Jak přepínat mezi kartami v prohlížečích Chrome a Firefox pomocí klávesových zkratek

Znáte to. Máte otevřený internetový prohlížeč a v něm spuštěno několik samostatných karet (tabů). Postupně se jejich množství zvyšuje a vyznat se v nich vám zabere víc a víc času. Existuje ale chytrá klávesová zkratka, pomocí které je přepínání mezi kartami v prohlížeči intuitivní, rychlé a pohodlné. Funguje v prohlížeči Chrome, Firefox i v dalších browserech jako Microsoft Edge či Opera.

Se spuštěnými kartami v prohlížeči lze chytře pracovat díky klávesovým zkratkám. Usnadňují práci, šetří čas i nervy a jejich používání je většinou snadné. Stačí pár použití a zvyknete si je využívat každý den v běžném či pracovním životě.

Jak přepínat mezi kartami v prohlížeči Chrome, Firefox či Microsoft Edge

Předpokládejme, že máte otevřeno jedno okno prohlížeče, v našem případě Chrome. V horní liště jste si spustili několik stránek, které se zobrazují na samostatných kartách. V jedné vám hraje na pozadí hudba z YouTube, na další máte pozastavený film ve streamovací službě a zbytek tvoří například sociální sítě a práce.

Abyste si usnadnili život, naučte se využívat klávesovou zkratku Ctrl + Tab, pomocí které můžete přepínat mezi kartami otevřenými v prohlížeči. Jak jsme již zmínili, stejně funguje v Chrome, Firefoxu i prohlížečích Microsoft Edge či Opera. Stiskněte a podržte klávesu Ctrl a do toho začněte mačkat klávesu Tab. Každý stisk klávesy tab znamená přepnutí na následující otevřenou kartu.

Existuje ale ještě jedna klávesová zkratka pro přepínání mezi kartami. Kombinací kláves Ctrl + Shift + Tab si můžete zobrazit vždy předchozí kartu a funguje na stejném principu jako předešlá zkratka. Stisknete a podržíte Ctrl + Shift a mačkáte klávesu Tab do té doby, dokud nepřejdete na požadovanou kartu.

Otevření požadované karty v prohlížeči

V situaci, kdy máte otevřeno menší množství karet v prohlížeči, můžete využít otevření specifické karty podle pořadí. Jedná se o kombinaci kláves Ctrl + číslo na numerické klávesnici, které zobrazí danou kartu.

Příklad: Ctrl + 5 otevře pátou spuštěnou kartu, Ctrl + 7 zase sedmou a v případě, že chcete přejít na poslední otevřenou kartu, zvolíte klávesovou zkratku ctrl + 9. Bez ohledu na to, kolik karet máte v prohlížeči otevřeno, se vám zobrazí vždy poslední otevřená karta.

Postup platí pro prohlížeče Chrome, Firefox, Microsoft Edge i Opera.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru