Minecraft návod lektvary a recepty 2. díl

Splash potionV předchozím článku bylo slíbeno brzké pokračování v tématu Lektvary a jejich recepty a slib je tímto článkem splněn. Po přečtení obou článků tedy budete schopni vyrobit jakýkoli lektvar, který je ve hře běžně k dispozici (samozřejmě za podmínky, že budete úspěšní v získání nutných surovin, což je ale pouze otázkou času a trošky štěstí). Ještě před představením konkrétních receptů je třeba vysvětlit celkový princip, díky kterému si můžete zapamatovat systém přidávání surovin a smysl vaření lektvarů celkově.

 

Jak to všechno funguje

Minulý článek vysvětlil všechny podstatné věci o surovinách a nástrojích, které budete pro vaření potřebovat. Co v něm však nebylo zmíněno vůbec, je alchymie, která se za vším skrývá. A vůbec se nejedná o nic složitého, jen se stačí mírně zamyslet.

 

Vaření

Vaření se v mnohém podobá pečení masa nebo dělání chleba. Pro vytvoření lektvaru potřebujete Stojan na vaření (Brewing Stand), Lahvičku (Glass Bottle), vodu a suroviny. Lahvičku nejprve naplňte vodou, a to buď z moře nebo z Kotlíku (Cauldron). Naplněnou lahvičku (můžete vařit hromadně a použít až tři lahvičky současně) vložte do Stojanu na vaření (úplně stejné jako u Pece). Zbývá už jen vložit surovinu, kterou aparatura do vody v lahvičce vdestiluje a je hotovo. Jedná se tedy o velmi jednoduchý úkol, který zvládne každý.

Vařící koutek s Brewing Standy

Úspěšné vytvoření požadovaného lektvaru se pak skládá z několika cyklů vaření, kdy je do látky v přesném pořadí vdestilováno několik různých surovin.

Zajímavost: Každé vaření trvá přesně 20 sekund a čas není závislý na počtu použitých lahviček nebo na destilované surovině.

 

Alchymie lektvarů

Nyní nastal čas odkrýt pokličku nad samotným princem míchání surovin a jejich používáním. Suroviny lze základně rozdělit na tři druhy:

Do prvního patří pouze Nether Warts (Pekelné bradavice) – nemají sice žádný efekt, ale bez nich nelze vytvořit lektvar s kladným účinkem. Jejich destilací by mělo začínat každé vaření. Po jejich použití změní lektvar název na Awkward Potion (Základní lektvar).

Kategorie 1 - Nether Warts

Do druhé skupiny se řadí suroviny a přísady, které mění sílu, účinek nebo způsob aplikace lektvaru.  Lektvar opět nezíská žádnou účinnou vlastnost a dojde pouze ke změně jeho názvu. Prodloužení účinku lektvar získá pomocí Redstone dustu (Ruditového prášku). Vlastnost zesílení účinku lektvaru poskytne Glowstone dust (Zářící prášek), zároveň však dojde ke zkrácení doby účinku. Lektvar se tak přesune na úroveň II (nejvyšší možná). Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko) změní každý lektvar k nepoznání. Tato zvláštní ingredience totiž otočí účinek lektvaru u všech s pozitivním účinkem – léčivý přemění na zraňující, rezistentní proti ohni změní na zpomalovací apod.

Díky použití Gun Powderu (Střelný prach) kterýkoli lektvar změní způsob svého použití. Již nebude možné jej vypít, ale hráč jej bude moci použít jako zbraň nebo pomoc na dálku – stane se z něj totiž Splash Potion (Rozstřikovací lektvar), který hráč může hodit po příteli/nepříteli.

Tyto přísady je možné použít i před přidáním Nether Warts, ovšem tím již nebude možné získat jiný lektvar než Potion of Weakness (Lektvar oslabení).

Kategorie 2

Zajímavost: Jedinou výjimkou při pozitivním využití Fermented Spider Eye je přidání k lektvaru nočního vidění, který se změní na lektvar neviditelnosti, což je účinek rozhodně kladný.

Do třetí a poslední skupiny pak patří všechny ostatní přísady, kterých je celkem osm: Golden Carrot (Zlatá mrkev), Magma Cream (Lávová smetana), Sugar (Cukr), Glistering Melon (Lesknoucí se meloun), Spider Eye (Pavoučí oko), Ghast Tear (Ghastí oko), Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko), Blaze Powder (Blaze prášek). S těmito přísadami lze vytvořit všechny druhy lektvarů.

Kategorie 3

Zajímavost: Fermented Spider Eye patří jak do druhé, tak do třetí kategorie. Po jeho přidání místo klasické suroviny totiž dojde ke vzniku Oslabujícího lektvaru.

Výroba lektvarů

Začátek pracovního postupu při vytváření lektvaru je tedy vždy stejný. Hráč musí nejprve sáhnout po surovině z kategorie 1 (Nether Warts). Následně může použít některý z kategorie 3, kterým určí výsledný účinek lektvaru. A nakonec nastává vhodný čas pro použití některé přísady z kategorie 2, případně ve výjimečných situacích kombinaci několika těchto přísad.

 

Reverze

Pokud budete dodržovat pracovní postup popsaný v předchozím odstavci, získáte všechny lektvary tou nejefektivnější možnou cestou. Dávejte si ovšem pozor na to, že lektvary mají dle surovin z kategorie 2 pouze určitý maximální stupeň. Pokud se tedy pokusíte vylepšit již vylepšený lektvar, proces se obrátí a získáte lektvar nižší úrovně.

Zajímavost: Pokud na lektvar stupně II (silnější účinek), použijete Redstone Dust, získáte stejný lektvar ovšem stupně I (základní stupeň). Stejně tak pokud na lektvar Extended (prodloužená doba účinku) použijete Glowstone Dust, získáte zpět původní lektvar se základní dobou účinku.

 

Mapka lektvarů

V obrázku najdete všechny možné kombinace, které lze v základní verzi použít. Dozvíte se z něj také to, co se stane z lektvarů při opakovaném použití zesilujících a prodlužujících přísad. Jedná se tak vlastně o orientovaný graf, který vás podobně jako bludiště navede k cíli.

Výroba lektvarů komplet

Definice pojmů:

  • Voda – lahvička s vodou bez přidaných surovin 
  • Základ – lahvička s vodou a Nether Warts 
  • Health bod – polovina srdíčka na stupnici zdraví

Seznam lektvarů

 

Potion of Weakness (Oslabení)Potion of Weakness (Lektvar oslabení)

Do Vody vdestilujte Fermented Spider Eye. Surovinu získáte tak, že zabijete pavouka, ze kterého získáte základní Spider Eye. To přidejte společně s Cukrem a Hnědou houbou do Vyráběcího stolu a získáte Fermented Spider Eye.

Lektvar oslabí sílu útoku postavy při použití meče nebo jiného nástroje o 2 body útoku (útok holýma rukama tak nezpůsobí žádné zranění).

 

Potion of Strength (Síly)Potion of Strength (Lektvar síly)

Do Základu přidejte Blaze Powder.

Lektvar zesílí útok postavy mečem nebo jiným nástrojem o 3 útočné body (včetně rukou).

 

Potion of Regeneration (Lektvar regenerace)Potion of Regeneration (Lektvar regenerace)

Do Základu vmíchejte Ghast Tear.

Lektvar hráči během působení oživí až 36 health bodů (na základní úrovni trvá účinek 45 vteřin).

 

Potion of Swiftness (Lektvar rychlosti)Potion of Swiftness (Lektvar rychlosti)

Do Základu rozmíchejte Sugar.

Lektvar způsobí celkové zrychlení a zvýšení agility postavy. Hráč tak bude rychleji chodit, rychleji běhat, výše vyskočí a zároveň se mu zvětší rozsah dohledu.

 

Potion of Slowness (Lektvar zpomalení)Potion of Slowness (Lektvar zpomalení)

Do předchozího Lektvaru rychlosti rozpusťte Fermented Spider Eye.

Lektvar kompletně zpomalí hráčův pohyb a to tak, že se bude pohybovat pouze rychlostí, která je typická pro podřep.

 

Potion of Healing (Lektvar léčení)Potion of Healing (Lektvar léčení)

Do Základu vložte Glistering Melon.

Lektvar okamžitě vyléčí 6 health bodů.

 

Potion of Poison (Lektvar jedu)Potion of Poison (Lektvar jedu)

Do Základu destilujte Spider Eye, které lze získat zabitím pavouka.

Po dobu účinku základního lektvaru (45 vteřin) ubere hráči až 36 health bodů. Ovšem vždy pouze do minima jednoho bodu zdraví (na účinky lektvaru tak nelze zemřít).

 

Potion of Fire Resistance (Odolnost proti ohni)

Potion of Fire Resistance (Lektvar odolnosti ohni)

Do Základu přidejte Magma Cream.

Hráč je po požití lektvaru v délce 3 minut (v základní úrovni) imunní vůči ohni, lávě a Blaze útokům na dálku.

 

Potion of Night Vision (Noční vidění)

Potion of Night Vision (Lektvar nočního vidění)

Do Základu vmíchejte Golden Carrot.

Vše se na dobu 3 minut rozzáří na úroveň 15 bodů světelnosti, což je základní světelnost během dne.

 

Potion of Invisibility (Neviditelnost)Potion of Invisibility (Lektvar neviditelnosti)

Do předchozího Lektvaru nočního vidění přimíchejte Fermented Spider Eye.

Lektvar zneviditelní hráče nebo jinou herní postavu na základní dobu 3 minut. Výjimku tvoří postavy nebo nepřátelé, které mají brnění nebo jinou ochranu těla. Dané části budou lektvarem neovlivněny a budou stále vidět – brnění, vlna u ovcí nebo dýně u Sněžného golema. Pokud je hráč neviditelný a bez brnění, nepřátelé na něj neútočí.

Zajímavost: Veškeré účinky i pozitivních lektvarů dokáže odstranit jediná věc – Kbelík s mlékem. Pokud jej hráč vypije, všechny účinky okamžitě přestanou.

Závěr

Kbelík s mlékem

Lektvary jsou mocným nástrojem pro boj v multiplayeru, ale hlavně představují další rovinu celé hry. Získání některých surovin totiž představuje skutečné výzvy a zabere i hodiny hraní. Pokud si však vše potřebné obstaráte vlastními silami, získáte další MC zkušenosti a hlavně se skvěle pobavíte.

Další Minecraft článek se týká serverů. Dozvíte se v něm, jak si vytvořit svůj server a najdete v něm i seznam nejlepších českých serverů. Číst můžete zde.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 241 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Sára
Sára

Jakube supr rady :D :D

12.02.17 16:40 reagovat

SKILLeton
SKILLeton

Dík, díky tomu házecímu lektvaru neviditelnosti sem vyprenkoval kamoše

29.06.16 18:06 reagovat

jíra
jíra

jak se dělá lektvar nevidětolnosti

23.12.15 17:41 reagovat

MineikCZ
MineikCZ

Dohré lektvary mi pomohou v mc

31.05.15 09:52 reagovat

radek11111
radek11111

neni tam lektvar instant damage-harming kdo rekne recept pls.

26.05.15 13:47 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, lektvar instantního zranění (Instant harming) vytvoříte takto: základem jsou Nether Wart, ke kterým přidáte Spider Eye a následně Fermented Spider Eye. Dojde ke vzniku základního Potion of Harming, který vezme 3 životy. Přidáním Glowstone Dust dojde ke zvýšení intenzity – lektvar lvl 2 a ztráta 6 srdíček při aplikaci.

16.06.15 10:23 reagovat

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

226472 přečteno

Doporučujeme

Nahoru