Fenomén Five Nights at Freddy's

Kultovní hry zpravidla přicházejí nečekaně, stejně jako vaše smrt ve Five Nights at Freddy’s. I reakce publika je stejná, křik. Jen ta příčina výkřiku se liší. Five Nights at Freddy’s se ovšem díky své popularitě a lekačkám může jako jedna z mála her pochlubit oběma. Vzbuzuje totiž obdiv i děs, často obojí naráz.

V jádru jde o prostou adventuru, ve které je vaším cílem přežít. To ale uděláte jedině tím způsobem, že si od těla udržíte několik milých a hodných robotů, kteří přes den baví děti v oblíbené restauraci, zatímco v noci se plíží potemnělými chodbami, aby vás našli a zabili. Tedy ne že by to bylo tak jednoduché, roboti-baviči vás vyloženě zabít nechtějí, ale efekt zůstává stejný. Jak se k vám dostanou a vybafnou, je konec a vy musíte celou noc opakovat. Atraktivita hry hlavně v tom, že jde o skvělou „návnadu na Youtubery“, kteří milují tituly, které jim dovolují se intenzivně projevovat. Jsou to herci a role vyděšeného a křičícího hlídače pizzerie jim většinou sedí jako ulitá. Však se podívejte na oblíbeného českého Youtubera, který FNaF vyzkoušel:

Hratelností neoslní

Hratelnost spočívá ve využívání správné možnosti ve správný čas, který zjistíte jen tím, že se naučíte, jak se vaši protivníci chovají. V prvním díle (vyšel v roce 2014, ale už záhy ho následovala tři pokračování) jste skrze kamery museli kontrolovat pohyb vraždících robotických zvířátek a ve správnou chvíli je zastrašit rozsvícením světla, nebo zavřením dveří na jedné ze dvou stran. Druhý díl k tomu přidal různé formy zastrašování pro různé nepřátele. Dokud jste si ale všechno neosahali a nezažili, dost často vás příšerky dostaly, což spočívá v takzvaném jumpscare. Prostě na vás s křikem skočí a vy se vyděsíte, načež zakřičíte taky.

Za úspěch vděčí Youtuberům

Ačkoliv nejde o rekordmana v počtu prodaných kusů, a byť jde o hru velmi levnou, svému tvůrci udělala hodně radosti. Dohromady všechny díly jenom na Steamu prodaly přes milion kusů, což znamená několik milionů dolarů. Bez diskuzí za tyto peníze vděčí Youtuberům, mezi kterými hra konkuruje mnohem slavnějším a prodávanějším značkám jako je Minecraft, nebo Counter Strike. Youtubeři se po Freddym mohli utlouct, stejně jako jejich diváci. To však neznamená, že hra sama o sobě není zajímavá, přinejmenším vyděsit dokáže jako málokterá.

Five Nights at Freddy’s krásně ukazuje, že i hra ne zrovna obsahově, mechanikami nebo grafickými kvalitami výjimečná může uspět. A taky to, že nic se nemá přehánět, protože počtvrté za jeden rok to samé už prostě projít nemůže:

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869556 přečteno

Doporučujeme

Nahoru