Mujsoubor.cz

Co dělat při polití notebooku?

Při polití notebooku se nevyplatí dát na alchymistické rady, nevyplatí se nic riskovat, zato se počítá každá vteřina a dodržení pár základních kroků. Jestliže hledáte radu právě teď, už je asi pozdě, přesto ale vypněte notebook, vytáhněte ho ze zásuvky, vyjměte baterii a postavte ho tak, aby z něj voda mohla vytékat. Detaily se dozvíte v článku.

Jak moc je politý?

Sice to nemá přímý vliv na to, co máte dělat, ale je důležité si nalít čistého vína (ne, do notebooku ne) – když je politý jen trochu, tak při rychlém zásahu pravděpodobně přežije, když je prolitý fest, tak vám nepomůže ani svěcená voda (ta také způsobuje korozi).

  • Pokud je politá pouze klávesnice, dojde k zoxidování citlivých spojů (není-li odolná proti polití) a s poměrně velkou pravděpodobností i k jejímu okamžitému, nebo postupnému vypovězení služby.
  • Pokud voda nateče dovnitř notebooku, to samé se může stát i s dalšími součástkami jako je základní deska, disk…

Postup se však nemění, protože i když jde pouze o polití klávesnice, nemůžete nic nechat náhodě. Pár dní budete muset sušit.

Čím je politý?

Mezi tekutinami je rozdíl. „Ideální“ je líh, ten vám žádnou škodu nenadělá, ale s tím asi moc počítat nelze. Mnohem častější bude voda, což je sice průšvih, ale dál už může být jenom hůř – limonády, kafe, čaje, vše vám kromě oxidace způsobí ještě znečištění, které bude po vyschnutí třeba odstranit, což platí hlavně pro vše s obsahem cukru.

Univerzální kroky

Následující kroky proveďte IHNED po polití notebooku.

  1. Vypněte notebook (podržte tlačítko pro spuštění), zároveň vytáhněte kabel zdroje.
  2. Vyjměte baterii notebooku, pokud to jde (a pokud to nejde, vyjměte ji také, protože dokud ji tam necháte, bude vnitřek NB pod napětím, které urychluje oxidaci).
  3. Nechte z notebooku vodu vytéct, notebook obraťte vzhůru nohama, ale dávejte pozor, ať voda nenateče do displeje, to by byl konec.
  4. Pokud si troufáte, můžete sušení pomoci – notebook co nejvíce rozmontujte a části osušte hadříkem, nebo chladným, případně pouze lehce vlažným proudem vzduchu – žádné fénování. Takové rychlé vysušení může zásadně zvýšit šanci na přežití notebooku, ale při demontáži musíte být opatrní.
  5. Nechte sušit nejméně 12 hodin, ale pokud se bez notebooku obejdete den nebo dva, tím lépe. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEVKLÁDEJTE BATERII ANI NESPOUŠTĚJTE NOTEBOOK.
  6. Po důkladném vysušení a smontování můžete pokračovat v dalším užívání notebooku.

Nepomohlo?

Po vysušení může nastat několik scénářů. Notebook nepůjde vůbec, nebo půjde skvěle, případně může nastat stav „něco mezi“. Pokud půjde, musíte počítat s tím, že nevíte, co se děje uvnitř. Může probíhat oxidace, která NB dříve, či později notebook, nebo jeho část zničí. Po vysušení se ale můžete obrátit na servis, aby provedl vyčištění oxidujících součástek. Ať tak či onak, brali bychom to jako varování, pokud jste před politím nezálohovali svá data, tak teď už by to bylo čiré šílenství.

Typickým výsledkem je i to, že vám nefunguje celá klávesnice, nebo její část. V takovém případě jste dopadli ještě (zatím) dobře a stačí dát notebook do servisu a nechat klávesnici vyměnit. Připravte si ale pár tisíc. Rady výše samozřejmě platí stále.

Když notebook nefunguje vůbec, dejte ho co nejdříve do servisu – může být vadná jen jedna součástka a oprava nemusí být nevýhodná. V nejhorším případě vám tam alespoň z notebooku vytáhnou data. I když to vlastně není pravda, v nejhorším případě, při opravdu masivním zatopení, nebo zkaženém postupu vysušování, nebo prostě při smůle se nepodaří zachránit ani ta data, ovšem to se stává spíše zřídkakdy.

Autor: Jakub Dočkal  |   Publikováno: 17.2.2014   |   Zobrazeno: 27491x

Značky

Podobné články

Diskuse

Štěpán B.
Štěpán B.

Dobrý den, včera se mi vylilo asi půl litru šťávy do notebooku, snažil jsem se ho hned vypnout ale než jsem zareagoval tak se sám vypnul tak jsem hned vypojil nabíječku pak jsem vyndal baterku a rozebral jsem notebook na co nejvíc částí to umím a nechal jsem to na stole přes noc usychat. A snažil jsem se vyfoukat pusou z pár míst a utřel jsem pár míst kde to bylo vidět hadrem. Je ještě něco co bych měl udělat? A co se tomu notebooku mohlo stát když se sám vypnul a jestli je nějaká šance že pujde

17.01 14:33 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
rozhodně doporučuji notebook co nejvíce vysušit - ideálně třeba fénem nebo proudem vzduchu - ovšem dávejte pozor na statickou elektřinu - fénem se ntb nedotýkejte. U šťávy je trošku problematické, že lepí a není ji tak jednoduché vysušit jako vodu. Pokud se notebook sám vypnul, může to být problém. Zkuste jej co nejlépe vysušit a následně zapnout. Pokud to nepůjde, budete muset navštívit servis, kde Vám poradí, případně řeknou, co je vše špatně.

19.01 12:20 reagovat

Daniela Kulíková
Daniela Kulíková

Dobrý den, nejsem žádný hacker a proto neumím vyndat baterii, mohla bych poprosit o radu?

09.11 15:11 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
potřebuji znát model Vašeho notebooku. U některých baterie vyndat nejde (typicky část Apple notebooků) - jinde většinou stačí posunout pojistku a baterku vyndat.

19.01 13:00 reagovat

Kris
Kris

Dobry den, bohuzel jsem si dneska trochu polila svuj macbook. Rychle jsem udelala vse, co jsem tu nasla, radeji s nim bezela i hned do servisu. Zatim vse funguje, proto mne doporucili jen zalohovat data a nechat vycistit, az tomu neco odejde. Mam cekat nebo to radeji zanest i nekam jinam? Nerada bych si za 2 tydny kupovala novy. :(

31.10 21:57 reagovat

Mon
Mon

Dobrý den, vylila jsem trochu micelární vody na touchpad a začala blbnout myš( sama se ovládá ) Myslela jsem si, že když jsem to hned utřela , tak to nic nebude... Poradíte mi prosím co teď?

25.09 03:43 reagovat

Ondřej
Ondřej

Dobrý den, hrál jsem na notebooku a omylem jsme ho polil čajem běžel jsem pro něco čím ho otřu během otírání se mi vypnula hra, potom co jsem ho otřel, tak jsem zkusil spustit hru psalo to něco na způsob že ta hra nejde najít, zároveň se mi zmizela z plochy společně s ní i další hry. Teď jsem ten notebook vypnul vyjmul ze zásuvky a obrátil baterie je bohužel zabudovaná, tak ji nemohu vyjmout. Je možné že se mi smazala třeba jen část disku?

09.01 13:55 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
je velmi nepravděpodobné, že byste ztratil pouze část dat. Pořádně notebook vysušte a ideálně jej zaneste do servisu na kvalitní rozebrání a vyčištění. Tam Vám i rovnou řeknou, jak na tom PC je.

16.01 12:16 reagovat

Andrea
Andrea

Dobrý den, omylem jsem si polila nb čajem, asi necelý půl hrnek. Okamžitě jsem ho vysušila otočila a vyndala baterie i z elektřiny, nevim na jak dlouho mám záruku, mám ho 11 měsíců, nechala jsem z něj vytýkat vodu.. Prosím co mám dělat když i po 24.hod nb nepůjde zapnout mám to nějak řešit sušením a podobně,nebo volat do servisu.. Děkuji za odpověď

19.11 20:44 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
pokud by ntb nešel zapnout, tak jděte určitě do servisu. Bohužel záruka se na polití nevztahuje.

22.11 10:53 reagovat

Lucie Horáčková
Lucie Horáčková

Dobrý den,dneska jsem nechtěně polila ntb(lenovo), nebyl úplně celej,jen trochu ale i tak, hned sem ho obrátila ,aby vytekla z tama voda a teď ho suším,je to správněji postup? Nebo by tu byla i nějaká jiná možnost? Kolik by stála taková oprava klávesnice přibližně? Děkuji za odpověď

26.01 23:19 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
základ je odpojení od elektřiny a vytažení baterky. Následně je dobré ntb pořádně vysušit a nechat den bez zapnutí. Co se týče klávesnice - většinou je lze koupit jako díl do tisíce korun.

27.01 09:08 reagovat

Martin
Martin

Dobrý den, notebook (Dell Inspiron 7720) byl na nakloněné vyvýšené podložce (Cooler Master NotePal U3) a byl politý asi půl hrnkem čaje. Odstranil jsem klávesnici, vysušil ji i lehce komponenty pod ní (podotýkám že do vnitříních částí se příliš vody nedostalo). Notebook chvíli zapnout nešel ale po chvíli se vrátil do chodu celkem bezproblémově, jen si musel sám reinstalovat všechny ovladače. Můj dotaz ale zní, jestli si s ním mám někam zajít aby se mi na něj kvůli případné oxidaci raději někdo podíval a kolik by to tak mohlo stát. Mám ho necelý měsíc PO záruční lhůtě takže nejsem zrovna nadšen. Předem děkuji za odpověď

20.11 01:31 reagovat

Vojtěch
Vojtěch

Dobrý den... Notebook mi zmokl.. Po zmoknutí jsem jen vysušil povrch a hloupě jsem myslel že do notebooku nenateklo nic.. Zapnul jsem notebook a pracoval jsem na něm. Nějak po 40. minutách se vypnul.. Myslíte že když jej nechám sušit dá se ještě zachránit? Vody do něj nenateklo moc.. Jen pár kapek

17.08 22:06 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
článek vše popisuje velmi podrobně. Ještě jednou si jej přečtěte a postupujte dle jeho rad. Pár kapek by nemělo nic udělat. Pokud jej důkladně vysušíte (baterka měla být hned vyjmuta) a den počkáte, mohl by se opět znovu rozjet.

18.08 10:32 reagovat

Lada
Lada

Dobrý den polila sem omylem notebook. Vše je ok. Až na klávesnici. Nevíte co s tím? Děkuji (Je nový mám na něj záruku kolik to bude přibližně stát?)

28.10 14:17 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
záleží, jaký máte ntb a jak moc je modulární (složen z částí) - starší IBM/lenova měla vyměnitelnou klávesnici, takže tam byla cena cca 600 Kč nová/levněji použitá. Doporučuji poslat ntb na reklamaci a oni se Vám sami ozvou, zda je možné reklamovat či nikoli a kolik Vás případná oprava bude stát. Budete mít navíc jistotu, že není problém ještě někde jinde.

29.10 09:48 reagovat

Žádosti o rady prosím směrujte do poradny.

Napsat vzkaz

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  9 8 f 0 0 b  :
 
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)