Windows 11 je konečně tady. Jaké má hardwarové požadavky a kde ho stáhnout?

Společnost Microsoft již v červnu představila nejnovější operační systém Windows 11 v testovací verzi, ale až nyní ho začíná postupně vydávat oficiální. Zajímavé je, že podle Microsoftu měl být Windows 10 posledním OS s postupnými aktualizacemi, ale společnost nakonec změnila strategii a tento rok představila úplnou novinku s označením 11.

Ještě předtím ale po jistou dobu pracovala na zjednodušeném operačním systému Windows 10X, který měl být okresanejší verzí postavenou na Chromiu OS, ale z projektu nakonec vzešlo a tak tu máme Windows 11.

Stáhněte si oficiální Windows 11 v češtině zdarma

Datum vydání Windows 11

Oficiální datum vydání připadl na 5. října a k dispozici je pro počítače, které jsou na něj připraveny svými technickými parametry. Pokud jde o starší PC, tím přijde Windows 11 v rámci standardních aktualizací operačního systému Windows 10 a změna bude poměrně jednoduchá a intuitivní.

Úplné vydání Windows 11 ale přijde až někdy v polovině roku 2022, což znamená, že do té doby bude Microsoft s přechodem na novější OS postupovat pomaleji. Ne všechny starší PC ale budou moci přejít na Windows 11, pokud nesplní hardwarové požadavky. Microsoft proto vydal jednoduchý nástroj Kontrola stavu počítače, kterým si může každý uživatel ověřit kompatibilitu PC s Windows 11.

Asi největším problémem bude potřeba poměrně nového CPU a přítomnost TPM 2.0 bezpečnostního čipu v PC, tak i Secure Boot. Majitelé Windows 10 se ale nemusejí zatím ničeho obávat, protože aktuální nejpoužívanější operační systém bude Microsoftem podporován až do roku 2025.

Co je ve Windows 11 nového?

Asi největší změnou prošly Taskbar ikony a menu Start, jakož i zaoblené okraje všech otevřených oken. Nebude chybět ani zabudovaný Team chat pro lepší komunikaci v týmech. Kromě toho se uživatelé mohou těšit na Widget lištu s novinkami ze světa, Snap Layouts pro lepší organizaci Windowsu nebo takové novinky jako upgrade předinstalovaných aplikací, transparentnost oken či stínování pozadí. Změnami projdou i Malování, Kalkulačka, Fotky, nástroj na tvorbu snímků obrazovky a dokonce i hodiny.

Po odpojení klávesnice od PC se automaticky zapne tablet mód a přidány byly i gesta více prstů, které nahradí ty aktuálně používané ve Windows 10. Hráči se mohou těšit na Auto HDR a DirectStorage funkce, jakož i zabudovanou Xbox aplikaci. Součástí operačního systému Windows 11 je i podpora Wi-Fi 6E standardu a dynamické refreshování, čímž se zase ušetří baterka v noteboocích.

Minimální hardwarové požadavky pro Windows 11:

CPU: 1 GHz / 2 jádra a více / 64-bit
RAM: 4 GB
Paměť: 64 GB
Systémový firmware: UEFI, Secure Boot
TPM (Trusted Platform Module): v. 2.0
GPU: kompatibilní s DirectX 12 nebo WDDM 2.0
Displej: HD rozlišení a výše, 9 "úhlopříčka a 8bitový kanál

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru