Jak nejlépe zabezpečit domácí WiFi síť?

Máte domácí WiFi síť, nebo si jednu chcete zřídit? Je to jednoduché a nadmíru praktické. Internet po celém domě za jedny peníze, ať už potřebujete připojit mobil, tablet, notebook, čtečku knih, nebo třeba herní konzoli. Jenže hlavní výhoda WiFi je i její slabinou, protože „lítá“ všude možně, i mimo váš dům/byt. Signál sítě lze často zachytit i u sousedů, kteří se bez zabezpečení mohou k síti připojit a špehovat ji, případně se na ní přiživovat.

Řešením je šifrování, které z vaší domácí WiFi sítě udělá nedobytný hrad. Existují různé způsoby šifrování i další postupy, které mohou zabezpečení šifrováním zvýšit, nebo i zastoupit, byť nikdy tak efektivně, jako kvalitní šifrování.

Připojte se do svého routeru

Nastavit router, to je základ, který musíte udělat – připojte ho kabelem do svého počítače a otevřete internetový prohlížeč. Do něj místo adresy zadejte IP adresu vašeho routeru, kterou najdete napsanou na těle routeru, nebo v manuálu. Pravděpodobně budete muset zadat i heslo, které je opět na stejném místě (a doporučujeme ho změnit, protože je univerzální a znát ho může každý). Více si můžete přečíst v našem článku, který se nastavením routeru zabýval podrobněji.

Různé možnosti zabezpečení

V nastavení routeru máte k dispozici hned několik způsobů, kterými můžete svou síť alespoň trochu ochránit:

  1. Skrytí sítě – síť bude neviditelná a lze se k ní připojit pouze po zadání jejího jména a hesla (pro většinu uživatelů nedoporučujeme)
  2. Filtrování MAC adres - tento způsob zabezpečení se dá využít několika způsoby. Váš poskytovatel internetu může internet zpřístupnit pouze pro určité MAC adresy, abyste nemohli s internetem nakládat zcela podle vlastní (z)vůle. Filtrovat MAC adresy ale můžete i vy a to poměrně snadno - zjistěte si MAC adresy všech zařízení, která mohou k vaší síti přistupovat, a opište je do administrace vašeho routeru. MAC adresu zjistíte například v detailech vašeho připojení pod pojmem Fyzická adresa.
  3. Nastavení šifrování a hesla – to je jediná spolehlivá metoda zabezpečení vaší bezdrátové sítě, proto se jí budeme věnovat ve zbytku článku mnohem podrobněji

Šifrování

Šifrování zabezpečí vaši síť, respektive heslo k ní. Každý, kdo se bude chtít připojit, bude muset heslo zadat, nebo prolomit. U starší technologie WEP to možné je, u technologie WPA je teoreticky šance na prolomení pomocí slovníku, kdy útočník (respektive jeho program) zadává jednotlivá hesla ze slovníku a snaží se tak objevit heslo.

Zvolte si správné heslo

Heslo k vaší síti by mělo být dostatečně dlouhé a originální. Vyhněte se angličtině a také nezapamatovatelným shlukům znaků, které byste si stejně někam museli uložit/zapsat, čímž problém bezpečnosti pouze odsouváte.

Správné heslo může vypadat třeba takto: Mujsoubor.czjeprome1., což je sice pravdivá věta, ale žádný program ani člověk nemá reálnou šanci takové heslo odhalit. Věta kombinovaná se znaky a číslicemi, nebo jakákoliv kombinace neanglických slov je takřka 100% jistotou, že je vaše síť v bezpečí.

WEP

Toto zabezpečení je s námi už přes 15 let a je značně zastaralé. Už více než 10 let je jeho prolomení otázkou chvíle. Nedoporučujeme používat, protože odhodlaného útočníka WEP ani nezpomalí.

WPA

WPA je pokračovatelem WEP, který se však také podařilo poměrně záhy prolomit. Opět nedoporučujeme volit tento způsob šifrování.

WPA2

WPA2 je od roku 2006 naprostým standardem, který se dodnes chlubí tím, že je neprolomitelný (neplatí pro nevhodně zvolená hesla ze slovníku). Pokud chcete zabezpečit svou Wi-Fi síť, vždy zvolte WPA2 v kombinaci s heslem, které se nevyskytuje v žádném slovníku a je kombinací písmen a číslic, případně i dalších znaků.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Jiří Šoch
Jiří Šoch

Mám tablet Prestigio multipad wize 3047,dosud bez problémů.Před třemi dny se začal problém s připojením Wifi.síla signálu vynikající zabezpeč.WPA PSK po zadání hesla píše uloženo zabezpečeníWPA a Wifi se nezapne a stále píše problém s ověřením.Zkoušel jsem se připojit na jiné Wifi-bez problémů.Kde se stala chyba?Tablet a druhá Wifi funkční na stejném modemu VdslHuawei

06.03.17 11:10 reagovat

Doporučujeme

Nahoru