Nejlepší programy pro vedení účetnictví

Vedení účetnictví, daňová evidence, fakturace. Pojmy, které mnoho živnostníků i majitelů menších firem pořádně straší, případně jim berou velkou část jejich „volného“ času. Přitom lze většinu povinností velmi zjednodušit a čas nad nimi strávený výrazně zkrátit. Vše spočívá ve výběru a seznámení se s vhodným programem. Ten pak většinu agendy zvládne úplně sám. U vystavování faktur pak nejde jen o pohodlnost, ale výsledný dokument nevypadá jako stránka z Excelu a poslouží i jako slušná propagace. Stačí jen chvíli hledat, provést základní nastavení a rázem dojde k ušetření mnoha hodin zbytečné práce.

V dnešním článku se zaměříme zejména na drobnější programy, které jsou vhodné k vedení domácího účetnictví. Podíváme se i na několik větších. Těm se ale věnuje samostatný článek, takže jen opravdu malé nahlédnutí. Dále bude řeč o vedení daňové evidence. Závěr pak bude patřit fakturačním aplikacím.

Domácí účetnictví

Pro vedení klasického (podvojného) účetnictví v domácích podmínkách lze sáhnout po programech, které již zvládají opravdu velké množství agendy. Jejich prostředí je stále příjemné, ale seznámení s nimi zabere nějaký čas (dle zkušeností konkrétního uživatele).

AdmWinPU

Speciální verze mateřského programu AdmWin, která je přímo určena pro podvojné účetnictví (ostatně proto ta zkratka na konci názvu). Program dokáže bez problémů obstarat menší až střední podniky. V domácích podmínkách lze ale vynechat nepotřebné moduly jako sklad apod. a z nástroje se stane spolehlivý a chytrý pomocník.

FlexiBee Start

Přehledný a uživatelsky přívětivý program pro podnikatele a menší firmy. Přesně to je FlexiBee. Pohodlnost jeho použití není jediným zajímavým atributem. Uživatelé ocení i multiplatformnost a jednoduchý přechod z bezplatné na placenou verzi. Stačí jen zakoupit licenci a přepsat licenční soubor přímo v daném adresáři programu. Veškerá data a nastavení pak pochopitelně zůstanou zachována.

Daňová evidence

Daňovou evidenci (tedy jakési pokračování jednoduchého účetnictví, které bylo zrušeno k roku 2004) mohou vést fyzické osoby, které nejsou ze zákona povinny vést účetnictví. Nesmí tedy mít roční obrat za předchozí rok vyšší než 25 milionů korun, nejsou součástí sdružení a nejsou zapsány v Obchodním rejstříku.

AdmWinDE

Pro vedení daňové evidence je vynikajícím pomocníkem program AdmWinDE. Jedná se o druhou větev výše zmíněného programu AdmWin.

Program je vhodný jak pro neplátce, tak i plátce DPH. Samozřejmostí je úzké provázání s objednávkami, fakturami a případným skladem. Automaticky lze vygenerovat faktury a ty následně zařadit do daňového přiznání s možností elektronického podání.

Fakturace

Tvorba faktur, jejich evidence a následné zpracování řeší množství menších programů. Ty pomáhají zejména při tvorbě faktur, kdy agregují uživatelem jednou zadané údaje a budoucí fakturace stejnému zákazníkovi je pak otázkou chvilky.

ProFact

Program ProFact patří mezi nejpohodlnější a nejvzhlednější řešení faktur. Uživatelé si nejprve v nastavení vyplní vlastní údaje (samozřejmostí je možnost vypsat hned několik údajů ke každé položce a připravit si tak fakturaci pro několik subjektů). Stejný princip pochopitelně platí i na straně fakturovaných. Jednoduše lze ze seznamu vybrat některého ze zákazníků a několika kliknutími fakturu vystavit.

U softwaru ProFact stojí za zmínku zejména čistý vzhled výsledných faktur a podporu QR kódů pro jednodušší zaplacení.

Fakturačka

Fakturačka patří mezi ty nejjednodušší a přitom vzhledné a schopné programy pro práci s fakturami. Uživatele potěší zejména skvěle řešené programové rozhraní, kdy je vše nejdůležitější rozděleno do 4 základních záložek. Přepínání mezi nimi pak stále zachovává vyplněné údaje.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227454 přečteno

Doporučujeme

Nahoru