Jak je to se špehováním práce na počítači?

Pracujete na počítači a váš zaměstnavatel má rád kontrolu nad tím, co děláte? Myslíte, že má na to právo? Zatímco klasické sledování pomocí kamer je ve většině případů právně napadnutelné, u sledování práce na PC je tomu naopak. Zaměstnavatel vás tedy „špehovat“ může a to z důvodu, že zaměstnanec musí svěřené pracovní nástroje včetně výpočetní techniky používat pouze k výkonu zaměstnání a zaměstnavatel si to smí ohlídat.

Dohled však nesmí nabourávat vaše právo na soukromí, takže zaměstnavatel si rozhodně nemůže dovolit vše. Kde se nachází ona hranice?

Monitorování aktivity je v pořádku

Zaměstnavatel smí monitorovat to (a zaměstnance o tom ani nemusí informovat), jakým způsobem počítač v práci používáte. Může tedy do počítače nainstalovat software, který sleduje, jakým způsobem je počítač používán. Typicky může monitorovat použití programů – který, jak dlouho a podobně. Takže když si zapnete Solitaire, nebo internetový prohlížeč, zaměstnavatel to zjistí a vy můžete mít potíže.

Co však zaměstnavatel rozhodně nesmí, je shromažďování soukromých informací. Sice vám může zakázat používat soukromý email a Facebook, ale rozhodně nesmí zjišťovat, co na onom Facebooku děláte, nebo co je obsahem zpráv, které odesíláte a přijímáte. Monitoring ano, jakékoliv narušení soukromí ale nikoliv.

Je to o dohodě

Použití pracovního počítače k osobním účelům je naprosto běžné. Otázkou je, nakolik je přísný zákaz efektivní – ano, monitorovaní zaměstnanci s přísným zákazem si použití PC k zahrání partičky Solitairu, nebo k prohlédnutí nových zpráv na Facebooku odpustí, otázkou je, zda to zvýší jejich pracovní výkony a efektivitu. Dobře motivovaný zaměstnanec dobře udělá svou práci i s tím, že se bude čas od času pár minut věnovat i něčemu nepracovnímu.

Toto rozhodnutí je však zcela v kompetenci zaměstnavatele – pokud víte, že je přístup zaměstnavatele benevolentní a nezneužíváte toho, nemusíte se bát. Na druhou stranu pouze blázen použije PC k lajkování fotek svých přátel v pracovní době, když ví, že ho za to čeká vyhazov – nebude to pak chyba přísného zaměstnavatele, ale nezodpovědného zaměstnance.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru