Jak se liší Minecraft Bedrock a Java a jak vybrat správnou verzi?

Jaký je rozdíl mezi verzemi Minecraft Java a Bedrock? Na tuto otázku pravděpodobně neznají odpověď nov hráči, kteří s hrou teprve začínají. Není to vůbec složité, ale jestli chcete hrát plnohodnotně s přáteli, musíte se v rozdílech orientovat. Zatímco Minecraft Java je oficiálním názvem původní hry od Mojangu z roku 2009, verze Bedrock je novějším přírůstkem, který má pod palcem Microsoft od roku 2017. S příchodem nové verze došlo ke sloučení a nahrazení konzolové, mobilní a PC hry pod jednu verzi.

Tolik stručný úvod s hlavním záměrem obou verzí. Bedrock je multiplatformní, což znamená, že lze hrát na mobilech, konzolích i PC na stejných serverech. Tato verze tak nedívá na to, na jaké platformě hrajete. No a díky nedávno vydanému Minecraft Launcheru si můžete vše nainstalovat v jednom prostředí. Rozdílnost ale jde, jak už to bývá zvykem, ještě více do hloubky. Pojďme se tedy podívat na to, jak hluboce.

Rozdíly mezi Minecraft Java a Minecraft Bedrock verzemi

I když je rozdílů poměrně mnoho, zaměříme se jen na ty nejhlavnější, které ovlivňují gameplay i hraní na různých platformách. Tak například je rozdíl ve generování světa a způsobu zpracování jednotlivých bloků. Liší se chování minerálu Redstone, příkazy v Java verzi buď nefungují, nebo fungují jinak v Bedrock verzi a změny najdeme také v ekosystémech módů nebo ve skinech.

Oproti Java verzi nemá Bedrock k dispozici režimy Hardcore ani Spectator, ale na druhé straně nabízí multiplatformní hraní, kdy mohou hrát spolu hráči z jakékoli platformy jako mobil, PC či konzole. Přistavme se na chvilku ještě u módy.

Obě verze Minecraftu se k nim staví osobitě. Minecraft Java, který je na světě již dlouho, má s módy bohatou historii a nabízí v nich skvělé možnosti od vývojářů i komunity, jak si hru osvěžit. To všechno úplně ZDARMA!

Na druhé straně Minecraft Bedrock edice sice módy a různé obsahové packy sice nabízí, ale většinou jsou zpoplatněny pro každou platformu zvlášť. Dokonce i nástroje pro tvorbu módů nejsou zadarmo a hráči si tak musí ještě zaplatit, aby mohli něco nového vytvořit. Alespoň PC hráči mohou být o něco klidnější, protože některé PC módy podporují obě verze – jak placenou, tak tu zdarma.

Multiplayer v edici Minecraft Java a Bedrock

Přístup k multiplayeru je to, v čem se obě verze Minecraftu liší snad nejvíc. V podstatě ale platí obecně toto pravidlo: Chcete-li s někým hrát Minecraft, musíte používat oba stejnou verzi. A tedy hráči edice Java mohou hrát jen s hráči, kteří hrají Minecraft Java a totéž platí io Bedrock komunitě.

Každý si tak musí zvážit, kterou verzi si vybere, popřípadě na jaké platformě bude hrát. Na PC ale ještě důležitější, abyste se správně rozhodli předem, neboť například Bedrock verzi získáte pouze přes Windows 10 a Windows 11 obchod. Jak Java, tak Bedrock jsou k dispozici v rámci PC Games Pass předplatného.

Cross-play. Kde ano a kde ne?

Jak jsme již zmiňovali, ve verzi Bedrock je úplně jedno, na jaké platformě hrajete, pokud i vaši přátelé používají stejnou edici Bedrock. zahrajete si tak například z mobilu spolu s konzolovými nebo PC hráči a nebudete nijak omezován. Cross-play je tak v tomto případě povolen. Je ale známým faktem, že multiplayerové online servery jsou v rámci Bedrock verze o něco méně zaplněny než ty na Javě. Minecraft Java cross-play nepodporuje.

Existuje ale cesta, jak omezení v rámci verzí obejít. Jedná se o neoficiální a volně dostupný GeyserMC plugin, díky kterému si hráči z Bedrocku mohou zahrát is těmi mastícími na verzi Java. Po stažení, instalaci a dodržení pokynů k pluginu se tak budou moci připojit ke stejným serverům.

Tak kterou verzi Minecraftu vybrat?

Hráči na konzolích a mobilech moc na výběr nemají. Minecraft Bedrock je pro ně jako stvořený, jelikož Java edice tyto platformy nepodporuje. Pokud jde o PC hráče, ti se mohou rozhodnout, čemu dají přednost. Pokud mají kamarády, kteří hrají například na mobilech nebo konzolích, asi sáhnou po Bedrocku i za cenu nižšího hráčského zážitku kvůli několika omezením.

Na druhé straně Java edice pro PC poskytuje hráčům mnohem více možností, jak si užít kostkovaný svět dosytosti: Větší a starší online servery, rozsáhlejší módy a mnohem více možností, propracovanější engine.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227058 přečteno

Doporučujeme

Nahoru