Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

V dnešní době je již běžné mít doma vlastní bezdrátovou síť a využívat připojení k internetu ve všech koutech domu i na zahradě. Zapojení takové sítě není ani drahé ani složité. Jak zapojit WiFi router, tak abyste si tento komfort mohli užívat i Vy, Vám ukáže následující článek.

Ještě před započetím návodu je třeba podotknout, že konkrétní nastavení různých typů zařízení se může mírně lišit. Ve většině případů jsou ale rozdíly pouze v pojmenování některých položek. Vždy také mějte po ruce návod od svého zařízení, kde jsou uvedeny nejen obecné informace o nastavení, ale také potřebné přístupové údaje nebo údaje pro nastavení IP adres.

Zprovoznění routeru

Před samotným nastavováním, je třeba router zprovoznit a zapojit k počítači. Nejprve tedy router vybalte, a pokud je třeba, přišroubujte k němu anténu. Poté můžete začít s připojováním.

 1. Připojte router do elektrické sítě
 2. Do zdířky označené WAN (případně INTERNET) připojte síťový kabel od Vašeho poskytovatele internetu (např.  z modemu UPC)
 3. Do dalších zdířek označených PC nebo LAN, LAN 1 apod. je možné zapojovat další zařízení. Jednu z nich si tedy vyberte a připojte ji síťovým kabelem ke svému počítači.

Pokud je vše správně připojeno, měli by se na routeru rozsvítit příslušné kontrolky propojení, které odpovídají jednotlivým zdířkám. Jestliže je vše v pořádku, můžete pokračovat samotným nastavením routeru.

Nastavení routeru

Nejprve je třeba zjistit IP adresu routeru. Tu nejčastěji naleznete přímo v návodu. Stejně tak ji lze ale zjistit již přímo pomocí Vašeho počítače, a to zadáním příkazu ipconfig do příkazového řádku.

Pozn. Příkazový řádek spustíte stisknutím tlačítka Windows a zadáním písmen cmd. Poté stačí kliknout na vyhledanou ikonu se stejným názvem.

Nyní, když znáte IP adresu Vašeho routeru (např. 188.124.2.1) spusťte jakýkoliv internetový prohlížeč (např. Internet Explorer) a do adresního řádku zadejte právě tuto zjištěnou IP adresu. Po potvrzení budete požádáni o zadání uživatelského jména a hesla. Pokud údaje ještě nikdo nezměnil, najdete ho v návodu přiloženém k routeru (např. uživatel: admin, heslo: admin). Po přihlášení se dostanete do samotného nastavení routeru.

 1. V uživatelském rozhraní nalezněte položku Nastavení IP adresy (často se skrývá pod položkou Basic Setting, Primary Setup apod.).
 2. Nastavte IP adresu na Dynamic IP nebo Static IP podle poskytovatele (potřebné informace k nastavení jsou vždy uvedené v návodu)
 3. U static IP vyplňte IP adresu (nebo ponechte stávající), adresu DNS serverů atd. (všechny informace o tom, co kam vyplnit opět naleznete v návodu ke každému zařízení, tyto údaje se pro každé zařízení liší).
 4. Veškeré nastavení uložte. Typicky tlačítkem Save.

Nyní přejdeme již k samotnému nastavení bezdrátové sítě.

 1. Přejděte v uživatelském rozhraní do menu Wireless (případně Nastavení sítě, Wireless setting apod.)
 2. Pokud je třeba u položky Wireless (příp. Wifi) povolte Wifi označením volby Enabled
 3. Do políčka označeného Network ID nebo SSID zadejte název sítě (libovolně podle svého uvážení např. domaci-123)
 4. V políčku Channel nebo Select Channel nastavte Auto, pokud tato volba není možná, nastavte jakýkoliv z dostupných kanálů
 5. Tlačítkem Save uložte nastavení

Poslední, co je třeba nastavit, je zabezpečení sítě. To naleznete buď přímo pod právě zmíněným nastavením, nebo v položce uživatelského rozhraní Security. Existuje samozřejmě několik možných druhů zabezpečení. Pro domácí účely postačí klasický WEP klíč, jehož nastavení je uvedeno zde.

 1. Z menu Security vyberte z nabídky položku WEP
 2. Pokud se vám zobrazila možnost volby mezi 64 bit a 128 bit, zvolte IEEE 64 bit
 3. Do položky WEP Key (případně WEP Key 1) napište své heslo, které musí mít v našem případě délku 10 znaků. Nejlépe kombinujte velká a malá písmena (bez diakritiky) a číslice (např. KRT256jns4).
 4. Nastavení opět uložte tlačítkem Save

Změna hesla routeru a restart

Ještě před samotným restartem routeru, je vhodné změnit přístupové heslo do nastavovacího menu routeru. To provedete typicky v menu pod položkou Password, Password setting nebo User setting. Zde do příslušného políčka zadejte Vaše zvolené uživatelské jméno (můžete ponechat i na admin) a své vlastní heslo. Opět nejlépe kombinaci písmen a čísel.

Po posledním uložení nastavení je třeba router restartovat. To můžete provést přímo na routerové krabičce nebo opět přes nastavovací menu, a to takto:

 1. Přejděte v menu na položku Maintenance.
 2. Zde klikněte na volbu Reboot.

Po restartu routeru by Vám mělo již vše fungovat. Pokud ne, nejprve zkontrolujte zapojení a zapnutí Wifi na Vašem počítači. Až poté zkuste celý postup zopakovat. Při správném zapojení a dodržení všech kroků byste na svém počítači měli v seznamu sítí nalézt svůj název sítě a pomocí hesla (WEP) se k vytvořené síti bez problému připojit.

Napadnutelné routery

Podle největší internetové autority v ČR, CZ.NIC, existují tisíce používaných routerů, které jsou napadnutelné už ze své podstaty. Obsahují chybu, které může útočník použít k přímému přístupu, bez ohledu na nastavená neprolomitelná hesla. Doporučujeme proto sledovat celou situaci a ověřit si, jestli není váš routery mezi těmi napadnutelnými, viz http://blog.nic.cz/2014/06/12/otestujte-svuj-router-na-zranitelnost-rom-0/
Jde o takzvanou zranitelnost Rom-0.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 17 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Tomáš
Tomáš

Zdravim,pořídil jsem si nový router od TP linku.Router ihned po zapojení fungoval jak měl,ale asi jenom půl hodiny,možná hodinu a pak přestal internet fungovat.Signál Wifi to vysílá,ale nejde mi intrnet.U diodky internetu svítí červená diodka.Starý modem mi stále funguje,ale už mi nestačí.Nevíte někdo,co s tím prosím?

08.01.18 19:56 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, nejspíše půjde o výpadek na straně poskytovatele. Zkuste modem restartovat (ideálně na 10 vteřin přímo odpojit od elektrické energie). Současně zjistěte u poskytovatele, zda nedošlo k výpadku na jeho straně. Pokud ani jedno řešení neodhalí/nevyřeší problém, pak se znovu ozvěte.

16.01.18 12:41 reagovat

Lukáš
Lukáš

Ahoj, zapojuji router a když zadám ipv 4 adresu tak se mi nenačte nic, pouze to hází chybu spojení.

14.04.17 19:50 reagovat

Veronika
Veronika

Dobrý den, postupovala jsem podle instrukcí. V příkazovém řádku se mi objevily 2 adresy. Jedna IPv4 a jedna: Default geteway. Ani jedna nefunguje. Stačí zadat ta čísla do řádku int. prohlížeče nebo je potřeba tam ještě něco dopsat, jako třeba http// a tak... Nic nefunguje. :( Dík za radu. :-)

30.03.17 23:49 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, adresu, kterou hledáte, najdete pod položkou Výchozí brána: http://c2n.me/3JgfPkz.png (tedy jak jste správně psala, Default gateway). Ujistěte se však, že máte správně adresu opsanou - pak ji stačí napsat do adresního řádku prohlížeče a to bez jakýchkoli dodatků. Např.: 192.168.0.1

06.04.17 16:39 reagovat

zdeny
zdeny

Mam od O2 modem zyxel Modelové číslo: VMG1312-B30B. Pro rozvod wifi je slaby , pořidil jsem si na rošíření signálu Tendu A301. Zařizení se mi podaří sparovat ale nepouští internet... zkoušely jsem změnit heslo i bez hesla - nějaké nápady?

20.03.17 19:51 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, na Tendě, prosím, zkontrolujte, zda nemáte aktivní režim AP - Access Point. Měli byste aktivovat režim Universal Range Extender - prodloužení signálu (repeater).

22.03.17 14:52 reagovat

Podolská
Podolská

Zapomněla jsem heslo na wi-fi jak mohu nastavit nové aby mi zase wi-fi fungovala na mobilu i tabletu

24.02.17 20:42 reagovat

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227074 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

452866 přečteno

Doporučujeme

Nahoru