Čtečky elektronických knih pro PC, mobil a tablet

Elektronické knihy už nejsou v pozadí zájmu ani u náruživých knihomolů, může za to rostoucí kvalita a velikost displejů mobilních telefonů a tabletů, ale i velmi populární specializované čtečky s e-ink displeji. My se dnes zaměříme na tu trochu méně komfortní část elektronického čtení, tedy právě na tablety, mobily a osobní počítače. S trochou respektu ke specifičnosti daných platforem si na nich totiž můžete užít čtení víceméně bez kompromisů.

Programy pro PC

Čtení eknih na PC je snadné. Stačí vám k němu většinou obyčejný Adobe Reader, nebo třeba specializovaná čtečka na formát ePub. Ovšem to není úplně ono. Když už se do čtení knih na PC dáte, můžete využít mnohem šikovnějších programů, které zvládnou podstatně více.

Calibre

Pro čtení na PC, pokud tedy nejste oddanými zákazníky Amazonu, existuje asi jen jeden nástroj, o kterém má smysl uvažovat. Calibre zvládá převody snad všech myslitelných formátů, synchronizaci napříč zařízeními, správu elektronických knih a samozřejmě i samotné čtení. Calibre ale dokáže ještě víc, třeba eknihy editovat, nebo stahovat články z internetu a konvertovat je do eknih. Prostě Calibre je synonymem pro čtečku ebooků na PC. Calibre pravidelně využívají více než 3 miliony uživatelů a každý měsíc si ho nainstaluje další půlmilión.

Kindle

Amazon a jeho Kindle jsou známé především pro čtečku s e-ink displejem, ale tento obchodní gigant nezanedbává ani uživatele, kteří chtějí číst na PC. Program kromě samotného čtení knih z vaší knihovny zvládá i synchronizaci postupu čtení napříč zařízeními. To se hodí, protože Amazon ne nesprávně očekává, že většina uživatelů PC programu má i některé další zařízení, ať už přímo čtečku Kindle, nebo třeba aplikaci pro čtení na tabletu.

Aplikace pro tablety a smartphony

Doba malých displejů na mobilech rychle končí a do toho se svého boomu dočkaly i tablety s uhlopříčkami nad 7 palců, takže není divu, že stále častěji čteme i na těchto přenosných zařízeních. Jejich nevýhodou proti čtečkám s e-ink displejem je právě typ zobrazovače, kdy e-ink mnohem lépe zvládá přímé sluneční světlo a méně unavuje oči. Naproti tomu se tablet/mobil může pochlubit podsvícením (možnost čtení bez lampičky i v noci), univerzálností (hry, filmy, internet, volání,…) a také tím, že ho taháme všude s sebou automaticky, což se specializované čtečce stát nemusí (zátěž navíc).

Kindle

Opět budeme nosit dříví do lesa – kdo s Kindlem má zkušenosti, ví, co od něj může čekat. Bez výjimky to splňuje i aplikace pro mobily a tablety, která se tímto názvem pyšní. Jste-li závislí na ekosystému od Amazano, což u nás není tak úplně běžné (protože knížky v angličtině…), určitě sáhněte po Kindlu. V ostatních případech možná zjistíte, že jiné aplikace vám toho mohou nabídnout více.

Aldiko

Vynikající čtečkou a zároveň šikovným správcem elektronických knih na mobilních zařízeních je Aldiko. Zvládá čtení, nákup i správu ebooků a to ve formátech EPB, PDF i ty pod Adobe DRM. Samozřejmostí je možnost přizpůsobit si font knížky, pokračování na poslední dočtené stránce, vyhledávání, noční režim a další kupa funkcí, kterou dost možná ani nikdy nevyužijete. Ale jsou tam a to se počítá. Čtení je komfortní díky jednoduchému ovládání a aplikace je zdarma (placená verze přidává pár šikovných funkcí, ale nic zcela zásadního).

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru