Jaké herní zařízení se vyplatí darovat pod stromečkem?

Deset, tolik herních systémů vám v tomto článku doporučíme. Každý z nich, za určitých podmínek, znamená úžasný vánoční dárek. Pokud tedy máte možnost volby (obdarovaný nemá jasnou představu, nebo chcete vyloženě překvapit), pročtěte si pozorně následující text, který dopodrobna vysvětlí, jaké jsou silné stránky každého ze systémů, proč je koupit a v jakých případech se konkrétní mašině raději vyhnout. Řazení je podle výrobce, nebo chcete-li ekosystému a filozofie, druhotně pak podle konkrétního zaměření.

Sony

Pouze Sony nabízí všechny tři základní kategorie konzolí – starou generaci, „next-gen“ i handheld. Důležité to je hlavně z důvodu synergie – jeden účet, jedno měsíční předplatné prémiových služeb, možnost propojení konzole s handheldem, jedna filozofie ovládání…  Tento článek ale není určen primárně pro fanoušky, kteří by podobné vymoženosti dokázali ocenit – proto je sice zmíníme, ale pokud neplánujete pořídit více kusů od jednoho výrobce, můžete je s klidným svědomím ignorovat.

TOP- Playstation 4

Sony svým čtvrtým velkým Playstationem navázalo přesně tam, kde s trojkou skončilo. Jde o herní zařízení s poměrně vysokým výkonem, na kterém si zahrajete všechny velké multiplatformní AAA hry (zpravidla kromě strategií) a také tituly exkluzivní, které na žádných dalších konzolích ani na PC nevycházejí. Klíčovými značkami pro Playstation jsou Gran Turismo, Metal Gear Solid, God of War, Uncharted a některé díly Final Fantasy (a další japonská RPG). Bohužel, pro čtvrtý Playstation toho zatím tolik k hraní není, tedy pokud vás nelákají remaky starých her a multiplatformní tituly.

Existuje tedy důvod, proč si Playstation 4 koupit spíš než konkurenci, nebo starší verzi konzole od Sony? Nejprve se vypořádáme s konkurencí – důvodů je málo, jediným zásadním jsou exkluzivní hry, které na Playstation 4 vyjdou – jde například o Gran Turismo, God of War, nebo Uncharted 4, což jsou hry, které si prostě jinde nezahrajete – problém je, že tyto hry ještě nevyšly a jen tak nevyjdou. Ano, z exkluzivit už vyšel skvělý Infamous Second Son, nebo vylepšená verze The Last of Us, či závodní Driveclub, ale konzoli si kvůli dvěma a půl hrám asi nikdo nekoupí.

Shrnutí: Konzole je ideální hlavně pro majitele Playstation 3, kteří už pecky z této generace mají zahrané, nebo úplné nováčky, kteří ocení jak multiplatformní hry, tak i budoucí exkluzivity. Doporučit lze také příležitostným hráčům, kterým bude stačit i současná poněkud omezená nabídka exkluzivit.

Cena: cca 10 000 Kč

Chytrá volba – Playstation 3

Předcházející generace herního systému od Sony je tu s námi už osm let. I v současné době těží z toho, že v době vydání šlo výkonově o nedostižné monstrum – hry vypadají o něco hůř než na Playstationu 4 nebo Xboxu One, o herních PC nemluvě, ale stále vypadají skvěle. Největší devizou Playstationu 3 jsou hry, kterých za dobu jeho existence vyšlo extrémní množství, přičemž myslíme hlavně exkluzitivity, které si prostě nikde jinde nezahrajete. Gran Turismo 6, God of War 3, série Uncharted, originální adventura Heavy Rain, hopsačka Little Big Planet, první dva díly série InFamous, Killzone 2 a 3, trilogie Resistance, Metal Gear Solid 4,… Není proto divu, že nový Playstation 3 se stále prodává dost draze, což je také jeho největší nevýhoda. Pokud nemusíte nutně darovat novou konzoli, nebo chcete udělat radost sobě, podívejte se spíše po použitých Playstationech, které vás vyjdou na polovinu a navíc máte šanci sehnat druhou generaci této konzole (první byla hodně velká, druhá se jmenuje Slim a třetí Super Slim), která je o něco povedenější než ta poslední.

Shrnutí: Tolik kvalitních a exkluzivních her nikde jinde nenajdete, takže pokud obdarovaný nevyžaduje nejmodernější výstřelky techniky a zároveň jde o vášnivého hráče, jde o lepší volbu než Playstation 4.

