Sluchátka s aktivním potlačením zvuku: Jak fungují a podle čeho vybrat?

Cestování kamkoli a jakkoli si většina z nás už nedokáže představit bez používání sluchátek. Logicky s tím přichází i problém hluku okolí, který ovlivňuje kvalitu zážitku, ať už pouštíte oblíbené písně nebo stále preferovanější podcasty.

Řešením jsou sluchátka s aktivním potlačením hluku, abyste se ponořili do vlastního světa a nenechali se ničím rušit. Active Noise Cancelling (ANC) technologie už dávno není výhradou jen drahých sluchátek, proto po ní sahá stále více lidí.

Bezdrátová ANC sluchátka jsou dnes již cenově dostupná naprosto pro všechny a pro mnohé jsou každodenní nezbytností. Jak tato chytrá technologie funguje, s jakými různými typy technologie se můžete setkat i jaká rizika jsou s ní spojena? Tady je vše, co potřebujete vědět před koupí sluchátek proti hluku okolí.

Na jakém principu fungují sluchátka s potlačením okolního hluku?

Co se kdysi zdálo jako nemožné, je dnes již skutečné a to, jak sluchátka proti hluku fungují, je postaveno na velmi jednoduchém principu. Active Noise Cancelling sluchátka jsou postavena na fázovém vyrušení nechtěných zvuků tím, že je v uších eliminuje jiný zvuk. Konkrétně jde o stejné vlnění na opačné frekvenci, jejichž spojením dojde k jejich vyrušení. Představte si to jako minus 1 plus 1 a dostanete výsledek 0.

 

Za vším tak stojí nahrání zvuku okolí, jeho následná inverze a přidání do výstupního signálu – vaší hudby. Hluk versus Antihluk. Počátky se přitom datují již do 30. let minulého století. Největší problém při potlačení okolního hluku je právě nahrání zvuků tak, aby se dosáhlo co nejlepšího ztlumení. A k tomu slouží mikrofony ve sluchátkách, které zvuky okolí zaznamenávají.

Aktivní tlumení hluku tak stojí a padá na jednom či více mikrofonech, které zaznamenávají zvuky kolem vás, zpracovávají je a přidávají do zvuku signál s opačnou amplitudou. ANC sluchátka nejlépe odfiltrují ruch ulice, hluk motoru dopravních prostředků apod.

S opakujícími zvuky si technologie poradí na výbornou. Naopak, při houkání sanitky, troubení aut a obecně náhlých a jednorázových zvucích to až tak růžové není. Nutno dodat, že u výstražných signálů je potlačení hluku okolí přímo nežádoucí až nebezpečné.

Typy ANC

ANC systém s mikrofonem/mikrofony uvnitř sluchátek – Výhodou je, že takový typ ANC dokáže odpustit i nesprávně nasazená sluchátka. Slyší výsledné zvuky a přizpůsobí se tak, aby byl poslech co nejpohodlnější. Funguje na více frekvencích a na rozdíl od mikrofonů umístěných zvenčí mu nevadí ani vítr.

Nevýhodou je, že mikrofon zachycuje zvuky z reproduktoru a okolí zároveň, takže je musí rozeznat a odlišit. Stává se, že se nepodaří odfiltrovat jen okolní hluk, ale také jednu složku hudby, kterou jsou nejčastější basy. Pokud je navíc mikrofon příliš blízko reproduktorů, může docházet k nepříjemným zvukům v uchu.

ANC systém s mikrofonem/mikrofony na vnější straně sluchátek – do mikrofonu se dostane hluk prostředí dříve a má tak více času na vygenerování opačného zvuku. Výhodou je, že lépe potlačuje vyšší frekvence od 1 až do 2 kHz.

U tohoto typu umístění mikrofonu je třeba dbát na to, aby sluchátka byla umístěna v/na uších správně. Při nesprávném nasazení propouštějí sluchátka do ucha nechtěné zvuky a mohou se generovat nekvalitní opačné zvuky.

Hybridní ANC systém – kombinuje mikrofony uvnitř a na vnější straně sluchátek. U nejlepších, a často i nejdražších, modelů mohou být sluchátka osazena i více mikrofony. Tato kombinace dosahuje nejlepších výsledků při aktivním potlačení hluku z okolí.

Pod jakým označením najdu sluchátka s aktivním potlačením hluku?

U nás se tento typ sluchátek nazývá různě. Výrobci i obchody je označují jako ANC sluchátka, sluchátka s aktivním tlumením, sluchátka s aktivním potlačením hluku a podobně. V angličtině se setkáme s pojmy jako ANC headphones, ear noise cancelling heahphones, noise cancelling nebo active noise cancelling

Existují také kabelová sluchátka s aktivním potlačením hluku okolí?

Ne. Zatímco kabelová sluchátka dostávají analogový signál ze smartphonu/mp3/jiného zdroje bez úprav, bezdrátová sluchátka přijímají signál digitální, který se až ve sluchátkách mění na analogový. Proto v nich není problém přidat zvuky z mikrofonu a upravit je tak, aby došlo k potlačení zvuků z okolí.

Vybíjejí ANC sluchátka více baterii?

Ano. Aby byla technologie během zapnutí funkční, využívá k tomu mikrofony a další výpočetní výkon, které spotřebovávají baterii více. U některých bezdrátových sluchátek výrobci udávají i výdrž baterie při zapnutí i vypnutí ANC funkce. Pokud víte, že cestujete kratší dobu nebo si máte kde sluchátka nabít, ANC funkci klidně využijte. Pokud si chcete ušetřit baterii sluchátek, ANC nechte vypnuté.

Výhody a nevýhody Active Noise Cancelling sluchátek

Nejprve výhody. Tím, že se zcela oprostíte od zvuků okolí, nemusíte si hudbu pouštět tak nahlas, abyste přebili nechtěné zvuky zvenčí. Dlouhodobý poslech příliš hlasité hudby totiž může vést k poškození sluchu. A nejhorší na tom je, že se to ani nemusí projevit okamžitě, ale až za pár let.

Navíc si můžete ANC kdykoli vypnout a zapnout podle potřeby. Existují dokonce i sluchátka s více úrovněmi aktivního potlačení, která si můžete měnit podle situace.

Nevýhodou takového poslechu v úplné izolaci je ztráta vnímání například varovných signálů zvenčí. Hudba dokáže člověka tak pohltit, že se na přechodu pro chodce zcela pozapomene, nedá přednost tramvaji, nebude slyšet sanitku nebo nebude slyšet hlášení na stanici.

Ostražitost je tedy vždy na místě - na ulici se rozhlížet kolem sebe, sledovat situaci a nedívat do mobilu při chůzi a poslechu s ANC. Rovněž je pravděpodobné, že v případě, že si potrpíte na to nejkvalitnější ANC, za sluchátka si připlatíte.

Jak si správně nasadit sluchátka

Slyšeli jste už o mechanické obdobě ANC? Aby mohlo potlačení zvuku z okolí fungovat, je třeba mít sluchátka správně nasazena. Nikde žádné mezery, přes které by do ucha pronikly nežádoucí zvuky. Otevřená sluchátka mají kvalitnější zvukový výstup, uzavřená konstrukce zase nepropustí zvuky z okolí dovnitř, ale ani zvuky ze sluchátek ven.

Klasické špunty, tedy sluchátka do uší, jsou všechny různě tvarované. Navíc lze přizpůsobit gumičkami v uchu podle velikosti. Tyto špunty výborně přiléhají ke zvukovodu a automaticky tak mírně filtrují zvuky okolí – odhlučňují. Některé špunty ale propouštějí zvuku více, jako například ty určené ke sportování pro zvýšenou bezpečnost při běhu, v posilovně a pod.

Jak vybrat sluchátka s aktivním potlačením hluku?

Při výběru sluchátek s ANC byste se měli zaměřit na více faktorů. Prvním z nich je samozřejmě cena. Čím vyšší cena, tím pravděpodobnější, že sluchátka budou disponovat nejkvalitnějším hybridním ANC systémem. U nižších cenovek je pak třeba počítat s jistými nedostatky.

Právě u těch může docházet k problémům s potlačením hluku, případně s nezvládnutím vytvoření opačné zvukové vlny, což vyústí jen v další nechtěný ruch.

Při výběru ANC sluchátek je určitě vhodné vyzkoušet si je dopředu (je-li možnost k dispozici), abyste si byli jejich tvarem v uchu a kvalitou zpracování jisti. V neposlední řadě si nejprve promyslete, k čemu je chcete nejvíce využívat a podle toho volte otevřenou nebo uzavřenou konstrukci, respektive špunty do uší (in-ear headphones).

Mezi nejvyhledávanější značky mezi ANC sluchátky patří Sony, Samsung, Bose, Soundcore, Beats nebo Apple se svými Airpods Max či Airpods Pro 2.

Na závěr jen dodáme, že sluchátka s aktivním potlačením hluku vám přispějí k lepšímu hudebnímu zážitku i ke zdraví. Nemusíte si ani zapnout přehrávání hudby. Úplně postačí, že si potlačení šumu aktivujete jen tak a můžete se oprostit od hluku okolí.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 5 krát

Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru