Odstranění spyware

Co je to spyware?

Spyware je program, který pomocí internetu odesílá z počítače data bez vědomí uživatele. Ta mohou být různého druhu. Může se jednat o historii navštívených stránek, o seznam nainstalovaných programů a v nejhorším případě o citlivé informace jako jsou například hesla k bankovním účtům či jiná osobní data.Spyware se může do počítače dostat i bez vědomí uživatele jako součást jiného programu nebo pomocí skriptu při surfování na internetu. To že je v počítači nějaký spyware, nemusí být na první pohled vůbec zřejmé, neboť antiviry tyto programy často neobjeví. Jejich přítomnost lze však vytušit z podivného chování počítače nebo pomalého načítání systému či internetu. Pro detekci a účinné odstranění spywaru existují specializované aplikace tzv. anti-spyware. Zde si některé z nich představíme.

Spybot Search and Destroy

Velmi populární program na ochranu počítače před všemožným internetovým neřádstvem. Spolehlivě odhalí každý spyware, adware, keylogger i malware. Užitečnou funkcí je možnost imunizace, kdy spybot preventivně zaceluje slabá místa v internetových prohlížečích, kterými by mohl škodlivý software do počítače proniknout. Užitečnou funkcí je také zahlazování stop po práci uživatele na počítači a na internetu. Spybot dokáže kompletně vyčistit historii procházení internetových stránek, cookies a dočasné soubory stažené z internetu. Spybot je přístupný i pro naprosté začátečníky, neboť jeho ovládání je velmi přehledné a jednoduché. K jeho popularitě také přispívá lokalizace do mnoha světových jazyků, včetně češtiny.

  • Licence: Freeware
  • Ochrání před: malware, spyware, rootkity

Spyware Terminator

Účinný nástroj pro vyhledávání a odstranění škodlivého softwaru z počítače. Jeho velkou výhodou je ochrana v reálném čase, díky čemuž je tento program schopen zastavit všemožný spyware, adware i malware dříve, než se vůbec do počítače dostane. Všechny zadržené programy jsou odeslány do karantény, kde si je uživatel může prohlédnout či smazat. Samozřejmostí jsou automatické aktualizace, stejně jako možnost kdykoliv spustit kompletní scan počítače.

  • Licence: Freeware
  • Ochrání před: spyware, podezřelými stránkami a skripty

Ad-Aware Free Internet Security

Bezplatná verze celosvětově oblíbeného antispywaru, který počítač spolehlivě ochrání před jakýmkoliv škodlivým softwarem a uživatel tak může být bez starostí před ztrátou soukromí či cenných osobních údajů, jako jsou například hesla. Pravidelné aktualizace pomáhají udržovat program aktuální a účinný i proti nejnovějším druhům spywaru. Na rozdíl od placené verze není k dispozici ochrana v reálném čase, stejně jako některá pokročilá nastavení.

  • Licence: Freeware
  • Ochrání před: spyware, adware, rootkity, trojskými koňmi

Spy Emergency

Také velmi oblíbený anti-spyware, který hravě najde a z počítače vymaže každý virus, adware, spyware, červa, trojského koně i keylogger. Obsahuje rezidentní štít pro ochranu proti spywaru a malwaru v reálném čase. Umí toho však mnohem více. Na rozdíl od jiných aplikací podobného typu, dokáže Spy Emergency také kontrolovat emailovou poštu včetně jejich příloh, zda i ty neobsahují škodlivý software. Škodlivé soubory dokáže program rovnou mazat nebo je umisťovat do karantény, kde si je může prohlédnout uživatel a rozhodnout se, co s ním dál dělat.

  • Licence: Shareware
  • Ochrání před: spyware, viry, trojskými koňmi, spyware v emailu

Windows Defender

Bezplatný antispyware od společnosti Microsoft, jehož jedinou podmínkou k instalaci je, aby byl na počítači nainstalován originální operační systém Windows. Program slouží k vyhledávání a zneškodnění jakéhokoliv škodlivého softwaru, který by se mohl v počítači vyskytnout. Kromě toho také brání nainstalování rizikových aplikací, u kterých uživatele varuje před případným nebezpečím. Je možno spouštět prohlídky počítače ručně, nebo nastavit automatické spuštění vždy v nastavený den a hodinu.

  • Licence: Freeware (součást systémů Windows)
  • Ochrání před: spyware, pop-up okny

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru