Set-top-boxy plné zábavy – od Apple TV po Chromecast

V dnešním článku se podíváme na chytré krabičky, které se připojují do hloupých televizí, aby se rozšířila jejich funkčnost, nebo alespoň nabídka obsahu. Nejčastěji fungují jako prostředník mezi světem internetu a televizí. Skrze vestavěné aplikace dovolují streamovat multimediální obsah z internetu a mnohdy nabízejí stovky bezplatných programů i přístup k placeným službám, jako je HBO Go, Netflix, nebo Hulu (pokud máte předplatné).

Uživatel má možnost si platit za prémiový obsah, nebo využívat své (poměrně laciné) zařízení na streamování bezplatného obsahu.

Apple TV

Apple je na poli chytrých set-top-boxů pro televize průkopníkem. Už v polovině předminulého desetiletí to zkoušel opačnou cestou, tedy „ztelevizněním“ počítače, ale tento přístup se ukázal neživotaschopným, hlavně kvůli technickým omezením té doby.

Už v roce 2007 ale Apple přišel s opravdu průlomovým produktem, s iTV, kterou později musel přejmenovat právě na Apple TV kvůli hrozbě žaloby. První Apple TV obsahovala třeba i až 160 GB velký disk, podobně jako iPod, ale šlo o poměrně velké zařízení, v té době ještě logicky fungující na upravené verzi stolního Mac OS.

Dnes už máme třetí generaci Apple TV, která běží na mobilním systému iOS, nabízí streamování videa v rozlišení 1080p, nebo třeba zprostředkování signálu z vašeho iPhonu/iPadu do televize, takže si můžete na velké obrazovce v pohodě zahrát graficky stále vymakanější mobilní hry. Celé zařízení je navíc opravdu miniaturní a dodává se s jednoduchým dálkovým ovladačem. Jedinou vadou na kráse tak zůstává, že nejlepší streamovací služby v ČR nerozchodíte, a i když ano, budete se muset spokojit s výhradně nelokalizovaným obsahem – to se týká zejména v USA tolik populárního Netflixu, ovšem úplně stejně to mají všechna ostatní zařízení v našem seznamu, nejde o problém jejich, ale služby.

Amazon Fire TV

Multimediální a prodejní gigant Amazon jde na věc jinak, než Apple. Místo „prosté“ streamovací krabičky nabízí spíše konzoli, která je vybavená silným hardwarem, který sám dokáže zastat roli hlavního zařízení, a to i herního. Kromě streamování tak k Amazon Fire TV připojíte i gamepad a zahrajete si mnoho her z nevyčerpatelné zásoby, které si Amazon pro svůj ekosystém půjčil od Androidu (respektive Amazon Fire TV i ostatní podobně zaměřené produkty od Amazonu na upraveném Androidu přímo běží).

A i když Amazon nacpal do svého zařízení mnohem výkonnější hardware, cena je stejná jako u Apple. Zde samozřejmě Amazon tak trochu doufá, že využijete i předplatné Amazon Prime, nebo nákup aplikací, ale zrovna v tomhle ohledu máme opět smůlu, protože Amazon Prime si užijí jen obyvatelé USA.

Chromecast

A z hardwarové výše klesáme opět dolů, tentokrát až pod Apple TV, protože Chromecast od Googlu rozhodně není žádným nadupaným zařízením. Vyniká však svou cenou, která je oproti konkurenci třetinová, přitom obstojně zvládá skoro vše. Jeho nevýhodou může být design – má podobu USB klíčenky, kterou strčíte rovnou do televize. A co vám propagační obrázky neřeknou? Že z něj vede ještě napájecí kabel, takže ve výsledku může toto malinkaté zařízení zohyzdit vaši televizní stěnu víc, než větší, ale o to elegantnější a snadno skrytelná někde pod stolem.

