Jak zjistit heslo na WiFi

Heslo na WiFi patří mezi životně důležité údaje, alespoň dle mnohých uživatelů internetu. Jeho neznalost, ztráta, nebo zapomenutí pak může nemile překvapit. Kupříkladu v brněnském Impact Hubu je heslo k bezdrátové síti pro návštěvníky v pravidelných intervalech namalováno přímo do bílé omítky okolních zdí. Pokud však podobný systém nepoužíváte, jednoduše se může stát, že heslo jednoduše zapomenete. Existuje však hned několik způsobů, jak heslo k WiFi zjistit, obnovit, nebo přinejhorším změnit.

Vysvětlení: Pro rychlejší zorientování – modré rámečky slouží jako rozcestníky. Jednoduše si vždy nejprve přečtěte, zda splňujete dané podmínky. Pokud ano, můžete se vrhnout na detaily konkrétního návodu. Jinak obecně platí, že pro většinu postupů je vyžadováno administrátorské oprávnění

Fyzicky na routeru

Vyžaduje:

 • fyzický přístup k routeru

Vhodné pro:

 • první zjištění hesla
 • zjištění hesla bez jakéhokoli PC/ntb

Pokud máte nový router, jste v novém prostředí, případně jste neměnili heslo k WiFi a máte tam klasické tovární, nejjednodušším způsobem je fyzicky si router prohlédnout. Ze spodní strany by měl mít nálepku, na které je uvedeno hned několik důležitých údajů – často MAC adresa, IP adresa, SSID (název sítě), typ zabezpečení a hlavně heslo (případně hesla dvě – jedno pro 2.4 GHz pásmo a druhé pro 5 GHz pásmo).

Heslo na routeru

Přímo v systému

Vyžaduje:

 • připojení k dané bezdrátové síti (alespoň jednou)
 • základní orientaci v systému MS Windows

Vhodné pro:

 • zjišťování hesla na notebooku, který byl nebo stále je připojen k hledané bezdrátové síti

Hledání hesla v systému patří opět mezi snadné a poholdné způsoby, jakými si heslo obstarat. Pokud jste k síti navíc aktivně připojeni (případně je v dosahu), stačí Vám kliknout na ikonku bezdrátového připojení v pravém dolním rohu systému, kliknout pravým na vybranou bezdrátovou síť, zvolit Vlastnosti, kliknout na záložku Zabezpečení a označit zatržítko Zobrazit znaky. V řádku se objeví přesné znění hesla.

Jestliže však vámi hledaná síť není v dosahu, je třeba postup mírně změnit. Otevřete Nabídku Start, napište Spravovat bezdrátové sítě a stiskněte Enter. Zobrazí se panel se všemi sítěmi, ke kterým se uživatel někdy připojil. Další postup je již identický s tím, který jsem zmínil o pár řádků výše. Stačí kliknout pravým – Vlastnosti – Zabezpečení – Zobrazit znaky.

Bonusový postup:

Pokud máte rádi programátorské postupy, milujete DOS, případně se chcete cítit jako hackeři, můžete využít přístupu skrze příkazovou řádku. Opět je vyžadováno administrátorské oprávnění a daný postup je funkční pouze pro systémy MS Windows 8, 8.1 a 10. Pochopitelně je pak zapotřebí být k daným sítím alespoň jednou připojen a přihlášen.

Stiskněte kombinaci kláves Windows + R a do textového pole zadejte cmd a potvrďte Enterem. Dojde k otevření příkazové řádky. Do ní zapište následující příkaz:

netsh wlan show profiles

a potvrďte Enterem. Dojde k zobrazení dostupných/navštívených sítí. Vyberte si některou z nich a nově napište příkaz

netsh wlan show profile name=jmenosite key=clear 

Položku jmenosite je pochopitelně potřeba nahradit konkrétním názvem.

Pozn. článek je psán na systému MS Windows 7 Pro 64-bit a zde postup bohužel nefunguje.

(Malé doporučení – historii příkazů lze vyvolat stisknutím šipky nahoru, není tak třeba příkazy neustále přepisovat. Pro označení textu je třeba kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Označit. Následně zvýraznit požadovaný text a nakonec stisknout Enter. Opětovné kliknutí pravým tlačítkem vyvolá nabídku, kde je třeba stisknout Vložit a dojde ke vložení zkopírovaného textu do místa, kde se aktuálně nachází kurzor (_).)

Pomocí programu

Vyžaduje:

Vhodné pro:

 • viz předchozí návod + nechuť se proklikávat systémem

Jednoduchá verze zjištění hesla k bezdrátové síti, kterou již dané PC někdy v minulosti navštívilo, vede přes program WirelessKeyView. Ten je třeba pouze stáhnout – nevyžaduje instalaci. Stačí jej rozbalit, spustit a nechat si zobrazit heslo k dané bezdrátové síti.

 

V administraci routeru

Vyžaduje:

 • připojení k síti
 • přihlašovací údaje k administraci routeru
 • orientaci v administraci

Vhodné pro:

 • zjišťování hesla z PC připojeného pomocí síťového kabelu
 • zjišťování hesla, které bylo změněno

Pokud jste připojeni k místní síti pomocí klasického síťového kabelu a nevlastníte bezdrátovou síťovou kartu (typicky stolní PC), lze použít tento návod. Hodí se pak zejména tehdy, pokud nemáte fyzický přístup k routeru, případně jste měnili původní přidělené heslo.

Postup je poměrně jednoduchý – do adresního řádku prohlížeče je třeba vložit adresu routeru (výchozí brána). Často se jedná o IP 192.168.0.1. Po jejím vepsání stačí potvrdit adresu Enterem a prohlížeč by měl uživatele přesměrovat do administrace routeru, resp. do přihlášení k administraci. Zde je zapotřebí zadat uživatelské jméno a heslo (tovární kombinace bývá u routerů admin/admin, admin/12345, (volné pole)/admin, apod.). Následně již v administraci stačí najít sekci označenou jako Wireless a nechat si zobrazit heslo. Podrobný návod najdete v samostatném článku.

Hack

Zde nenajdete podrobný návod na to, jak se dostat do cizí zabezpečené bezdrátové sítě, ke které navíc nemáte fyzický přístup (router). Jedná se ale o nastínění několika základních pilířů tohoto přístupu a hlavně odhalení konkrétních rizik pro vaši vlastní síť.

 

Zabezpečení

Úspěšnost hackování WiFi sítí je většinově závislá na konkrétním zabezpečení. Její ochraně jsme věnovali samostatný článek, takže pouze ve zkratce. Rozhodně nepoužívejte otevřenou síť (bez zabezpečení heslem). Takovou totiž není třeba ani hackovat. Stejně tak nepoužívejte starší typ zabezpečení s označením WEP. Doporučuje se používat WPA, případně WPA2 s heslem, které disponuje dostatečnou entropií. Ovšem ani tak není všem hrozbám konec.

 

Hackování sítě

Pro zabezpečení typu WEP se využívá síťový adaptér, který je schopen provést tzv. packet injection (propašování packetu do standardní komunikace mezi autorizovaným uživatelem sítě a routerem). Dále je pak využito speciálního linuxového Live CD BackTrack. Samotný postup je pak vyžaduje trpělivost, přístup ke stabilnímu a ideálně silnému signálu dané sítě a laborování v příkazové řádce/konzoli.

Zabezpečení pomocí WPA/WPA2 se dlouhou dobu zdálo jako bezpečné, ale díky nalezení bezpečnostní díry lze i toto obejít. Slouží k tomu primárně nástroj označený jako Reaver, který už je součástí právě výše zmíněného Live CD BackTrack. Postup je však mírně odlišný a pochopitelně náročnější.

Na závěr bych všechny čtenáře chtěl vyzvat k tomu, aby si byli vědomi své moci a svých činů a nezneužívali schopnosti zmíněných programů. Berte hackování jako posouvání vlastních schopností a vědomostí a možnost ověřit si teorii v praxi, ideálně například na svém zařízení, ve své vlastní síti.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 9 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

866288 přečteno

Pixwords nápověda 3. díl

226477 přečteno
Nahoru