Jak vybrat LED žárovky a lze je doporučit?

Klasické žárovky (ne tak úplně) byly před lety nahrazeny úspornými zářivkami, ale dnes už se do popředí tlačí nová technologie. LED osvětlení má ještě výrazně lepší provozní parametry a navíc jde o možnostmi překypující technologii, takže variabilita žárovek je obrovská. Vývoj jde navíc rychle kupředu a cena klesá. Vyplatí se LED žárovky pořídit už dnes?

V zásadě ano, ostatně si to můžete spočítat tady. Při tříhodinovém svícení denně se vám investice do kvalitní LED žárovky vrátí ani ne za rok, přičemž roční úspora v dalších letech je při takovémto skromném využití zhruba 300 korunová. Na jednom světle, za tři hodiny denně, každý rok životnosti LED žárovky, která je mnohonásobně delší než u běžných žárovek. Podobně jsou na tom i úsporné zářivky, které ale mají 3 nevýhody - obsahují rtuť, mají kratší životnost a chvilku trvá, než se pořádně rozzáří (nejsou vhodné pro časté vypínání a zapínání). Jak ale LED žárovku vybrat?

Výběr je složitý jen poprvé

U LED žárovek jsou pravidla nastavená jasně - teplota barvy říká, jak světlo vypadá, výkon určuje, kolik žárovka "žere" energie a na lumeny (lm) se měří intenzita světla. Vzhledem k tomu, že LED žárovka je docela "věda", výrazně doporučujeme vsadit na ověřené značky (Philips tomuto sektoru vévodí), aby se tělo žárovky nerozbilo dřív, než doslouží samotné diody.

Barva světla

Klíčový parametr, který určuje, jestli bude světlo oranžové, žluté, bílé, chladně bíle, nebo dokonce modré. Čím vyšší je teplota světla, tím studenější je barva. Pokud vás to mate vzhledem k digitální fotografii, kde čím nižší teplotu nastavíte, tím je barevné pojetí fotografie studenější, tak je to kvůli tomu, že nastavujete to, s čím má fotoaparát počítat - pokud nastavíte 2 700 Kelvinů (žárovka), ale ve skutečnosti fotíte za jasného dne (6 000 Kelvinů), tak fotoaparát zachytí nepřirozeně modrý snímek kvůli tomu, že očekává "oranžovější" (2 700 K) osvětlení a barvy podle toho upraví do neutrálních, ale protože realita už neutrální je, další "zmodření" se negativně projeví na výsledku, který bude příliš…modrý.

Ale teď už prakticky - od 2 700 K do 3 300 K bude LED žárovka vydávat příjemné měkké světlo oranžové a žluté barvy. Ideální do obývacích prostor.

Od 3 300 do 5 300 K světlo působí spíše neutrálně, bíle. Toto je mezní hodnota, kterou lze doporučit do běžných prostor jako je koupelna, kuchyně či chodba.

Více než 5 300 Kelvinů už je velmi chladná bílá až modrá. Jde o nepříjemně chladné a agresivně intenzivní modré osvětlení, které je podle všeho navíc poměrně škodlivé.

Intenzita světla

Intenzita světla se měří v lumenech (lm) a čím vyšší, tím intenzivnější světlo. Většina z nás je stále ještě zvyklá na hodnocení intenzity podle příkonu ve Wattech, ale u LED světel už se naplno začíná používat smysluplnější hodnocení podle lumenů. Přesto, abychom věděli, co od konkrétní hodnoty čekat, malé porovnání s klasickými žárovkami:

Na běžné svícení tak stačí mezi 400-700 lm, pokud ale chcete intenzivnější pracovní světlo, zvažte rozhodně 900 lumenů a více.

Příkon

Příkon vám říká, kolik žárovka spotřebuje energie. U LED žárovek jde zpravidla o čísla velmi nízká, kolem 10 W. Jednoduše si tak můžete spočítat, kolikrát méně vás svícení bude stát (60 W vs. 10 W znamená 6x méně vynaložené energie).

(Kvůli úspoře energie se nevyplatí vyměňovat funkční úsporné zářivky za LED osvětlení - počkejte, až vám doslouží stávající světla a teprve poté nahrazujte LED osvětlením)

Úhel osvětlení

Dnes už není žádný problém najít LED žárovky s úhlem 180 nebo 270 stupňů, což plně dostačuje pro běžné osvětlení.

Bonusy

V článku jsme již zmínili, že LED žárovky jsou tvárné. Barva, svítivost, velikost, patice…to vše záleží jen na tom, co chcete a potřebujete. LED žárovky však mohou nabízet i "pokročilé" funkce jako je stmívatelnost, změna barvy i změna teploty osvětlení. Jde ovšem o nadstandard, který si výrobci nechají zaplatit - na vás je pouze zvážení, zda takovou variabilitu potřebujete, nebo jestli se smíříte "pouze" s v současnosti a blízké budoucnosti nejefektivnějším standardem svícení.

A jak je to s tím zdravím?

Všelijak. Působení modrého světla, které je obsažené ve většině LED světel (ano, televize, tablety, monitory…), by mělo narušovat fungování lidského těla, konkrétně vnímání dne a noci. Zejména jasnější bílé a modré LED osvětlení se vůbec nedoporučuje používat v místnostech, ve kterých pobýváte před spaním. Není ovšem pravdou, že LED žárovky jsou hlavním zlem, které obsahuje pro spánkový rytmus škodlivé modré záření - běžné zářivky a žárovky ho v určitém množství obsahují také a žluté/oranžové LED osvětlení může mít modré záření vynecháno. Jisté je však to, že bílé a modré světlo spíše nahrává bdělosti a může před spánkem působit rušivě, proto si LED žárovky vybírejte s rozmyslem podle místnosti použití a nenaperte po celém bytě žárovky s barvami o teplotě 4000 K a vyšší. Už kvůli příjemné atmosféře běžných wolframových žárovek, kterou LED žárovky o teplotě kolem 3 000 K dokážou napodobit.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru