Jak zjistit grafickou kartu v počítači (Windows XP, Win 7)

Dnešním tématem budou ovladače pro grafické karty. Spoustě z vás se zajisté stalo, že vám aplikace či hra nešla spustit kvůli špatným, nesprávným nebo jinak nefungujícím ovladačům. Stáhnout si ale ty správně fungující není zas tak jednoduché. V následujícím čase si v pár řádcích vysvětlíme jak na ně.

AMD/ATI? Slavný výrobce procesorů a slavný výrobce grafických karet, co mají společného? To, že jeden koupil toho druhého. Dnes už obě firmy fungují pod jediným názvem a to AMD, v textu však používáme názvy oba, tak se nenechte zmást.

Jako první je potřeba zjistit jaký druh grafické karty vlastníte. Na trhu patří mezi hlavní modely ATI a Nvidia. U Nvidie je možné narazit i na několik výrobců jako GIGABYTE, Asus, MSI či Leadtek. Grafický čip je ovšem vždy Nvidia. Takže jak zjistíme druh a typ? Nejjednodušší je se podívat do manuálu od prodejce či štítek na vašem PC od výrobce. Další ale už trochu složitější možnost je v systému Windows. Tento způsob funguje ve Windows XP/Vista/Win 7. Klikněte na tlačítko start a v příkazovém řádku napište „dxdiag“. Pokud nemáte příkazový řádek, tak klikněte ve startu na „spustit“.

Po zadání příkazu se vám objeví tabulka se záložkami. Nahoře vyberete zobrazení a nejdůležitější pro vás bude název. Třetí způsob je poněkud složitější, jelikož musíte otevřít více položek. Ale zase kliknete na start, pravým tlačítkem kliknete na počítač a vyberete vlastnosti. Pak vyberete jen správce zařízení a v něm následně grafické adaptéry. Pravým tlačítkem je možné otevřít vlastnosti.

Jak stáhnout ovladače?

Takže, teď už znáte typ. Podle něj už nebude těžké stáhnout ten správný balík ovladačů. Jste-li majitelem grafických karet značky ATI, jsou pro vás ovladače ke stažení přímo z originálních stránek AMD. Červeně zakroužkovaná pole jsou pro vás důležitá pro výběr ovladačů.

Pokud vlastníte grafickou kartu s čipem Nvidia, naleznete podporu taktéž na jejich stránkách NVIDIA. Po stáhnutí je instalace v obou případech jednoduchá. A jestliže proběhne bez problému, máte nainstalované potřebné ovladače.

Další možnost je i stáhnout si dané ovladače přímo z našich stránek. Zde naleznete ovladače pro grafické karty ATI – AMD Catalyst. Pro majitele grafických značek Nvidia naleznete ovladače zde – NVIDIA OMEGA DRIVERS

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 13 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Andrea
Andrea

Dobrý den, ráda bych chtěla nainstalovat minecraft ale pořád mi to nejde. Mám starší počítač s grafickou kartou : Čipová sada Mobile Inter(R) 945 Express. Kde můžu stáhnout ovladače? děkuji za odpověď

25.12.18 18:21 reagovat

Evženie
Evženie

Dobrý den. Jde něco dělat když intel už nemá aktuální ovladače naší grafické karty? (Intel(R) HD Graphics) Mám verzi ovladačů 9.17.10.4459. Nerozběhnu Minecraft. Hází to crash report o grafické kartě a ovladačích. Na pc hra běžela a po aktualizaci win8 na win10 neběží. Lze dělat něco jiného než kupovat jiný pc/grafickou kartu? Děkuji za radu.

22.03.18 19:28 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, teoreticky zkuste kliknout pravým na spouštěcí ikonu Minecraftu a zvolit Vlastnosti - záložka Kompatibilita a zvolit Operační systém Windows 8 nebo 7 a třeba se podaří hru spustit. Jinak se obávám, že pokud se Vám nepodaří nainstalovat ovladače k této grafice, tak hru nespustíte a budete se muset poohlédnout po novějším PC/grafické kartě.

23.03.18 09:00 reagovat

Staník
Staník

Dobry den mam stary pocitac a chtel jsem zjistit grafickou kartu a v nazvu mi to pise ZAKLADNI GRAFIICKY ADAPTER MICROSOFT co stim mohu delat dekuji predem za odpoved.

15.03.18 18:12 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o integrovanou grafiku a jedinou možností je nákup nového počítače - nemá smysl vylepšovat staré PC, jelikož se během chvíle může pokazit nějaká z dalších komponent, případně zbytek nebude výkonnostně dosahovat kvalit nově přidané komponenty.

20.03.18 08:56 reagovat

Jan
Jan

Dobrý den, kde muzu stáhnout ovladač na Intel(R) G41 Express, Intel(R) 4 Series Express Chipset FAmily. Děkuji JH

16.02.18 21:48 reagovat

Lukáš
Lukáš

dobrý den. mám grafickou kartu Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset. A minecraft nejde spustit. nevíte čím to je?

26.04.17 17:13 reagovat

Doporučujeme

Nahoru