Cena: cca 6 000 Kč

Handheld – Playstation Vita

Druhá generace handheldu od Sony si skvěle rozumí s Playstationem 4, jehož hry si můžete do téhle malé šikovné potvůrky streamovat. Vita má rozměrný displej a dostatečný výkon pro spouštění plnohodnotných her, které by se neztratily ani na velkých obrazovkách monitorů a televizí. Opět také těží ze značek, které jsou exkluzivní pro stroje od Sony. Jelikož jde o přenosné zařízení, jde o alternativu k velkým konzolím pro častěji cestující hráče – vzhledem k převaze plnohodnotných kvalitních her však stále nejde o řešení pro příležitostné hráče a nenahradí tak třeba moderní smartphone s jeho hříčkami.

Shrnutí: Malá konzole s velkými hrami. Jediné přenosné zařízení vhodné pro zapálené hráče.

Cena: cca 4 500 Kč

Microsoft

Microsoft se snaží vyhovět jak hráčům, tak širší skupině lidí z řad „obývákových konzumentů“. Proto se do svých konzolí snaží nacpat co nejvíce funkcí, často s hraním zcela nesouvisejících. Platí to zejména pro jeho nejnovější konzoli. Dobrou zprávou pro hráče ale je, že se kvůli tomu nemusejí u nového Xboxu vzdávat herních kvalit.

TOP – Xbox One

Konzole jako taková je až na drobnosti stejná jako konkurenční Sony. Má stejné přednosti a stejné chyby. Obojí tkví ve hrách, kde je na tom Xbox možná ještě trochu hůře, než Playstation. Zároveň však, ale v budoucnu přijde zlepšení. Záleží tedy spíše na tom, jestli je vám sympatičtější Forza, nebo Gran Turismo, jestli Halo, nebo Killzone,… Pravdou je, že více exkluzivních titulů má a v budoucnu i bude mít konzole od Sony. Microsoft však spíše vyhoví rodinám, které se chtějí u konzole bavit společné – bez ohledu na herní zkušenosti. Díky svému pohybovému senzoru Kinect na něj totiž vznikají i řekněme causal a společenské hry. Zpět ale ke hrám – největšími taháky jsou Forza 5 a Forza Horizon 2, což je bohužel z kategorie „must-have“ to jediné, co zatím na Xboxu exkluzivně vyšlo. Do budoucna se pak můžete těšit hlavně na Halo 5 a novou hru z univerza Gears of War. Vzhledem k absenci většího množství nepostradatelných exkluzivních titulů jde hlavně o skvělou konzoli pro ty, kteří využijí Kinect a libují si v multiplatformních hrách. Nová konzole má také výhodu v tom, že na ni vyšla ucelená kompilace starších Halo her, což je největší tahák této značky. Díky tomu si nemusíte lámat hlavu s tím, zda koupit starší Xbox 360 kvůli sérii Halo.

Shrnutí: Skvělá konzole, která těží ze svého Kinectu a několika zásadních exkluzivních titulů, přesto na ni většinu času ale budete hrát hlavně multiplatformní hry a pohybové hříčky.

Cena: cca 10 000 Kč

Chytrá (?) volba – Xbox 360

Jakkoliv můžeme nový Xbox One doporučit, u Xboxu 360 moc důvodů pro koupi nenajdeme, protože prostě neexistují. Konzole stále není levná, což je i případ Playstationu 3, ale s jednou jedinou výjimkou (kterou je série Gears of War – druhý a třetí díl) pro ni ani neexistují zásadní exkluzivní tituly – respektive ty existující už se podařilo perfektně nahradit Xboxu One. Xbox 360 si tak nekoupíte kvůli Forze, ani Halo, protože Forza 5 a Forza Horizon 2 jsou prostě lepší a stejně tak vyšla celá série Halo v remaku i na Xbox One.

Shrnutí: Jediné herní zařízení v našem výběru, pro jehož koupení neexistuje žádný závažný důvod. Přesto může jít o levnější alternativu na post konzole pro celou rodinu – s Kinectem a zásobou (ne však exkluzivních) her naplní zábavou každý obývák.

Cena: cca 5 000 Kč

Nintendo

Konzole od Nintenda jsou pro hračičky. Mario, Zelda, pohybové ovládání, ovládání na dotykových displejích… Vyvážený poměr legendárních exkluzivních titulů a casual zábavy pro celou rodinu uchvátil už před lety s veleúspěšnou konzolí Wii. Co ale Nintendo postrádá, je konkurence pro „next-gen“ konzole, ovšem u této japonské společnosti je běžné, že je vždy o půl generace (co se týká hrubého výkonu a grafických možností) pozadu.

