Nejlepší programy na úpravu fotografií

Ne každá fotografie se vám povede podle vašich představ. Pokud ji nelze udělat znovu, můžete ji zkusit zachránit a opravit v programech na úpravu fotek. Ty samozřejmě využijete i v případě, že chcete fotografie jen vylepšit nebo retušovat. Všechny programy, které si v dnešním článku představíme, si můžete stáhnout a používat zcela zdarma.

FastStone Image Viewer

Prvním nástrojem, o kterém se v našem přehledu zmíníme je FastStone Image Viewer. FastStone je v první řadě prohlížeč fotografií. Jeho editační nástroje tak nemohou konkurovat plnohodnotným grafickým editorům. I přesto ale nabízí stále dost funkcí, aby vylepšil vaše fotky. Můžete v něm měnit jejich velikost, ořezávat je, měnit jas, kontrast a nastavovat barvu. Ve FastStone najdete i několik jednoduchých efektů a filtrů včetně objektivu a vlny. Editor si rovněž poradí s červenýma očima.

Výhody: snadné prohlížení fotek s možností jejich základní úpravy pomocí filtrů a efektů a změn velikosti/ořezávání

Gimp

Volně dostupný konkurent Photoshopu se před pár týdny dočkal nové verze. Ta přináší několik novinek a změn. Jednou z největších je možnost přepnout uživatelské rozhraní do jednoho okna. To ocení zejména začínající uživatelé, pro něž je tento interface stravitelnější než původní „rozsypaný čaj“ (pro změnu zobrazení stačí jen zvolit v záložce Okna položku Režim s jedním oknem). Krom toho byla přidána možnost seskupovat vrstvy, což zjednodušuje orientaci u složitějších projektů. Upravena byla rovněž práce s textem. Nyní lze vytvářet a editovat text přímo na plátně.

Gimp je robustní bitmapový editor. Práce s ním je ale spíše vhodná pro zkušenější uživatele, kteří hledají alternativu k Photoshopu.

Výhodymnoho pokročilých funkcí, možnost nainstalovat nové moduly rozšiřující funkčnost, komplexní úprava fotek a obrázků

PicPick

Jednoduchý program, který toho umí opravdu hodně. Jde vlastně o soubor funkcí, které poslouží uživatelům, kteří chtějí program pro komplexní práci s obrázky, ale nevyžadují žádnou extrémní hloubku a propracovanost. Od PicPick můžete chtít šikovné screenshoty, základní úpravu obrázků a další funkce, ale nikdy nesmíte chtít profesionální výkony.

Paint.NET

Paint.NET je druhý (a také poslední) editor, který umožňuje práci s vrstvami. Využití najde zejména u menších úprav fotografií, na které je zbytečné brát Gimp nebo Photoshop. Paint.NET obsahuje všechny důležité nástroje, které vám umožní oříznutí, otočení a změnu velikosti obrázků, nastavit barvy a vytvářet koláže. Potěší rovněž široká paleta speciálních efektů a pluginů, které rozšiřují již tak dost bohaté funkce programu.

Výhody: jednodušší editor fotek, který umožňuje práci s vrstvami a všechny základní operace, jako je oříznutí, otočení, změna barev,...

PhotoScape

Pokud potřebujete program, který zvládá mnohem víc než jen „pouhou“ editaci fotek, může být dobrou volbou PhotoScape. Ten umožňuje spravovat kompletní knihovnu vašich fotek a zahrnuje téměř vše, co budete potřebovat k prohlížení, optimalizaci, úpravě a tisku fotografií. PhotoScape boduje také podporou formátu RAW a jednoduchým ovládáním.

Výhody: snadná hromadná úprava fotek, jednoduchý a přehledný interface

Picasa

Picasa je pravděpodobně nejlepším správcem fotografií a obrázků. Ocení ho všichni, kdo potřebují komplexní program pro organizaci, editaci, tisk a sdílení fotek. Editor je spíše jednoduchý, ale i tak nabídne docela velké množství zajímavých funkcí a filtrů. Jedná se např. o noční vidění, korekce červených očí, invertování barev, atd. Picasa se také skvěle hodí pro tvorbu koláží.

Mimochodem, uživatelé mají také možnost zdarma nahrát až 1 GB obrázků na webové uložiště Picasa Web Albums.

Výhody: online úložiště a galerie fotek, základní úpravy obrázků i po nahrání na web

PhotoFiltre Studio

Velmi jednoduchým, ale co do množství efektů a úprav obrázků rozsáhlým programem, je PhotoFiltre Studio, který je nabízen zdarma ve své starší verzi 6. I přesto, že již byla vydána nová vylepšená verze, stojí tato verze programu rozhodně za vyzkoušení. Nabízí totiž celou řadu filtrů, efektů a dalších zpracování fotografií a obrázků ve velmi intuitivním prostředí. I pokročilejší úpravy tak zvládne snadno každý během pár kliknutí. Jeho nespornou výhodou oproti konkurenčním programům je pak i možnost doinstalování češtiny a kompletní návod v českém jazyce, které práci ještě více zjednodušují.

Výhody: rozsáhlé možnosti editace fotek, zdarma v češtině a s českým manuálem

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 29 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Ladislav
Ladislav

Prosím o radu.Který program na spracováni fotek doporučujete stáhnout pro Windous 10.Na XP jsem měl HPPhotosmart Essential1.9.Pokud možno zdarma.Děkuji.

12.12.16 14:26 reagovat

irena
irena

Dobrý večer, prosím o radu , potřebuji program v češtině zdarma na úpravu fotek jak pozadí tak velikosti. díky

23.03.16 19:34 reagovat

Lůca
Lůca

Dobrý den, potřebuji u jedné fotky vymazat pozadí a u druhé ho změnit, jaký je k tomu vhodný program, Děkuji.

01.12.15 15:33 reagovat

Renata Hošková
Renata Hošková

Dobrý den,je možné najít nějaký program kde k fotografii s mým portrétem bych mohla vložit portrét i jiné osoby?Tak,aby na jedné fotce jsme byli oba dva? Děkuji za pomoc.

05.10.15 12:35 reagovat

ivana
ivana

Dobry den ,prosim poradte jaky program si mam stahnout ,chtela bych hezky zpracovat synovu veselku a fotky vnoucat. Ma predstava je,aby kazda nasledujici fotka se objevila otocenim,nebo jinym efektem a rada bych doplnila i hudbou. Dekuji za radu a preji hezky den Iva

10.05.15 13:36 reagovat

Milan
Milan

Dobrý den,zkuste si stáhnout program na tvorbu videa z fotek

12.05.15 14:56 reagovat

Nahoru