Jak na vedení rodinného rozpočtu

Sledování toku rodinných peněz patří mezi neoblíbené, ale užitečné činnosti. Dvojnásob to pak platí v případech, že rodina (jednotlivec) pracuje s omezeným rozpočtem, řeší hypotéku, snaží se ušetřit na dovolenou apod. Mnozí uživatelé mají ještě v živé paměti poněkud neohrabané excelovské tabulky. Aby z nich vzniklo něco kloudného, musel u nich člověk strávit moře času a hlavně nesměl zapomenout, co ten den koupil a zaplatil. Mnohdy tak tento proces vyžadoval ještě mezičlánek v podobě kusu papíru (v lepším případě speciálního bločku), na který se ihned po nákupu zapisovaly částky a k nim patřičné informace. Postup připomínal tvorbu telefonního seznamu, který si babičky ukládají nikoli do mobilního telefonu, ale na bílou čtvrtku papíru. Vzhledem k neustálému napojení na internet, spolehlivým cloudovým službám a spoustě mobilních zařízení, které jsou v dosahu ve dne v noci, je však na čase přistoupit k elegantnějšímu řešení. To představují mobilní aplikace, které nabízí obrovskou škálu funkcí. Navíc hned a kdekoli.

V článku uživatelé najdou 6 zajímavých mobilních aplikací, které lze použít pro vedení rodinného, případně osobního rozpočtu. Zaznamenávání finančního toku tak lze věnovat jinak nevyužitý čas v hromadné dopravě, čekárně u doktora, apod.

Rychlý rozpočet (Fast Budget)

Aplikace Rychlý rozpočet představuje přehledný nástroj pro vedení osobního i rodinného rozpočtu. Dostatek funkcí a nástrojů doplňuje skvěle zpracované uživatelské rozhraní, které se soustředí na intuitivnost a rychlost přidání záznamu. Zajímavostí aplikace je bezesporu hravé grafické pojetí, kdy jsou jednotlivé kategorie doplněny malou tematickou značkou.

 • Systém: Android
 • Cena: zdarma
 • Atributy: přehledné prostředí, rychlé zadávání, značky kategorií

Money Manager

Money Manager se oproti předchozí aplikaci mnohem více soustředí na rozsáhlé statistiky a grafy. Zadávání jednotlivých plateb je vázáno k datu a hlavní prostředí celé aplikace tak tvoří kalendář. Uživatel tak na první pohled vidí, které dny utrácel, v jakém objemu a po rozkliknutí zjistí i účel plateb.

Zmíněné statistky a grafy si lze užít zejména po spojení aplikace s PC nástrojem. Skvěle tak lze vizualizovat jednotlivé toky peněz, výkyvy v úsporách apod.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (k dispozici i placená verze)
 • Atributy: možnost spojení s PC, grafy a statistiky

Wallet

Peněženka neboli aplikace Wallet potěší v prvé řadě skvělým českým prostředím. Uživatelé mají k dispozici jednoduché uživatelské prostředí, vynikající ovládací prvky a na první pohled okamžitě ví, jak jsou na tom v daném měsíci. Velmi zajímavými funkcemi jsou možnost vyfotit si účtenku a přiřadit ji k dané transakci, stejně jako schopnost zaznamenání polohy daného nákupu.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma
 • Atributy: přehlednost, focení účtenek, záznam o poloze

AndroMoney

Aplikace AndroMoney v rámci segmentu finančních aplikací zaujme zejména svými možnostmi v oblasti exportu a spojení s cloudovými službami (Dropbox a Google Docs). To se samozřejmě váže ke sdílení mezi zařízeními a uživatelé tak vidí své transakce hned na několika zařízení současně. Nechybí detailní statistiky, které doprovází jasné a přehledné grafy.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: podpora cloudu, sdílení mezi zařízeními, množství kategorií

My Budget Book

Mobilní finanční nástroj My Budget Book vystupuje z řady předchozím zejména svým offline přístupem. Jedná se o podmínku aplikace – ta ve svém kódu neobsahuje požadavek na připojení k internetu, takže se citlivá data jednoduše nemohou dostat z aplikace. Na jednu stranu jde o skvělé bezpečnostní opatření, ovšem logicky není umožněno sdílení dat mezi zařízeními, případně záloha údajů na cloudu.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: striktně offline stav, kalendář, grafy

Rozpočet (Home Budget Manager)

Aplikace Home Budget Manager – česky jednoduše Rozpočet – mezi nástroji zaujme zejména vzhledem základní obrazovky. Jde totiž o styl, který velmi dobře znají uživatelé systémů MS Windows a jejich Metro rozhraní. Úvodní screen je tak rozdělen na barevné dlaždice. Ty obsahují jak informace k zobrazení, tak jsou klasickými tlačítky a přístupy do dalších sekcí. Nechybí okamžitý stav, přehled útrat, měsíční limity pro jednotlivé kategorie, případně kalkulačka pro pohodlné sčítání.

 • Systém: Android, iOS
 • Cena: zdarma (iOS verze je placená)
 • Atributy: Metro vzhled, skvělé rozvržení funkcí, vestavěná kalkulačka

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Diskuze

Pro přispívání do diskuze se musíte nejprve přihlásit. Prihlásit se

Petr
Petr

Mě se líbí Royfis (www.royfis.cz) používám ji již 7 měsíců, umí právě více účtu a navíce se vypadá to tam přehledně

16.11 12:35 reagovat

Nejčtenejší články

Minecraft návod

98760 přečteno

Pixwords nápověda 1. díl

847843 přečteno

Doporučujeme

Nahoru