Chytrá volba - WiiU

Konzole WiiU vyniká tabletovým ovladačem, který disponuje dotykovým displejem i tradiční ovládacími prvky. Výkonnostně je někde mezi konzolemi předchozí a současné generace. Díky tomu na WiiU vychází i spousta multiplatformních her, což u jejího předchůdce nebylo (kvůli velmi nízkému výkonu) zvykem. Silnou zbraní WiiU jsou ale hlavně hry přímo od Nintenda – vše ze světa Maria, remaky i nové díly série Zelda a spousta exkluzivit, které jsou sice často mířeny hlavně na japonské publikum, ale čím dál častěji oslovují i západní hráče.

Shrnutí Unikátní ovladač a stále nové (originální a zábavné) díly prověřených exkluzivních sérií dělají z WiiU konzoli pro fajnšmekry. Díky spoustě hříček se však hodí i pro casual hráče, respektive rodinný kruh.

Cena: cca 6 000 Kč

Handheld – Nintendo 3DS XL

Dva velké displeje, z nichž jeden funguje jako 3D (bez brýlí) jsou velkým lákadlem pro koupi tohoto handheldu. Se Sony PS Vita si vlastně vůbec nekonkurují. Nintendo 3DS je prostě specifické, stejně jako její velký bráška WiiU. Mnoho „normálních“ her tu nepotkáte, v drtivé většině půjde o typicky japonskou ulítlou zábavu, často jejich název začíná na magické slovo „Mario“.

Shrnutí: Konzole do kapsy se dvěma displeji a celou řadou zajímavých, leč značně netradičních her.

Cena: cca 4 500 Kč

Tablet NVIDIA Shield

Unikátní tablet zařazujeme jako herní zařízení nejen kvůli vysokému výkonu a hrám pro Android, ale hlavně kvůli funkci, která umožňuje hrát plnohodnotné počítačové hry. Tablet není levný, obzvlášť s dokoupitelným ovladačem, bez kterého nemá asi tato (skoro) konzole valného smyslu. Společnost NVidia to na poli herních zařízení nezkouší poprvé a díky svým zkušenostem z PC scény je Shield tablet velmi zajímavým kusem hardwaru pro opravdové nadšence.

Shrnutí: Pouze pro nadšence, kteří využijí streamování plnohodnotných PC her do tabletu.

Cena: cca 9 500 Kč včetně ovladače

Počítače

V našem přehledu herního hardwaru nemohou chybět ani počítače. Obzvlášť vhodné jsou, pokud chcete univerzální zařízení, ne jen herní platformu, ale to už asi dávno víte. Co mohou nabídnout hráčům? Všechny multiplatformní hry a nekonečné množství větších i menších titulů, které se na konzoli nikdy nedostanou. Zároveň jde také o platformu, která díky klávesnici a myši znamená nejlepší zážitky ze stříleček z pohledu první osoby. Jednoznačná volba pro milovníky strategií a přemýšlivější hráče, příznivce nezávislých titulů, nebo třeba nejpokročilejší grafiky. Další výhodou jsou levné hry – stejná hra na PC a na konzoli může znamenat 50 % rozdíl. Nákup herního počítače je zhruba stejně nákladný jako pořízení nové konzole. Do ceny konzole je totiž nutné započítat i televizi (fullHD a ne žádného prcka), a nebo od PC odečíst náklady na pořízení běžného počítače, bez kterého by se stejně domácnost neobešla.

Stolní

Stolní počítač vybírejte vždy s někým, kdo tomu rozumí – tedy alespoň pokud jde o herní mašiny. Obchody vás mohou nalákat na specifikace, které nejsou pro herní PC tak důležité a pak přihodit grafickou kartu, kvůli které vám hry půjdou mnohem hůř, než by se za dané peníze slušelo.

Cena: cca 15 000 až 30 000 Kč

Notebook

S herními notebooky je to do určité míry snadnější než se stolními PC. Kvalitních herních noťasů je totiž docela málo, takže u nich máte jistotu, že nešlápnete vedle. Problémem je cena, která u opravdu našlapaných strojů startuje na trojnásobku ceny moderní herní konzole… Vyhlášené jsou hlavně stroje od společnosti Dell pod značkou Alienware. Jsou ovšem HODNĚ drahé. Konkurencí jsou jim stroje od Asusu řad G, nebo notebooky od MSI.

Shrnutí: Herní počítač nabízí největší portfolio her a potenciál zastínit ostatní herní platformy, ovšem skutečné herní PC stojí dvoj až trojnásobek herní konzole. U notebooku dostanete PC připravené i pro cestování, za herní výkon ale zaplatíte ještě o mnoho tisíc více.

Cena: 20 000 Kč a více

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru