Fenomén Flappy Bird a jeho klony

Poslední dny se rozhořela doslova mánie kolem hry Flappy Bird, která se stala světově proslulou díky své jednoduchosti, návykovosti a také tomu, že dokázala lidi rozzuřit do běla. Tuto prostou hříčku se však rozhodl její autor stáhnout z Google Play i AppStoru, čímž začalo šílenství další, tentokrát kopírovací, které snad nemá ve světě mobilních her obdoby. Pojďme po stopách celé kauzy!

Pitominka, co se stala hitem

Flappy Bird je ve své podstatě zcela primitivní hrou bez nějaké velké vize, potenciálu, nebo jenom hezkého zpracování. Hráč ovládá ptáčka, který letí pomalu dopředu a rychle dolů (prostě padá jako upuštěný šutr), ale hráč klepnutím na displej může ptáčka skokově vystřelit vzhůru. Problém je jediný – zúžená místa, která následují blízko po sobě a v různých výškách. Jakýkoliv kontakt se zemí, nebo s překážkou znamená konec a hru od začátku. Hra je monotónní, ale lidský mozek není (alespoň zpočátku) schopný odhadovat trajektorii letu ptáka správně, takže mnoho lidí mrští svým telefonem/tabletem o zem kvůli naštvání ještě dříve, než překoná první překážku.

50 000 dolarů denně

Hra se stala obrovským hitem, který prý vydělával (a stále vydělává, protože reklama z hry samozřejmě nezmizela) 50 000 dolarů denně. To je cca milion korun, což je na takovou blbinku opravdu výjimečný počin. Autorovi však hra prý „zničila život“, což znamená, že nemohl spát kvůli tomu, jak návykové monstrum stvořil. Zároveň prý špatně snáší popularitu a neustálé pokusy médií o rozhovory a vydavatelů o odkoupení značky. Ano, každý si zkažený život představujeme asi trochu jinak, ale stalo se a Flappy Bird byl stažen z iTunes i Google Play.

Desítky klonů

Popularita primitivní hry a její stažení autorem byla voda na mlýn snad všem vývojářům mobilních her, kterým nebylo takové obyčejné vykrádání hloupé. Stačila chvilka práce a úspěch byl zaručen. Nebo ne? Naštěstí ne, protože většina klonů byla tak očividných, že byly velmi rychle také stáhnuty.

Zatím se z nich velmi daří třeba Clumsy Birdovi, který má alespoň trochu jiný styl grafiky a náznak příběhu, byť ten je zase okopírovaný z Angry Birds… Povedený je i Ironpants. Zajímavým způsobem ke hře přistoupili autoři Flappy Putin, kteří si kromě originálu vzali na mušku i současné světové dění, konkrétně probíhající spor mezi Ukrajinou, Krymem a Ruskem.

Browserová alternativa

Aby toho nebylo málo, existuje i obyčejná flashovka, která se hraje úplně stejně jako Flappy Bird, jen vám ho nikdo nesmaže z mobilního obchodu. Toto provedení Flappy Bird najdete třeba na serveru Raketka.cz.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

450002 přečteno

Doporučujeme

Nahoru