Chromecast by měl mít hlavně výhodu v tom, že je na něj poměrně snadné vytvářet a portovat nové aplikace, takže jeho možnosti jsou „neomezené“. Myšleno tím způsobem, že i přes zcela obyčejné hardwarové parametry se může stát branou pro streamování takřka čehokoliv, co vývojáři uznají za vhodné a co Google povolí.

Android TV

Android TV bude už několikátým pokusem Googlu o ovládnutí televizních obrazovek. Tentokrát se nesnaží dělat z televize mozek obýváku, ale jeho cílem je přinést divákovi multimediální obsah, jak to dnes dělá konkurence od Apple TV po vlastní Chromecast. Pravděpodobně půjde ve šlépějích Amazon Fire TV, tedy nabídne na poměr set-top-boxů vysoký výkon a možnosti androidí herní konzole. Dnes však není jisté takřka nic, ani kdo vyrobí hardware, respektive zda Google pojede pod vlastní značkou jako u Chromecast, nebo nabídne pouze software, který do svých výrobků vloží velcí výrobci televizí a příslušenství k TV.

Roku

Když se 2, 3, nebo klidně 4 perou, smát se může ten pátý. Roku ukazuje, jak se to má dělat, přitom za ním nestojí žádný z gigantů typu Applu, Amazonu, nebo Googlu. Roku nabízí vše, co konkurence a přidává k tomu větší porci obsahu a několik vychytávek.

Na první pohled může být matoucí široká nabídka set-top-boxů od Roku, ale my se budeme zabývat jen tím nejlepším, který se prodává za 99 dolarů stejně jako všichni velcí konkurenti. Jmenuje se Roku 3 a kromě větší porce streamovaných programu, než je zvyklé u konkurence, je bleskově rychlý, přehledný a na wi-fi dálkovém ovladači má šikovný konektor na sluchátka. Ten při použití ztlumí zvuky televize a vy si můžete dopřát kvalitní zvuk, který neruší okolí. I další vychytávky se odehrávají hlavně na straně ovladače, který zvládá i pohybové ovládání a při držení „naležato“ zastane i funkci herního ovladače, ostatně v set-top-boxu najdeme předinstalované Angry Birds: Star Wars.

Zmínit musíme i funkci vyhledávání, která je z Roku 3 opravdu dechberoucí. Začnete vyhledávat a Roku 3 vám najde třeba herce, pořady, filmy, které vašemu vyhledávání odpovídají a ukáže vám, jak se k nim přes Roku 3 můžete dostat – předplatné služeb, zhlédnutí zdarma, koupení přímo konkrétního filmu a tak dále. U herců máte možnost procházet jejich filmotéku a vybrat konkrétní film, u kterého opět máte možnost si vybrat, jak se k němu přes Roku 3 dostanete. Důležité je, že volba zdroje je až tou poslední, kterou děláte, takže vyhledávání je absolutně centralizované, jednoduché a hlavně vás přinese přesně tam, kam chcete, k obsahu.

Herní konzole

Streamovat dokáží i konzole, ovšem komfort použití je u čistě herních kousků dosti sporný. Využít lze poslední 2 generace oblíbených konzolí od Microsoftu, nebo Sony, případně specializované kousky běžící na upraveném Androidu. ZTE FunBox poslouží jako herní konzole i streamovací zařízení, Ouya je velký kickstareterový projekt, jehož budoucnost je spíše v muzeu po boku nejneúspěšnějších herních konzolí všech dob, ale tyto varianty musíme zmínit.

Pokud je vaším hlavním zájmem televize a streamování programů z internetu, rozhodně doporučujeme některé z 99dolarových řešení, ať už od Applu, Amazonu, Roku, nebo výhledově i Googlu, s tím že Roku 3 vypadá se svým multifunkčním wifi ovladačem a nejširší paletou možností v intuitivním interface jako poměrně jasná volba (pokud nejste závislí na ekosystému od Applu, tam samozřejmě nemá Apple TV konkurenci ani rozumnou náhradu).

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453496 přečteno

Doporučujeme

Nahoru