Jak na iTunes?

iTunes jsou multimediálním přehrávačem, hudební knihovnou, digitálním obchodem a hlavně nástrojem pro synchronizaci vašich Apple zařízení s počítačem, nebo cloudovým úložištěm. Jeho použití je, v některých případech, trochu problematické a rozhodně není většinou příliš intuitivní. S naším návodem byste se měli největším problémům vyhnout.

1. Instalace

Instalace je poměrně snadná. Na vás je výběr verze. Jestliže máte 64bitový systém, zvolte 64bitové iTunes, v opačném případě 32 bitové. Ty první naleznete ke stažení ZDE a na tom samém místě v záložce Verze objevíte i nejnovější 32bitovou verzi. Při instalaci zvolte i nahrání přehrávače Quicktime.

2. První spuštění

Po prvním spuštění jsou iTunes bez života. Můžete to napravit hned několika úkony:

  1. Připojení zařízení (iPod, iPad, iPhone)
  2. Registrací do iTunes (budete potřebovat Apple ID)
  3. Importem multimédií

Když mluvíme o multimédiích, iTunes pracují hlavně s hudbou, ale zvládají i videa, pořad a také podcasty, které si můžete vybrat v iTunes Store, nebo je vložit přes URL přes Soubor: Odebírat Podcast...

3. Import hudby a dalších multimédií

Import hudby je velmi jednoduchý. Můžete tak učinit jak přes nabídku Soubor:Přidat složku/soubor do knihovny, tak i jednoduchým přetažením složky přímo do iTunes (kamkoliv). Program si začne přelouskávat importované složky a bude po vás chtít pár zásahů (možná).

Prvním bude převod formátů – Apple nemá zrovna rád hudbu ve WMA, takže pokud nějakou takovou najde, nabídne vám možnost konverze. Pokud nemáte takových souborů stovky, tak je konverze opravdu rychlá a bezproblémová, proto ji s klidem zvolte. Pokud máte ale mnoho gigabajtů multimédií, iTunes můžete na mnoho minut (a občas i hodin) opustit. Bude totiž dělat spoustu věcí, od hledání coverů k CDčkům, přes optimalizace souborů do vlastní knihovny, až právě po převod nevyhovujících formátů na ty košer.

4. Oprava tagů

Zde záleží zcela na zdroji vašich multimédií. Někdy mohou být tagy správně, takže se celá diskografie autora správně řadí pod jeho jméno, ale nemusí tomu tak být. iTunes totiž nepracuje se složkami, ale hudbu si sám řadí právě podle jména Interpreta, Album interpreta a názvu CD. Pokud máte tagy správně, nebo pokud nemáte velké kompilace a ještě větší nároky typu „Teď si chci přehrát všechnu hudbu od tohoto autora“, tak nebudete mít problémy. Jenže to není pravidlem, spíše výjimkou. Když se něco pokazí, tak máte třeba jedno CD rozhozené mezi 5 autorů podle toho, jaký je nastavený interpret písně, nebo 10 CD od jednoho autora máte pod několika autory, protože v tagu je chybka, nepřesnost, nebo nedorozumění, viz obrázek.

Klikněte na písničku, nebo označte více písniček, případně klikněte přímo na autora pravým tlačítkem myši a vyberte Informace. Odklikněte, že chcete upravit více položek.

Zde vidíte, kde je problém. Místo & je v názvu and, což je problém, přes který vlak nejede. Editujte proto chybný název ve všech výskytech a odklikněte změny.

iTunes teď už správně pozná, že jde o jednoho autora, takže problém je vyřešen.

5. Nastavení synchronizace

Po připojení iZařízení máte možnost ho synchronizovat se svou knihovnou iTunes. Jak vidíte na obrázku níže, můžete si zvolit z několika možností. Pokud máte iTunes knihovnu vytvořenou vašemu iPhonu, iPadu,... nemusíte nic řešit a můžete nechat synchronizovat vše. V opačném případě máte vždy možnost synchronizovat pouze konkrétní položky.

Nejen hudbou je ale člověk živ, proto si můžete nastavit i konkrétní podmínky pro synchronizaci obrázků a videí. Nastavit si tak můžete i konkrétní složky, z nichž se videa do iPhone/Pad/Pod budou nahrávat. Je vidět, že tyto zdroje jsou pro iTunes podružné a prioritní je hudba a její knihovna, které je věnován největší prostor.

6. Speciální případy

Na závěr se opět vrátíme k hudební knihovně. Po kliknutí na Zobrazení:Zobrazit duplikáty se vám zobrazí totožné písničky ve vaší knihovně. Znáte to – máte kompilaci autora, ale tam je jedna písnička ve svém albu a pak ještě ve třech Bestofkách. Máte-li dost místa, nemusíte si hudbu mazat, ale občas vám prostě stačí jeden výskyt té které písničky – je to jen na vás a tento nástroj vám v případném odlehčení knihovny výrazně pomůže.

Podobné je to s vyhledáváním, které má své místo vpravo nahoře iTunes. Zde už iTunes funguje velmi dobře a najde výskyty i s určitými odchylkami. To se hodí, když vám u nějakého CDčka, nebo autora chybí třeba písnička. Je totiž pravděpodobné, že tato písnička byla pouze zařazena jinam, třeba proto, že jako interpret je uveden někdo jiný (třeba XY feat. YX, když zbytek alba má interpreta pouze XY). Přes vyhledávání najdete i tyto černé ovce, kterým můžete změnit tagy tak, aby se zařadily zpátky do stáda (alba, autora).

Pokud budete mít s iTunes nějaké problémy, budeme rádi, když se ozvete pod tímto článkem, nebo v naší Poradně.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Michal
Michal

Pěkný den potřeboval bych poradit da se stáhnout film počítače do iPhonu a jak si ho přehraju bez dat a Wi-Fi

28.10.18 20:09 reagovat

Sárka
Sárka

Dobrý den fotky z I padu , fotoaparátu nahrávám do PC, tam se zobrazuji normalně, ale pokud je chci poslat na nějaký server př. inzerci tak jsou zobrazeny pod jiným uhlem a nelze je otočit. PS je windows8, kde je problém ? I tunes v PC mám.

05.04.16 19:54 reagovat

Pihoun
Pihoun

Zdravím, Chci se jen zeptat zda obrázky pro grafiku musejí splňovat nějaké podmínky co se týče velikosti, rozměru a formátu? Když totiž v iTunes nahraju do alba vlastní obrázek tak se mi sice ukáže v náhledu, ale hned jak potvrdím změny tak grafika zase zmizí.

24.09.15 08:39 reagovat

Josef
Josef

Dobrý den, v průběhu synchronizace iTunes a iPadu aplikace iTunes neočekávaně skončí. Poté nejde spustit. Vždy to píše, že neočekávaně skončila. Nejde to ani přeinstalovat. Musím obnovit celý počítač ze zálohy. Nevíte co s tím?

18.02.14 20:48 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, jaký operační systém máte na svém PC instalován? Obecně tento problém způsobuje množství věcí a rad je tedy hned několik. Předem doporučujeme nainstalovat kompletní aktualizace pro systém. I když jste prováděl uninstall, vyzkoušejte jej ještě jednou a současně odinstalujte i QuickTime Player nebo cokoli s ním společného. Restartujte PC, opakujte instalaci a opět vyzkoušejte. Další možností, která pomohla poměrně velké části uživatelů s tímto problémem je instalace iTunes do nově vytvořeného profilu (ideálně ne do Administrátorského) na PC.

20.02.14 09:55 reagovat

RIky
RIky

Zravím, mám novej iPhone a ikdyž s iTunes pracuji nějakou dobu, potřebovala bych poradit. Opravovala jsem si nějaké tagy v iTunes a chtěla jsem, aby se mi přepsaly i v iPhonu tak jsem ho synchronizovala, ale nic se nestalo. Tak jsem se rozhodla konkrétní položky z iPhonu odstranit a nahrát je tam znovu ale zjistila jsem, že to není tak jednoduché... Musela jsem každou položku mazat zvlášť a stejně mi tam nakonec nejdou opět nahrát... Nemáte ohledně tohoto problému nějaké rady? Např jak smazat více položek najednou a podobně? Prostřednictvím iTunes se mi to nijak nedařilo. Děkuji

11.01.14 17:01 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Dobrý den, problém bude jinde. Mrkněte se, jaké tagy jste přepsala, protože je podle nás nemožné, že se při synchronizaci nepřepsaly v iPhonu. U písniček to je tradičně Autor a Autor písně, nebo disku... Většinou nestačí přepsat pouze Autora, ale musíte přepsat i druhou položku s názvem Autor (je hned pod tou první), aby se vám písničky řadily správně.

13.01.14 10:40 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869556 přečteno

Doporučujeme

Nahoru