si manuál k routeru, tam to bude napsané. Případně mi pošlete přesné označení routeru.
Pokud jste přístupové údaje měnila a nejsou uloženy v prohlížeči, pak bude třeba dlouze podržet tlačítko Reset na routeru, které jej převede do továrního nastavení a zároveň tak vrátí defaultní přístupové údaje.

14.08 10:26 reagovat

honza
honza

zdravim mam problem postupoval jsem podle vaseho navodu a zjistil jsem si ip adresu routru z prikazoveho radku akorad kdyz mam internet zapojeny v routru a z routru zapojeny sitovy kabel do pocitace tak mi nejde pustit internet aby mi to naslo v prohlizeci tu ip adresu jak se pak nastavuje routr ale vsechny kontrolky na routru sviti i propojeni a vsechno poradite prosim?diky

12.08 23:04 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
IP adresu musíte najít v příkazové řádce a až poté ji můžete zadat do Internetového prohlížeče. Danou IP adresu naleznete takto: stiskněte klávesy Win + R - do textového okna napište cmd - nyní napište ipconfig a stiskněte Enter. Najděte položku Výchozí brána a IP adresu si opište (měla by mít tvar 10.0.0.1 apod., pokud za zmíněnou položkou najdete dva záznamy, vyberte ten, který neobsahuje písmena). Takto opsanou IP adresu vložte do adresového řádku Internetového prohlížeče a stiskněte Enter. Vyskočí přihlašovací okno a můžete se přihlásit k nastavení routeru.

13.08 08:23 reagovat

honza
honza

dobry den poradite jeste prosim?ja jsem opravdu udelal vse podle navodu dal jsem win+r a cmd a napsal jsem tam ipconfig a naslo mi to ip: 168.100.0.a tak a pak tam bylo 10.0.0 a to jsem napsal do prohlizece ale nic se nestalo a porad se mi ukazuje ze se nepodarilo pripojit k servru a porad se mi ukazuje ze internet neni k dispozici uz opravdu nevim co stim poradite?

13.08 14:14 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, jak jsem psal, je třeba opsat údaje za položkou Výchozí brána. Vámi opsané údaje neodpovídají formě, kterou IP adresa musí mít - dejte na opsání pozor.
Ovšem vraťme se k původnímu problému - jak jste normálně připojený k internetu? Jak chcete být připojený v budoucnu?

14.08 10:30 reagovat

honza
honza

a porad musim mit zapojeny internet v routru?ja ze se mi pak nezapne internet a kdyz napisu tu ip adresu do internetoveho prohlizece google chrome tak mi tam skoci chyba 101:pripojeni bylo resetovano a ze tato webova stranka neni dostupna

13.08 13:41 reagovat

Jarda
Jarda

"Zdravím_" a prosím pěkně, zakoupil sem "Wireless N 150 Router DIR-501" anení uňho český manuál. Prosím o radu, odkaz,český návod nastavení. Předem Díky za každou radu. Jarda...

07.06 22:53 reagovat

marek comorek
marek comorek

prosim o radu,mam wifi asus wifi-wireles router wl-520g.model-no-wl-520g.ip adres 192.168.1.1 user name-admin pasword-admin mac-00 1731 AC 1616 a nejde mi nastavit.jak to mam provest.notebook acer travelmate 660.mam windows xp 2002,nebo 2003.to nevim.poradite mi?dekuji za odpoved

09.03 12:46 reagovat

Patrik
Patrik (administrátor)

Dobrý den, postupujte podle návodu v článku, pokud nastane nějaký konkrétní problém, napište o radu do poradny.
http://mujsoubor.cz/poradna

11.03 10:09 reagovat

Žádosti o rady prosím směrujte do poradny.

Napsat vzkaz

Jméno:
Email:
Vzkaz: