Periscope - další výkřiky do světa, tentokrát jako video

Sociální sítě jsou vlastně takovými hlásnými troubami, do kterých můžeme vložit kus sebe, načež tento kus okamžitě vykřičíme do světa, ostatním lidem, kteří jsou na nás zvědaví. Může jít o text jako na Twitteru, obraz jako přes Instagram, nebo obojí plus celé naše soukromí na Facebooku. A je to právě Twitter, kdo se rozhodl zajít v onom sdílení privátních věcí dál. Tentokrát jde vlastně o sdílení pohledu, což je nesmírně atraktivní a Twitter se s Periscopem dost možná stane ponorkou, která loví nic netušící zásobovací lodě…

I přes opakované a velmi lákavé nabídky na odkup hlavně od Googlu se zdá, že Twitter rozhodně neusíná na vavřínech. Periscope je toho asi nejzářnějším příkladem. Jde v podstatě o zcela novou sociální síť, ve které lidé sdílejí to, co vidí. Funguje to naprosto jednoduše - člověk přes mobilní aplikaci vysílá obraz z kamerky v mobilu a ostatní se na něj v reálném čase (nebo až 24 hodin po vysílání, protože videa se na čas ukládají) dívají. Klasický koloběh z ostatních sociálních sítí se zde opakuje vlastně naprosto totožně - lidi, kteří vás zajímají, si dáte do sledovaných, abyste dostali notifikaci, když zrovna vysílají - přes internet se na jejich obraz napojíte a sledujete, o co se s vámi (a ostatními voyeury) chtějí podělit.

A o co jde? To je úplně fuk. O snídani, roztomilou kočku, přejetou kočku, západ slunce, východ slunce, zatmění slunce, UFO, duchy, návštěvu toalety…prostě cokoliv, ostatně jako na Facebooku a ostatních sociálních sítích. Obrazový materiál je přitom mnohem snadnější vytvořit než ten textový - napsat smysluplný tweet je výrazně složitější než zmáčknout capture/record na displeji telefonu. Pochybujete snad ještě o tom, že Periscope je "next big thing"? My ne.

Periskop a data?

Pozor, Periscope v českých luzích a hájích (a ostatně i všude jinde) používejte pouze na WiFi! Uvědomte si, že jde o živé streamování obrazu přes internet a že objem přenesených dat je opravdu extrémní, takže i když máte dostatečně kvalitní připojení, službu si moc přes 3G/LTE neužijete - velmi záhy vám totiž sežere celý FUP.

Aplikace a alternativy

Aplikace existuje zatím pouze pro iOS, takže vysílat a přijímat live streamy můžete jen na iPhonech a příbuzných zařízeních - Android je však samozřejmě v plánu. Přestože jde o novinku, Twitter se svým Periscopem rozhodně nemá cestu ke slávě usnadněnou, neboť ho ve vydání takto zaměřené aplikace předběhla služba Meerkat - ta má pár výhod i nevýhod. Výhodou je jednoznačně roztomilá Surikata jako maskot, který i dává smysl, podobně jako Periscope totiž bedlivě pozoruje okolí (dokonce i typický postoj Surikaty může periskop připomínat). Nevýhodou pak fakt, že za Meerkatem nestojí tak velký hráč na poli sociálních sítí jako Twitter. Navíc se videa z Meerkatu nedají přehrávat později, vše funguje pouze "na živo", což je ale i docela zajímavá vlastnost, která dává službě nádech živé reportáže, kterou nesmíte prošvihnout.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru