Jak na vedení rodinného rozpočtu

Sledování toku rodinných peněz patří mezi neoblíbené, ale užitečné činnosti. Dvojnásob to pak platí v případech, že rodina (jednotlivec) pracuje s omezeným rozpočtem, řeší hypotéku, snaží se ušetřit na dovolenou apod. Mnozí uživatelé mají ještě v živé paměti poněkud neohrabané excelovské tabulky. Aby z nich vzniklo něco kloudného, musel u nich člověk strávit moře času a hlavně nesměl zapomenout, co ten den koupil a zaplatil. Mnohdy tak tento proces vyžadoval ještě mezičlánek v podobě kusu papíru (v lepším případě speciálního bločku), na který se ihned po nákupu zapisovaly částky a k nim patřičné informace. Postup připomínal tvorbu telefonního seznamu, který si babičky ukládají nikoli do mobilního telefonu, ale na bílou čtvrtku papíru. Vzhledem k neustálému napojení na internet, spolehlivým cloudovým službám a spoustě mobilních zařízení, které jsou v dosahu ve dne v noci, je však na čase přistoupit k elegantnějšímu řešení. To představují mobilní aplikace, které nabízí obrovskou škálu funkcí. Navíc hned a kdekoli.

V článku uživatelé najdou 6 zajímavých mobilních aplikací, které lze použít pro vedení rodinného, případně osobního rozpočtu. Zaznamenávání finančního toku tak lze věnovat jinak nevyužitý čas v hromadné dopravě, čekárně u doktora, apod.

Rychlý rozpočet (Fast Budget)

Aplikace Rychlý rozpočet představuje přehledný nástroj pro vedení osobního i rodinného rozpočtu. Dostatek funkcí a nástrojů doplňuje skvěle zpracované uživatelské rozhraní, které se soustředí na intuitivnost a rychlost přidání záznamu. Zajímavostí aplikace je bezesporu hravé grafické pojetí, kdy jsou jednotlivé kategorie doplněny malou tematickou značkou.

 • Systém: Android
 • Cena: zdarma
 • Atributy: přehledné prostředí, rychlé zadávání, značky kategorií

Money Manager

Money Manager se oproti předchozí aplikaci mnohem více soustředí na rozsáhlé statistiky a grafy. Zadávání jednotlivých plateb je vázáno k datu a hlavní prostředí celé aplikace tak tvoří kalendář. Uživatel tak na první pohled vidí, které dny utrácel, v jakém objemu a po rozkliknutí zjistí i účel plateb.

Zmíněné statistky a grafy si lze užít zejména po spojení aplikace s PC nástrojem. Skvěle tak lze vizualizovat jednotlivé toky peněz, výkyvy v úsporách apod.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (k dispozici i placená verze)
 • Atributy: možnost spojení s PC, grafy a statistiky

Wallet

Peněženka neboli aplikace Wallet potěší v prvé řadě skvělým českým prostředím. Uživatelé mají k dispozici jednoduché uživatelské prostředí, vynikající ovládací prvky a na první pohled okamžitě ví, jak jsou na tom v daném měsíci. Velmi zajímavými funkcemi jsou možnost vyfotit si účtenku a přiřadit ji k dané transakci, stejně jako schopnost zaznamenání polohy daného nákupu.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma
 • Atributy: přehlednost, focení účtenek, záznam o poloze

AndroMoney

Aplikace AndroMoney v rámci segmentu finančních aplikací zaujme zejména svými možnostmi v oblasti exportu a spojení s cloudovými službami (Dropbox a Google Docs). To se samozřejmě váže ke sdílení mezi zařízeními a uživatelé tak vidí své transakce hned na několika zařízení současně. Nechybí detailní statistiky, které doprovází jasné a přehledné grafy.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: podpora cloudu, sdílení mezi zařízeními, množství kategorií

My Budget Book

Mobilní finanční nástroj My Budget Book vystupuje z řady předchozím zejména svým offline přístupem. Jedná se o podmínku aplikace – ta ve svém kódu neobsahuje požadavek na připojení k internetu, takže se citlivá data jednoduše nemohou dostat z aplikace. Na jednu stranu jde o skvělé bezpečnostní opatření, ovšem logicky není umožněno sdílení dat mezi zařízeními, případně záloha údajů na cloudu.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: striktně offline stav, kalendář, grafy

Rozpočet (Home Budget Manager)

Aplikace Home Budget Manager – česky jednoduše Rozpočet – mezi nástroji zaujme zejména vzhledem základní obrazovky. Jde totiž o styl, který velmi dobře znají uživatelé systémů MS Windows a jejich Metro rozhraní. Úvodní screen je tak rozdělen na barevné dlaždice. Ty obsahují jak informace k zobrazení, tak jsou klasickými tlačítky a přístupy do dalších sekcí. Nechybí okamžitý stav, přehled útrat, měsíční limity pro jednotlivé kategorie, případně kalkulačka pro pohodlné sčítání.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: Metro vzhled, skvělé rozvržení funkcí, vestavěná kalkulačka

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Petr
Petr

Mě se líbí Royfis (www.royfis.cz) používám ji již 7 měsíců, umí právě více účtu a navíce se vypadá to tam přehledně

16.11.16 12:35 reagovat

Doporučujeme

Nahoru