Jak je to se špehováním práce na počítači?

Pracujete na počítači a váš zaměstnavatel má rád kontrolu nad tím, co děláte? Myslíte, že má na to právo? Zatímco klasické sledování pomocí kamer je ve většině případů právně napadnutelné, u sledování práce na PC je tomu naopak. Zaměstnavatel vás tedy „špehovat“ může a to z důvodu, že zaměstnanec musí svěřené pracovní nástroje včetně výpočetní techniky používat pouze k výkonu zaměstnání a zaměstnavatel si to smí ohlídat.

Dohled však nesmí nabourávat vaše právo na soukromí, takže zaměstnavatel si rozhodně nemůže dovolit vše. Kde se nachází ona hranice?

Monitorování aktivity je v pořádku

Zaměstnavatel smí monitorovat to (a zaměstnance o tom ani nemusí informovat), jakým způsobem počítač v práci používáte. Může tedy do počítače nainstalovat software, který sleduje, jakým způsobem je počítač používán. Typicky může monitorovat použití programů – který, jak dlouho a podobně. Takže když si zapnete Solitaire, nebo internetový prohlížeč, zaměstnavatel to zjistí a vy můžete mít potíže.

Co však zaměstnavatel rozhodně nesmí, je shromažďování soukromých informací. Sice vám může zakázat používat soukromý email a Facebook, ale rozhodně nesmí zjišťovat, co na onom Facebooku děláte, nebo co je obsahem zpráv, které odesíláte a přijímáte. Monitoring ano, jakékoliv narušení soukromí ale nikoliv.

Je to o dohodě

Použití pracovního počítače k osobním účelům je naprosto běžné. Otázkou je, nakolik je přísný zákaz efektivní – ano, monitorovaní zaměstnanci s přísným zákazem si použití PC k zahrání partičky Solitairu, nebo k prohlédnutí nových zpráv na Facebooku odpustí, otázkou je, zda to zvýší jejich pracovní výkony a efektivitu. Dobře motivovaný zaměstnanec dobře udělá svou práci i s tím, že se bude čas od času pár minut věnovat i něčemu nepracovnímu.

Toto rozhodnutí je však zcela v kompetenci zaměstnavatele – pokud víte, že je přístup zaměstnavatele benevolentní a nezneužíváte toho, nemusíte se bát. Na druhou stranu pouze blázen použije PC k lajkování fotek svých přátel v pracovní době, když ví, že ho za to čeká vyhazov – nebude to pak chyba přísného zaměstnavatele, ale nezodpovědného zaměstnance.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

853458 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

442727 přečteno

Doporučujeme

Nahoru