Nejlepší programy na úpravu a střih videa

Čas dovolených se přiblížil nebo již dokonce u některých z Vás probíhá a tak se v dnešním článku podíváme na možnosti úpravy videí. Vždyť žádné vzpomínky se nemohou rovnat fotografiím a videím z dovolených a výletů s vašimi blízkými nebo přáteli. Kvalitní záznamový přístroj lze pořídit za několik málo tisícikorun a výsledný film nebo dokument z dovolené může vypadat opravdu profesionálně. Stačí se po návratu z dovolené zaznamenaným datům chvíli věnovat a pomocí některého ze specializovaných programů ještě zvýšit kvalitu a hlavně celkový vzhled videa.

Programů na úpravu videí je na trhu opravdu velké množství. Rozdělíme si je pro to na poloprofesionální (nebo spíše placené) a jednoduché programy (většina je zdarma). Obě kategorie umožňují provádět základní úkony, kterými jsou střih videa, práce s audiem a ukládání do některého z formátů. Placené a sofistikované verze programů nabízí nepřeberné množství nadstavbových funkcí, mezi které patří filtry, úprava pozadí, speciální efekty, práce s titulky a mnoho dalšího.

 Poloprofesionální programy:

Pinnacle Studio

Jedná se o uživatelsky nejoblíbenější program pro editaci videa. Většina začátečníku si tento produkt vyzkoušela nebo s ním dodnes pracuje. Prodává se v mnoha různých verzích (Studio, Studio HD, Studio Plus, Studio HD Ultimate), které se liší cenou a objemem vložené funkcionality.

Hlavní výhoda tohoto programu je v jeho příjemném uživatelském prostředí, které je překvapivě přehledné i přes velké množství možností a funkcí. Negativní reakce však vyvolává nestabilita programu a jeho vysoká náročnost.

 • Licence: Trial
 • Hlavní výhody: komplexní a přitom snadno použitelný software pro pokročilou editaci videa

Pinnacle Studio 15

Adobe Premiere Pro

Klasický program pro úpravu videa, založen na časové lince, která logicky definuje styl práce s programem. Již dlouho je stavěn jako 64-bitová aplikace, takže může využít potenciál vašeho PC do poslední kapky, ale na 32-bitových systémech jej jednoduše nespustíte. Oproti Pinnacle Studiu jsme se posunuli o třídu výš. Editor tak uspokojí náročnější uživatele, kteří ocení rozšířenou funkcionalitu, množství filtrů a výbornou práci s audiem. Cena produktu není nejnižší, ale odpovídá nabízenému produktu.

 • Licence: Demo
 • Hlavní výhody: mocný nástroj pro editaci videa, jehož největší nevýhodou je obrovská komplexnost, kdy je zcela nevhodný pro nenáročné uživatele, kterým by se nelíbila ani cena programu

Adobe Premiere Pro

 

Sony Vegas Pro

Video editor od společnosti Sony je vhodnou alternativou k vynikajícímu Adobe Premiere Pro. Pokud hledáte něco podobného, Sony Vegas Pro je pro vás jistou volbou. Umožňuje všechny nadstavbové funkce a to ve velmi komplexním provedení – HD video, vysoce kvalitní úprava prostorového zvuku, spousta efektů a možnost barevné korekce. Cena opět není nejnižší, ale lze si vybrat z nižších verzí, které se cenově značně odlišují od „našlapané“ Pro verze.

 • Licence: Trial 30 dní
 • Hlavní výhody: Sony tímto programem dokazuje, že v oblasti filmů patří ke světové špičce, protože tento editor může směle konkurovat i řešení od Adobe

Sony Vegas Pro

Jednoduché programy:

 

Avidemux

Velmi oblíbený program na základní editaci videa. Umožňuje ořezávat, přidávat snímky a konvertovat videa do jiných formátů.

 • Licence: freeware
 • Hlavní výhody: kvalitní editor s konverzí různých formátů, zdarma

Avidemux

Cyberlink PowerDirector

Obsáhlý balík programů z rodiny produktů Power nabízí překvapivě rozsáhlou funkcionalitu spojenou s velmi pohodlným ovládáním. S tímto programem budete schopni primárně vylepšovat existující videa, ale budete je moci stříhat a jinak upravovat. Samozřejmostí je převod do různých formátů, obohacených i o přenosná zařízení typu iPod a PSP. Zdarma je logicky pouze testovací verze.

 •  Licence: Shareware
 • Hlavní výhody: přímé vypalování, konverze pro mobilní zařízení

CyberLink Power Director

VideoSpin

Velmi jednoduchý program pochází od kvalitního výrobce Pinnacle, což je záruka toho, že i přes svou bezplatnost a omezené funkce půjde o užitečný a použitelný software. Program disponuje časovou osou i dostatečnými možnostmi pro export videa. Promyšlené ovládání je pak u tohoto výrobce samozřejmost.

AVS Video Editor

Velmi prostý program, který je vhodný pro začátečníky a umožňuje snadnou práci s videem. Od jeho nahrání ze záznamového přístroje až po finální úpravy, včetně několika příjemných vymožeností. Vhodný pro majitele slabších počítačů.

 • Licence: Shareware
 • Hlavní výhody: jednoduché a intuitivní ovládání, nenáročný na HW

AVS Video Editor

Windows Movie Maker

Nejznámějším zástupcem a hlavně nejrozšířenějším, je program Windows Movie Maker, který dokonale splňuje potřeby a požadavky začátečníků a nenáročných uživatelů, nabízí příjemné ovládání a je zdarma. Je automatickou součástí Win ME, Win XP a Win Vista. U systému Win 7 byl nahrazen produktem z balíku Windows Live Essentials – Windows Live Movie Maker, která umožňuje stejnou funkcionalitu, jen je více zaměřena na sdílení a sociální sítě.

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: součást Windows XP a Vista, jednoduchý editor pro každého

Windows Movie Maker

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 16 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Jan
Jan

Mám Pinacul 17 Standard a při exportu vždy spadne. Instaloval jsem jej po delší opravě počítače. Může to být ten problém, nebo jak mohu pokračovat.

29.08.18 13:55 reagovat

Kačka
Kačka

Dobrý den chci se zeptat který z těchto programů je nejlepší a jednoduchý ? Jelikož natáčím videa tak se chci zeptat dá se to dát i do češtiny někdo ?

30.04.16 12:13 reagovat

František
František

Testoval som Movie Maker ale neosvedčil sa mi, pretože mi v ňom viacero funkcií chýbalo a práca s ním mi príde komplikovaná. Osobne teraz využívam program Camtasia Studio pre Windows a môžem vrele odporučiť. Tu som natočil krátke predstavenie tohto programu. Veď posúďte sami >>> https://www.youtube.com/watch?v=-uMy5BBi548

21.04.16 09:26 reagovat

Jiří Horák
Jiří Horák

Najde se člověk,který pracuje s programem Power Director Cyberlink 12,14 a byl by ochoten vysvětlit postup při imporu medií a jejich okládání. Děkuji Jiří Horák jihorhk@seznam.cz

09.11.15 11:53 reagovat

CE Guy
CE Guy

Ve kterém programu můžu do videa vložit obrázek nebo (v případě když natáčím hru) video druhé?

10.01.14 17:35 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, určitě ve třech prvních zmíněných.

13.01.14 10:57 reagovat

David Temirbekov
David Temirbekov

Ale v Movie Makeru to jde taky. (v Live verzi)

07.05.14 19:49 reagovat

Doporučujeme

Nahoru