Co dělat při polití notebooku?

Při polití notebooku se nevyplatí dát na alchymistické rady, nevyplatí se nic riskovat, zato se počítá každá vteřina a dodržení pár základních kroků. Jestliže hledáte radu právě teď, už je asi pozdě, přesto ale vypněte notebook, vytáhněte ho ze zásuvky, vyjměte baterii a postavte ho tak, aby z něj voda mohla vytékat. Detaily se dozvíte v článku.

Jak moc je politý?

Sice to nemá přímý vliv na to, co máte dělat, ale je důležité si nalít čistého vína (ne, do notebooku ne) – když je politý jen trochu, tak při rychlém zásahu pravděpodobně přežije, když je prolitý fest, tak vám nepomůže ani svěcená voda (ta také způsobuje korozi).

  • Pokud je politá pouze klávesnice, dojde k zoxidování citlivých spojů (není-li odolná proti polití) a s poměrně velkou pravděpodobností i k jejímu okamžitému, nebo postupnému vypovězení služby.
  • Pokud voda nateče dovnitř notebooku, to samé se může stát i s dalšími součástkami jako je základní deska, disk…

Postup se však nemění, protože i když jde pouze o polití klávesnice, nemůžete nic nechat náhodě. Pár dní budete muset sušit.

Čím je politý?

Mezi tekutinami je rozdíl. „Ideální“ je líh, ten vám žádnou škodu nenadělá, ale s tím asi moc počítat nelze. Mnohem častější bude voda, což je sice průšvih, ale dál už může být jenom hůř – limonády, kafe, čaje, vše vám kromě oxidace způsobí ještě znečištění, které bude po vyschnutí třeba odstranit, což platí hlavně pro vše s obsahem cukru.

Univerzální kroky

Následující kroky proveďte IHNED po polití notebooku.

  1. Vypněte notebook (podržte tlačítko pro spuštění), zároveň vytáhněte kabel zdroje.
  2. Vyjměte baterii notebooku, pokud to jde (a pokud to nejde, vyjměte ji také, protože dokud ji tam necháte, bude vnitřek NB pod napětím, které urychluje oxidaci).
  3. Nechte z notebooku vodu vytéct, notebook obraťte vzhůru nohama, ale dávejte pozor, ať voda nenateče do displeje, to by byl konec.
  4. Pokud si troufáte, můžete sušení pomoci – notebook co nejvíce rozmontujte a části osušte hadříkem, nebo chladným, případně pouze lehce vlažným proudem vzduchu – žádné fénování. Takové rychlé vysušení může zásadně zvýšit šanci na přežití notebooku, ale při demontáži musíte být opatrní.
  5. Nechte sušit nejméně 12 hodin, ale pokud se bez notebooku obejdete den nebo dva, tím lépe. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEVKLÁDEJTE BATERII ANI NESPOUŠTĚJTE NOTEBOOK.
  6. Po důkladném vysušení a smontování můžete pokračovat v dalším užívání notebooku.

Nepomohlo?

Po vysušení může nastat několik scénářů. Notebook nepůjde vůbec, nebo půjde skvěle, případně může nastat stav „něco mezi“. Pokud půjde, musíte počítat s tím, že nevíte, co se děje uvnitř. Může probíhat oxidace, která NB dříve, či později notebook, nebo jeho část zničí. Po vysušení se ale můžete obrátit na servis, aby provedl vyčištění oxidujících součástek. Ať tak či onak, brali bychom to jako varování, pokud jste před politím nezálohovali svá data, tak teď už by to bylo čiré šílenství.

Typickým výsledkem je i to, že vám nefunguje celá klávesnice, nebo její část. V takovém případě jste dopadli ještě (zatím) dobře a stačí dát notebook do servisu a nechat klávesnici vyměnit. Připravte si ale pár tisíc. Rady výše samozřejmě platí stále.

Když notebook nefunguje vůbec, dejte ho co nejdříve do servisu – může být vadná jen jedna součástka a oprava nemusí být nevýhodná. V nejhorším případě vám tam alespoň z notebooku vytáhnou data. I když to vlastně není pravda, v nejhorším případě, při opravdu masivním zatopení, nebo zkaženém postupu vysušování, nebo prostě při smůle se nepodaří zachránit ani ta data, ovšem to se stává spíše zřídkakdy.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 27 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Anana
Anana

Dobrý den, Na notebook se mi vylila voda. Z kohoutku ,rychle jsem to sušila a atd.No ale dnes i včera nějaké tlačítka začali ťukat a pomalu se vrací na zpět co mám dělat?

17.03.21 21:01 reagovat

Jarek
Jarek

Dobrý den na notebook se mi vylila sladká sodovka a než sem se zpamatoval tak se vypnul richle jsem ho vypojil a vindal baterku a dal jsem ho sušit. Můžu poprosit o radu?

24.01.20 18:38 reagovat

Zvire
Zvire

Dobrý den Notebook mi spadnul do bazénu. Co teď?

07.01.20 10:36 reagovat

Michal
Michal (administrátor)

Dobrý den, zkuste notebook z vody vytáhnout, alespoň pro začátek. Následně postupujte podle návodu v článku.

07.01.20 13:33 reagovat

Kika
Kika

Dobrý den, polila jsem si notebook vodou, asi 0.3 l, jednou už polity byl.. Ihned jsem ho vypla a ted čekám než se vysusi. Jaka je pravděpodobnost, že bude fungovat nebo jak byste dál pokračoval v opravě?

22.10.18 19:06 reagovat

Štěpán B.
Štěpán B.

Dobrý den, včera se mi vylilo asi půl litru šťávy do notebooku, snažil jsem se ho hned vypnout ale než jsem zareagoval tak se sám vypnul tak jsem hned vypojil nabíječku pak jsem vyndal baterku a rozebral jsem notebook na co nejvíc částí to umím a nechal jsem to na stole přes noc usychat. A snažil jsem se vyfoukat pusou z pár míst a utřel jsem pár míst kde to bylo vidět hadrem. Je ještě něco co bych měl udělat? A co se tomu notebooku mohlo stát když se sám vypnul a jestli je nějaká šance že pujde

17.01.18 14:33 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, rozhodně doporučuji notebook co nejvíce vysušit - ideálně třeba fénem nebo proudem vzduchu - ovšem dávejte pozor na statickou elektřinu - fénem se ntb nedotýkejte. U šťávy je trošku problematické, že lepí a není ji tak jednoduché vysušit jako vodu. Pokud se notebook sám vypnul, může to být problém. Zkuste jej co nejlépe vysušit a následně zapnout. Pokud to nepůjde, budete muset navštívit servis, kde Vám poradí, případně řeknou, co je vše špatně.

19.01.18 12:20 reagovat

Doporučujeme

Nahoru