Mujsoubor.cz

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

V dnešní době je již běžné mít doma vlastní bezdrátovou síť a využívat připojení k internetu ve všech koutech domu i na zahradě. Zapojení takové sítě není ani drahé ani složité. Jak zapojit WiFi router, tak abyste si tento komfort mohli užívat i Vy, Vám ukáže následující článek.

Ještě před započetím návodu je třeba podotknout, že konkrétní nastavení různých typů zařízení se může mírně lišit. Ve většině případů jsou ale rozdíly pouze v pojmenování některých položek. Vždy také mějte po ruce návod od svého zařízení, kde jsou uvedeny nejen obecné informace o nastavení, ale také potřebné přístupové údaje nebo údaje pro nastavení IP adres.

Zprovoznění routeru

Před samotným nastavováním, je třeba router zprovoznit a zapojit k počítači. Nejprve tedy router vybalte, a pokud je třeba, přišroubujte k němu anténu. Poté můžete začít s připojováním.

 1. Připojte router do elektrické sítě
 2. Do zdířky označené WAN (případně INTERNET) připojte síťový kabel od Vašeho poskytovatele internetu (např.  z modemu UPC)
 3. Do dalších zdířek označených PC nebo LAN, LAN 1 apod. je možné zapojovat další zařízení. Jednu z nich si tedy vyberte a připojte ji síťovým kabelem ke svému počítači.

Pokud je vše správně připojeno, měli by se na routeru rozsvítit příslušné kontrolky propojení, které odpovídají jednotlivým zdířkám. Jestliže je vše v pořádku, můžete pokračovat samotným nastavením routeru.

Nastavení routeru

Nejprve je třeba zjistit IP adresu routeru. Tu nejčastěji naleznete přímo v návodu. Stejně tak ji lze ale zjistit již přímo pomocí Vašeho počítače, a to zadáním příkazu ipconfig do příkazového řádku.

Pozn. Příkazový řádek spustíte stisknutím tlačítka Windows a zadáním písmen cmd. Poté stačí kliknout na vyhledanou ikonu se stejným názvem.

Nyní, když znáte IP adresu Vašeho routeru (např. 188.124.2.1) spusťte jakýkoliv internetový prohlížeč (např. Internet Explorer) a do adresního řádku zadejte právě tuto zjištěnou IP adresu. Po potvrzení budete požádáni o zadání uživatelského jména a hesla. Pokud údaje ještě nikdo nezměnil, najdete ho v návodu přiloženém k routeru (např. uživatel: admin, heslo: admin). Po přihlášení se dostanete do samotného nastavení routeru.

 1. V uživatelském rozhraní nalezněte položku Nastavení IP adresy (často se skrývá pod položkou Basic Setting, Primary Setup apod.).
 2. Nastavte IP adresu na Dynamic IP nebo Static IP podle poskytovatele (potřebné informace k nastavení jsou vždy uvedené v návodu)
 3. U static IP vyplňte IP adresu (nebo ponechte stávající), adresu DNS serverů atd. (všechny informace o tom, co kam vyplnit opět naleznete v návodu ke každému zařízení, tyto údaje se pro každé zařízení liší).
 4. Veškeré nastavení uložte. Typicky tlačítkem Save.

Nyní přejdeme již k samotnému nastavení bezdrátové sítě.

 1. Přejděte v uživatelském rozhraní do menu Wireless (případně Nastavení sítě, Wireless setting apod.)
 2. Pokud je třeba u položky Wireless (příp. Wifi) povolte Wifi označením volby Enabled
 3. Do políčka označeného Network ID nebo SSID zadejte název sítě (libovolně podle svého uvážení např. domaci-123)
 4. V políčku Channel nebo Select Channel nastavte Auto, pokud tato volba není možná, nastavte jakýkoliv z dostupných kanálů
 5. Tlačítkem Save uložte nastavení

Poslední, co je třeba nastavit, je zabezpečení sítě. To naleznete buď přímo pod právě zmíněným nastavením, nebo v položce uživatelského rozhraní Security. Existuje samozřejmě několik možných druhů zabezpečení. Pro domácí účely postačí klasický WEP klíč, jehož nastavení je uvedeno zde.

 1. Z menu Security vyberte z nabídky položku WEP
 2. Pokud se vám zobrazila možnost volby mezi 64 bit a 128 bit, zvolte IEEE 64 bit
 3. Do položky WEP Key (případně WEP Key 1) napište své heslo, které musí mít v našem případě délku 10 znaků. Nejlépe kombinujte velká a malá písmena (bez diakritiky) a číslice (např. KRT256jns4).
 4. Nastavení opět uložte tlačítkem Save

Změna hesla routeru a restart

Ještě před samotným restartem routeru, je vhodné změnit přístupové heslo do nastavovacího menu routeru. To provedete typicky v menu pod položkou Password, Password setting nebo User setting. Zde do příslušného políčka zadejte Vaše zvolené uživatelské jméno (můžete ponechat i na admin) a své vlastní heslo. Opět nejlépe kombinaci písmen a čísel.

Po posledním uložení nastavení je třeba router restartovat. To můžete provést přímo na routerové krabičce nebo opět přes nastavovací menu, a to takto:

 1. Přejděte v menu na položku Maintenance.
 2. Zde klikněte na volbu Reboot.

Po restartu routeru by Vám mělo již vše fungovat. Pokud ne, nejprve zkontrolujte zapojení a zapnutí Wifi na Vašem počítači. Až poté zkuste celý postup zopakovat. Při správném zapojení a dodržení všech kroků byste na svém počítači měli v seznamu sítí nalézt svůj název sítě a pomocí hesla (WEP) se k vytvořené síti bez problému připojit.

Napadnutelné routery

Podle největší internetové autority v ČR, CZ.NIC, existují tisíce používaných routerů, které jsou napadnutelné už ze své podstaty. Obsahují chybu, které může útočník použít k přímému přístupu, bez ohledu na nastavená neprolomitelná hesla. Doporučujeme proto sledovat celou situaci a ověřit si, jestli není váš routery mezi těmi napadnutelnými, viz http://blog.nic.cz/2014/06/12/otestujte-svuj-router-na-zranitelnost-rom-0/
Jde o takzvanou zranitelnost Rom-0.

Autor: Kateřina Záleská  |   Publikováno: 10.7.2012   |   Zobrazeno: 330187x

Značky

Podobné články

Diskuse

Tomáš
Tomáš

Zdravim,pořídil jsem si nový router od TP linku.Router ihned po zapojení fungoval jak měl,ale asi jenom půl hodiny,možná hodinu a pak přestal internet fungovat.Signál Wifi to vysílá,ale nejde mi intrnet.U diodky internetu svítí červená diodka.Starý modem mi stále funguje,ale už mi nestačí.Nevíte někdo,co s tím prosím?

08.01 19:56 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, nejspíše půjde o výpadek na straně poskytovatele. Zkuste modem restartovat (ideálně na 10 vteřin přímo odpojit od elektrické energie). Současně zjistěte u poskytovatele, zda nedošlo k výpadku na jeho straně. Pokud ani jedno řešení neodhalí/nevyřeší problém, pak se znovu ozvěte.

16.01 12:41 reagovat

Lukáš
Lukáš

Ahoj, zapojuji router a když zadám ipv 4 adresu tak se mi nenačte nic, pouze to hází chybu spojení.

14.04 19:50 reagovat

Veronika
Veronika

Dobrý den, postupovala jsem podle instrukcí. V příkazovém řádku se mi objevily 2 adresy. Jedna IPv4 a jedna: Default geteway. Ani jedna nefunguje. Stačí zadat ta čísla do řádku int. prohlížeče nebo je potřeba tam ještě něco dopsat, jako třeba http// a tak... Nic nefunguje. :( Dík za radu. :-)

30.03 23:49 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
adresu, kterou hledáte, najdete pod položkou Výchozí brána: http://c2n.me/3JgfPkz.png (tedy jak jste správně psala, Default gateway). Ujistěte se však, že máte správně adresu opsanou - pak ji stačí napsat do adresního řádku prohlížeče a to bez jakýchkoli dodatků. Např.: 192.168.0.1

06.04 16:39 reagovat

zdeny
zdeny

Mam od O2 modem zyxel Modelové číslo: VMG1312-B30B. Pro rozvod wifi je slaby , pořidil jsem si na rošíření signálu Tendu A301. Zařizení se mi podaří sparovat ale nepouští internet... zkoušely jsem změnit heslo i bez hesla - nějaké nápady?

20.03 19:51 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
na Tendě, prosím, zkontrolujte, zda nemáte aktivní režim AP - Access Point. Měli byste aktivovat režim Universal Range Extender - prodloužení signálu (repeater).

22.03 14:52 reagovat

Podolská
Podolská

Zapomněla jsem heslo na wi-fi jak mohu nastavit nové aby mi zase wi-fi fungovala na mobilu i tabletu

24.02 20:42 reagovat

Honza
Honza

Dobrý den.nevim jestli to se patří.koupil jsem Ps4 a nejde se mě připojit k Playstation network.když dám mobilni hot spot tak vše je ok ale přes wifi co mám u počítače to nejde

12.02 08:20 reagovat

Jirka
Jirka

Prosím o sdělení, kde najdu tlačítko WPS u routeru D-Link DIR 501.

28.01 10:51 reagovat

Richard Blaschke
Richard Blaschke

Dobry vecer.mam nasledujici problem.mam pc xp profesional a pro internetove pripojeni jsem dosud pouzival tzv. Wlan stick(realtek Rtl8188cu Wireless lan802) a vse bylo v poradku.nyni jsem se prestehoval, v pokoji mam router fritz!box s key kodem, ale pc se nechce prihlasit. Dava hlasky: autentizifizirung chyba, windows se nemuze prihlasit.na karte beztratove spojeni mam nazev routeru,a pri otevreni uprav moznosti wpa nebo wpa-psk,pote zadam klic, vyzkousel jsem vse, ale nemohu se pripojit. Prosim omluvte moji cestinu, jsem cizinec. Prosim poradte Ricardo Garcia Blaschke

30.11 19:20 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
není možné, že je jednoduše notebook/PC zastaralé, případně, že zmíněný Stick nepodporuje šifrování nového routeru?

01.12 18:24 reagovat

Petr
Petr

dobrý dem mam routr značky Tenda změnil sem si jak přihlašovací jméno tak i heslo a zapomněl sem obojí nedalo by se nějak zjistit to jméno přihlašovací a heslo jelikož už ani nevím jaký byl email pro restart hesla a bez toho nemůžu zprovoznit routr a dělam co dělam nejde mi to a restart sem již také skoůšel ale nic nefunguje poradte mi co stim mám dělat už sem s toho zoufalý nemůžu byt připojeny na internetu zrovna tehdy jak je máma na internetu jelikož propojení s kabelem v routru absolutně nefunguje takže nemůžeme doma připojit více než jeden pc a to nevyhovuje ani mně ani mámně prosím poradte děkuji za odpověd

25.11 07:05 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
většina routerů má speciální tlačítko pro návrat do továrního nastavení. Typicky je zapotřebí jej zmáčknout pomocí kancelářské sponky, nebo něčeho podobně tenkého a cca 10 vteřin držet (u každé značky je to jinak). Router se dostane do čistého nastavení a vy se budete moci přihlásit do jeho administrace pomocí základní kombinace přihlašovacího jména a hesla. Dle tohoto článku si pak můžete nastavit požadované položky jako název sítě (SSID), přístupové heslo apod.

29.11 13:05 reagovat

Pavel Hanzlík
Pavel Hanzlík

Dobrý den, potřebuji pokrýt WIFI rozlehlý dům a zahradu. Mám nápad koupit router se dvěma anténami, prodloužit je koaxiálem a umístit tak, abych měl signál všude.Je to blbina nebo to jde? Děkuji

06.06 19:29 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
ano, toto je samozřejmě možné, i když většinou nevyužívané řešení. Doporučuji předem zvážit, jak se takové řešení vyplatí - kabel je levný, ale pokud byste se snažil signál protáhnout daleko, dojde k jeho zeslabení (zde je pak možné zakoupit zesilovač/napájenou anténu apod.). Je pak otázkou, zda není lepší koupit druhý router a získáte tak možnost dvojího připojení, vlastního nastavení, navíc i možnost klasického kabelového připojení pomocí UTP na dvou různých místech.

08.06 12:17 reagovat

josefpraus
josefpraus

pro připojení je požadován klíč sítě,co to je?

12.05 17:03 reagovat

Franta
Franta

Dobrý den Mám wifi router TENDA, stolní PC je připojen kabelem. Mám nastavený wifi, na který se připojují bez problému mobilní telefony a na internet. Teď jsem pořídil malý notbok ACER, který se k wifi připojí, ale na internet ne. Kabelem fungije bez problému. Prosím o typ, čím to může být?

08.04 14:53 reagovat

jirka
jirka

Dají se propojit dva routery na jeden kabel paralelně?

31.03 15:16 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
paralelně znamená vedle sebe. Naopak sériově znamená za sebou. Jakou možnost máte na mysli? Jinak obě jsou proveditelné. V prvním případě stačí vyvést z původního routeru dva síťové kabely a napojit je do WAN zdířky ve zbývajících routerech. U sériového připojení je třeba z modemu/routeru vyvést kabel a zapojit do WAN prvního routeru. Z něj pak vyvést další kabel a opět jej zapojit do WAN zdířky druhého zařízení.

01.04 10:16 reagovat

petra
petra

Dobrý den, prosím o radu,na radu servisního technika jsem koupila druhý wifi router abych měla pokrytí signálu po celém domě,ale nevím jak jej nainstalovat.Můžete mi poradit jak na To??????????

08.03 18:52 reagovat

Josef
Josef

Dobry den. Koupil jsem router TP-link wr841n 300mbs predtim jsem take tp-link ale 150 mbs na mem tabletu vidim 150 mbs nema tam byt 300mbs mam upc internet na tabletu hlaska mala rychlost video se seka.dekuji za odpoved.

16.01 14:45 reagovat

Katty24
Katty24

Dobrý den, koupila jsem si nový iphone a zjistila jsem, že se mi nechce kamarádit s domací wifi, telefon se tváří, že je připojený, ale internet běží pomalu a nebo se vyhledávaná stránka vůbec nenačte a hlásí mi to chybu v připojení. Na notebooku a pevném počítači však funguje bez problému. Měnila jsem iphone 5s za 6plus a s 5S iphonem jsem tento problém neměla. Když jsem se připojila v kavárně na wifi, tak mi běžel internet úplně suprově. Poradíte mi prosím, co se může skrývat za tímto problémem ? Myslím si, že je nějak špatně nastavený wifi router, ale vůbec nevím, co a jak mám změnit, aby se problém vyřešil. Děkuji za informace.

08.11 19:35 reagovat

Sha
Sha

Dobrý den, mám problém s připojením WiFi- Protože jsme za hranicemi ČR , Wifi jsem zapojila, svítí mi všechny kontrolky i na notebooku, je vidět Wifi v plném dosahu, ovšem když se připojím, objeví se wifi s vykřičníčkem v žlutém trojuhelníčku (Omezeno.) Zkoušela jsem to odpojit a zapojit, přemýšlím o úplné restartaci Wifi. Myslíte, že to pomůže? Nebo je v tom jiný problém? (Vše jsem kontrolovala 2x a údaje jsou správně. Wifi -D-link ).Děkuji předem za odpověd.

04.07 15:54 reagovat

Jarmila Giecková
Jarmila Giecková

Dobrý den, po nainstalování wifi přes router ( před 6 měsíci cca )vše fungovalo, na routeru svítila zelená kontrolka WLAN.... teď jsem si všimla, že se nemůžu na tabletu přihlásit na internet a nesvítí zelená kontrolka u Wlan. Co se mohlo stát? Děkuji za odpověď.JG

11.06 07:45 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
zkuste router restartovat. Případně využijte informace z článku, na router se připojte a pokuste se WiFi opět aktivovat.

11.06 10:56 reagovat

Jirka
Jirka

Dobry den Prosim o radu,nainstaloval jsem router TP-Link a vse se zda byt v poradku,az na jednu vec.Pocitac pripojeny k routeru ma IP adresu pujcenou,vetsinou na dve hodiny po zapnuti kompu,nebo restartu.Ale vetsinou uz po hodine se signal internetu ztrati a je treba opet restart. Nevim si s tim rady,nejsem az tak zdatny,takovy problem vyresit.Proc se tak deje a jde tuto zalezitost vyresit? Dekuji za odpoved.

08.02 15:00 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
zapůjčení IP adresy by neměl být problém. Předpokládám, že se jedná o spojení PC pomocí kabelu, nikoli WiFi?
Tak jako tak můžete nastavit pevnou IP adresu, což by mohlo pomoci. Skrze Ovládací panely si otevřete Centrum síťových připojení a klikněte na Připojení k místní síti (kabel) nebo Bezdrátové síti (WiFi). Dále zvolte Vlastnosti - Protokol IPv4 a opět Vlastnosti. Pravděpodobně máte nastaveno u obou položek v záložce Obecné Získat adresu IP/DNS serveru automaticky. Přepněte na Použít následující adresu a zvolte pevnou a to následujícím způsobem. V článku jste zjistil, jakou IP adresu má Váš router (pro příklad uveďme, že je tato adresa 192.168.1.1). Jako IP adresu PC si tedy zvolte cokoli, co má odlišnou poslední položku adresy (například 192.168.1.2). Masku podsítě nastavte na 255.255.255.0 a Výchozí bránu dejte IP Vašeho routeru. U DNS zvolte jako primární 8.8.8.8 a jako sekundární 8.8.4.4 Vše uložte a otestujte.

09.02 09:32 reagovat

kacucka@centrum.cz
kacucka@centrum.cz

s tabletem jsem se chtělA pripojit na wifi. znak signálu se zamečkem svítí. kdyz dam připojit tak se mi ukáže připojování, dále to píše uloženo a zabezpečeno a nakonec se objeví chyba ověření. nevíte kde může být chyba. VLASTNĚ TAKY SAMÍ PROBLÉM ,JAK UŽ TU BYL PSANÝ.VÍTE CO S TÍM? DĚKUJI

19.10 20:46 reagovat

Bohumil
Bohumil

Pěkný den ! Mám v zaměstnání koncovku kabelu s internetem.dotaz?Je techn.možné pořídit Wifi router s připojením tohoto kabelu,abych se mohl přihlásit na net.přes wifi k Telefonu bez použití PC ? Děkuji za odpověď a radu

28.07 21:08 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
samozřejmě, že ano. Důležité je však zjistit, zda se jedná o klasický síťový kabel (koncovka RJ45), nebo o telefonní kabel (koncovka RJ12, užší). Jde o to, jestli vede kabel z nějakého centrálního routeru, nebo přímo z telefonní přípojky. V případě koncovky RJ45 si pořiďte klasický WiFi router. Pokud by byla koncovka telefonní, potřebujete WiFi modem, který ale bývá dodáván přímo s internetem, jelikož každý poskytovatel má jiné požadavky a nastavení. Takže ve zkratce, pravděpodobně bude stačit koupit WiFi router, připojit jej zmíněným kabelem a v nastavení (viz článek) zapnout sdílení internetu po WiFi.

29.07 11:17 reagovat

HONZA
HONZA

s tabletem jsem se chtěl pripojit na wifinu. znak signálu se zamečkem svítí. kdyz dam připojit tak se mi ukáže připojování, dále to píše uloženo a zabezpečeno a nakonec se objeví chyba ověření. nevíte kde může být chyba. Díky za odpověď.

16.07 20:59 reagovat

Rera
Rera

Dobrý den, chceme zapojit router zyxel N300. Přes PODU máme zde připojen internet i 2x set-box. Při připojení routru to píše hlášku, že je zapojení duální a přes to se nemůžeme dostat. Co s tím? Jak nainstalovat?

05.07 13:11 reagovat

dave
dave

Dobry den mam prosbu,koupil jsem z druhe ruky wifi router zyxel p-600,zapojil jsem internet do outeru,pak jsme zapojil kabel s routeru do stolniho pc,vse slo internet v pc i wifi treba na mobilu,chtel jsem ale zaheslovat a nemohl jsem se dostat do nastaveni routeru ani pomoci 10.0.0.138 do prohlizece ani nijak jinak tak jsem resetoval router. ted kdyz jej znocu pripojim jako predtim tak mi bezi internet pes nej jen v pc ale wifi nejde. podle vaseho navodu cmd,ipconfig kdy mi vyjede vychozo brana 192168.30.1 tak nic nejde ani po zadani v prohlizeci nic.jen to jede internet v pc.muzu poprosit co s tim? dekuji

25.06 06:40 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
doporučuji zkontrolovat IP adresu routeru (výchozí brány pro PC) a přesně ji opsat do prohlížeče (pouze číslo, nepřidávejte www nebo cokoli jiného). Následně by se Vám měla zobrazit přihlašovací tabulka k routeru (po restartu login: admin, heslo: admin). Jestliže se k ní nedostanete, zkuste ještě restartovat PC. Jiný způsob, jak nastavit WiFi, bohužel není.

25.06 10:46 reagovat

leona
leona

Dobrý den, chci se jen zeptat, mám telefon sony xperia c1505,doma máme WIFI tp link, ale nemůžu se k tomuto WIFI doma připojit.Ostatní značky mobilů jsou doma připojeni na WIFI bez problémů, taktéž PC je bez problémů.Děkuji za odpověď.

10.06 07:51 reagovat

Klára
Klára

Dobrý den, nějakým způsobem jsem si odinstalovala routr Tenda W311R+ a teď mi nejde nejen internet ale ani připojení k routru. Když ho chci znovu nainstalovat tak mi to napiše, chyba při získávání IP adresy nastavte IP adresu počítače ručně do stejné podsítě jako je IP adresa routru jak a kde to mám udělat? Děkuji za odpověď

07.06 18:01 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nejprve prosím zkontrolujte, zda máte správně zapojeny všechny kabely. Pokud jste s nimi nehýbala, pak doporučuji restartovat jak PC, tak router. Pokud ani to nepomůže, popište mi prosím, co přesně jste před chybou na PC dělala - odinstalovávala jste nějaké programy? Měnila nastavení?

09.06 09:45 reagovat

kotas
kotas

dobry den potrebovakl bych zmenit heslo na routru asus ale nejsem nejaky borec pres pc diky moc

01.05 08:24 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nemělo by to být nikterak složité. Dle návodu v článku se přihlašte k routeru skrze internetový prohlížeč. V jeho nastavení najděte sekci Password nebo Settings a v něm najdete kolonky pro změnu hesla (většinou je ale vyžadováno pro potvrzení zadání starého hesla).

01.05 15:27 reagovat

Ondra
Ondra

Dobrý den. V mem modemu místo zdířky WAN mam DSL co mam dělat?

26.04 14:11 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
obojí název (WAN i DSL) označují vstupní zdířku pro přívod internetu. Klasicky tak do tohoto vstupu vložte konektor internetového kabelu.

28.04 10:23 reagovat

Katka
Katka

Dobrý den,dělám vše podle návodu najdu IP adresu a když jí dám vyhledat a píše to tohle:Jejda! Prohlížeči Google Chrome se nepodařilo připojit k serveru jinak jsem na internetu v pohodě jen se nedostanu na IP adresu

25.03 18:00 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
o jakou IP adresu jde? Resp. za jakým účelem ji vyhledáváte? Myslíte adresu PC, routeru, jinou?

26.03 09:11 reagovat

Ivana
Ivana

Dobrý deň, prosím o radu mám wifi rúter CQ-C606, ako ho mám nainštalovať?

20.03 21:10 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
s čím přesně máte problém? Obecně tato zařízení není třeba nijak zvláštně nastavovat. Stačí je připojit dle návodu v článku, případně do PC vložit instalační CD od zařízení, nainstalovat ovladače a internet by měl být okamžitě k dispozici.

21.03 10:56 reagovat

Katka
Katka

Dobrý den, mám blbý dotaz. Koupila jsem si wifi, všechno se mi podařilo, takže mám bezdrátové připojení jak na telefonu, tabletu a všechno funguje. Ale teď k dotazu, asi fakt naivní, myslela jsem si, že když vyndám kabel z noťasu, tak budu připojená také bezdrátově a ono to nefunguje. Jde to vůbec?

21.02 15:38 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
naivní nejste, nějak takto by to mělo fungovat. Ovšem záleží na tom, jakou značku notebooku máte. Některé totiž obsahují vlastní software, který se stará o připojení, ty jsou na tom mnohem lépe, než pokud musíte využít klasický manažer WiFi ve Windows.
Obecně se má pak situace takto - po vypojení síťového kabelu jako hlavního a preferovaného způsobu připojení by měl notebook vyhledat okolní bezdrátové sítě, najít tu Vaši a připojit se k ní (je však zapotřebí, abyste se k ní už v minulosti připojila a hlavně k ní zadala a uložila heslo; dále je třeba také počítat s několika vteřinami, které jsou nutné k samotnému navázání spojení). Ovšem paralelní připojení nebývá možné, vždy je třeba chvíli počkat, než dojde k automatické změně spojení.

24.02 09:06 reagovat

Milan007
Milan007

Také je dobře zkontrolovat,jestli je WIFI na notebooku zapnutá.Pokud není,ani nevyhledává.

15.05 11:49 reagovat

jirka
jirka

Potřebuji zprovoznit WIFI u zyxelu a pokud postupuji podle výše uvedeného, tak se sice dostanu do routeru, ale nemohu tam nic změnit. Je to pouze stránka, kde je popsán status. Děkuji

02.01 14:16 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
poprosím Vás o napsání přesného typu zařízení.
Když se dostanete do Statusu - není možné v něm změnit záložku nebo kliknout na nastavení a dostat se do části správy?

02.01 14:30 reagovat

Jirka
Jirka

Dobrý den prosím o radu: Nejde mě nainstalovat wifi asus RT-N12E při instalaci stále hlasí schodné druhy podsítě a pak se tváři jako když je to nainstalovaný ale nelze wifi ovládat (nastavit) děkuju za případnou odpověď

26.12 22:04 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
instalujete zařízení přímo z přiloženého CD? Jak přesně zní chybová hláška? Máte v síti i jiný router nebo podobné zařízení?

02.01 09:57 reagovat

Dagmar
Dagmar

Prosím o radu,mam od T-mobile wifi router zyxel P-660HN-T3A jak nainstalovat?

28.11 18:59 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
součástí balení by měl být samotný router, napájecí kabel s trafem, mála krabička (splitter )se třemi vstupy, síťový, datový (zelený) a telefonní (červený) kabel. Nejprve spojte splitter (zdířka LINE) zeleným kabelem s telefonní zdířkou ve zdi. Dále vezměte červený kabel a tím spojte splitter (zdířka DSL) s modemem (opět zdířka DSL). Pokud používáte pevnou linku i pro telefonování, vložte kabel z telefonu do poslední zdířky splitteru.
Nakonec spojte modem síťovým kabelem (libovolná ze zdířek) s PC a zároveň připojte napájecí kabel do elektrické sítě.

29.11 09:17 reagovat

Bohouš
Bohouš

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak pomocí dvou routerů rozšířit dosah wifi? Pokud je zapojím bez dalšího nastavení, tak se internet velmi zpomalí. Předem děkuji za odpověď. Bohouš

30.10 08:36 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nejdříve se podíváme, jaké jsou možnosti připojení. Dané routery lze spojit jak klasicky kabelem, tak i pomocí WiFi (ovšem ne všechny modely routerů tuto funkcionalitu podporují - napište typy obou routerů pro přesnější informace).
Při kabelovém zapojení by mělo být vše velmi prosté. Při připojení pomocí WiFi nastávají dvě situace - bez nastavení se druhý router bude chovat jako AP - Access Point. Pokud chcete, aby se choval jako plnohodnotný router (vytvoření samostatné podsítě - vhodné pro interní přenos dat, např. streamování videa apod.), je třeba na něm nastavit takzvaný client mod.
K Vaší nejdůležitější otázce - zpomalení internetového připojení. Pokud používáte dva WiFi routery ve vzájemném dosahu, velmi snadno se stane, že se budou vzájemně rušit (oba totiž pravděpodobně vysílají na velmi blízké frekvenci). Toto změňte nastavením tzv. Channelů (kanály, které rozdělují přidělené frekvenční pásmo na několik podpásem). U prvního routeru nastavte některý kanál z dvojice 1 a 6 a na druhém routeru zvolte kanál 11.

30.10 11:00 reagovat

tom
tom

Dobrý večer, koupil jsem nová mobil ALCATEL 5020D a když se mobilem připojím na wifi router tak se odpojí internet? máme doma dva mobily SONY a ty se připojí bez potíží k wifi i notebok! DěkujiTom

26.10 20:26 reagovat

Honza
Honza

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tu část postupu ohledně IP adresy. IP jsem nalezl bez problému, avšak po zadání do internetového prohlížeče se nic nestalo. Pokud je router zapojený do sítě, na PC přístup k internetu není. Jak mám tedy nastavit router? Děkuji za odpověď Navrátil Jan

26.08 18:08 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
nejprve prosím zkontrolujte, že je router zapojen do elektrické sítě, propojen kabelem se zdrojem internetu a zároveň propojen kabelem s Vaším PC. Pokud všechno odpovídá, vyhledejte IP adresu routeru - stiskněte kombinaci kláves Win + R a do textového pole zadejte příkaz cmd. Otevře se okno konzole a do něj napište příkaz ipconfig. Vyberte sekci Adaptér sítě Ethernet Připojení k místní síti a zaměřte se na položku Výchozí brána. Opište si adresu IPv4 (tvar bude takovýto: 10.0.0.132). Tu zadejte do internetového prohlížeče a stiskněte Enter. Vyplňte přihlašovací pole (často login: admin, heslo: admin). Nyní byste měl být v nastavení routeru.

27.08 10:00 reagovat

Terka
Terka

Dobrý den mám dotaz nemám manual od routeru a nepamatuji si uživatelské jméno ani heslo mohu ho někde v počítači najít??

13.08 19:48 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
v počítači jej nenajdete (jedinou možností je automatické uložení v prohlížeči, ale pokud jste nikdy v administraci nebyla, pak nebylo ani co ukládat) - možnosti jsou následující: pokud jste neměnila heslo a uživatelské jméno, pak bývá velmi často nastavena tato kombinace: login - admin heslo - admin nebo login - admin heslo - 12345. To nejprve vyzkoušejte. Pokud ani jedno z nich nebude fungovat, pak se podívejte na internet a najděte si manuál k routeru, tam to bude napsané. Případně mi pošlete přesné označení routeru.
Pokud jste přístupové údaje měnila a nejsou uloženy v prohlížeči, pak bude třeba dlouze podržet tlačítko Reset na routeru, které jej převede do továrního nastavení a zároveň tak vrátí defaultní přístupové údaje.

14.08 10:26 reagovat

honza
honza

zdravim mam problem postupoval jsem podle vaseho navodu a zjistil jsem si ip adresu routru z prikazoveho radku akorad kdyz mam internet zapojeny v routru a z routru zapojeny sitovy kabel do pocitace tak mi nejde pustit internet aby mi to naslo v prohlizeci tu ip adresu jak se pak nastavuje routr ale vsechny kontrolky na routru sviti i propojeni a vsechno poradite prosim?diky

12.08 23:04 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
IP adresu musíte najít v příkazové řádce a až poté ji můžete zadat do Internetového prohlížeče. Danou IP adresu naleznete takto: stiskněte klávesy Win + R - do textového okna napište cmd - nyní napište ipconfig a stiskněte Enter. Najděte položku Výchozí brána a IP adresu si opište (měla by mít tvar 10.0.0.1 apod., pokud za zmíněnou položkou najdete dva záznamy, vyberte ten, který neobsahuje písmena). Takto opsanou IP adresu vložte do adresového řádku Internetového prohlížeče a stiskněte Enter. Vyskočí přihlašovací okno a můžete se přihlásit k nastavení routeru.

13.08 08:23 reagovat

honza
honza

dobry den poradite jeste prosim?ja jsem opravdu udelal vse podle navodu dal jsem win+r a cmd a napsal jsem tam ipconfig a naslo mi to ip: 168.100.0.a tak a pak tam bylo 10.0.0 a to jsem napsal do prohlizece ale nic se nestalo a porad se mi ukazuje ze se nepodarilo pripojit k servru a porad se mi ukazuje ze internet neni k dispozici uz opravdu nevim co stim poradite?

13.08 14:14 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, jak jsem psal, je třeba opsat údaje za položkou Výchozí brána. Vámi opsané údaje neodpovídají formě, kterou IP adresa musí mít - dejte na opsání pozor.
Ovšem vraťme se k původnímu problému - jak jste normálně připojený k internetu? Jak chcete být připojený v budoucnu?

14.08 10:30 reagovat

honza
honza

a porad musim mit zapojeny internet v routru?ja ze se mi pak nezapne internet a kdyz napisu tu ip adresu do internetoveho prohlizece google chrome tak mi tam skoci chyba 101:pripojeni bylo resetovano a ze tato webova stranka neni dostupna

13.08 13:41 reagovat

Jarda
Jarda

"Zdravím_" a prosím pěkně, zakoupil sem "Wireless N 150 Router DIR-501" anení uňho český manuál. Prosím o radu, odkaz,český návod nastavení. Předem Díky za každou radu. Jarda...

07.06 22:53 reagovat

marek comorek
marek comorek

prosim o radu,mam wifi asus wifi-wireles router wl-520g.model-no-wl-520g.ip adres 192.168.1.1 user name-admin pasword-admin mac-00 1731 AC 1616 a nejde mi nastavit.jak to mam provest.notebook acer travelmate 660.mam windows xp 2002,nebo 2003.to nevim.poradite mi?dekuji za odpoved

09.03 12:46 reagovat

Patrik
Patrik (administrátor)

Dobrý den, postupujte podle návodu v článku, pokud nastane nějaký konkrétní problém, napište o radu do poradny.
http://mujsoubor.cz/poradna

11.03 10:09 reagovat

Žádosti o rady prosím směrujte do poradny.

Napsat vzkaz

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c d d b 0 c  :
 
Vzkaz:

MůjSoubor - Přidat aplikaci - Kontakt - Nahoru - RSS - Zjisti svou IP adresu

Souhlasím Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. (Více informací o použití cookies.)