Minecraft crafting - návod na výrobu

MinecraftBěhem několika posledních měsíců došlo k naprosto masovému rozšíření této úžasné hry. Minecraft hráči umožňuje budovat si svůj vlastní svět, měnit prostředí ve kterém se nachází, cestovat mezi různými světy, chovat zvířata, bojovat s nestvůrami a hlavně těžit a vyrábět.

Ostatně název Minecraft vznikl složením dvou anglických slov (Mine – důl, Craft – zručnost, vyrobit, tvořit), které se těžbou a tvořením zabývají.

Velké popularitě se těší zejména mezi mladými lidmi a dětmi. A právě pro vás, kluci a holky, jsem si připravil malý seriál, který vás bude seznamovat s různými vychytávkami a postupy, které vám usnadní život v Minecraftu a pomohou vám získávat lepší věci.

Další články o Minecraftu najdete ZDE.

První díl z téhle minisérie se bude zabývat tím nejjednodušším. Vše vezmeme pěkně od začátku, aby se mohli chytit opravdu všichni. Pokud jste již pokročilí hráči, nebojte se, na závěr přidám něco zajímavého i pro vás. A hlavně, od příště již pojedeme ve větším tempu a postupně se z vás všech mohou stát pokročilí hráči. Takže si hoďte Mujsoubor.cz do záložek a za pár dní vás tu chci zase vidět! 

Crafting (často craftění)

Toto anglické slovo označuje činnost, při které je za pomoci nástrojů nebo holých rukou něco vyráběno. V Minecraftu tím strávíte poměrně hodně času.

Nejdůležitější a naprosto základní surovinou je dřevo. To můžete získat sekáním do kmene holýma rukama. Nasekejte si dostatek dřeva a vrhneme se na výrobu základních nástrojů a předmětů. Stlačením písmene E (dříve písmene I) otevřete inventář. Zde máte veškeré nasbírané suroviny, vidíte zde svoji postavu a hlavně zde máte tabulku 2 x 2 pro vyrábění (nápis Crafting je přímo nad ní). Do ní je možné vkládat nejrůznější suroviny a vyrábět z nich nástroje nebo další věci.

 

Základ:

Výroba desekDesky:

Vezměte nasekané dřevo a v libovolném množství jej umístěte do jednoho Crafting políčka. Ihned se vám ve vytvářecím políčku zobrazí desky (Planks; jsou čtyři z jednoho dřeva – ano, některé věci je možné hromadit, až do 64 ks). Pár si jich vyrobte (jednoduše odebírejte předměty z vytvářecího políčka), budou se vám hodit. V inventáři je můžete stackovat (ukládat do tzv. stacků - hromad) v počtu 64 ks. Tím ušetříte spoustu místa v inventáři. (Zajímavost: v nové verzi je již barva desek různá a koresponduje s barvou použitého dřeva.)

Vyráběcí stůl:

Nyní vezměte desky a zaplňte jimi všechny čtyři políčka pro crafting. Vznikne vám takzvaný stůl na vyrábění (Crafting Table). Ten položte kamkoli na zem, ideálně ve svém domě a pravým na něj klikněte.

Výroba bednyObjeví se vám craftovací tabulka, ale nyní již má velikost 3 x 3 a můžete pomocí ní vyrobit kterýkoli z předmětů v celé hře.

Bedna:

Teď vezměte osm desek a vložte je do Crafting table tak, aby zůstalo volné jen prostřední políčko. Vznikne vám bedna (Chest), ve které můžete ukládat věci. Bedna musí stát na zemi, abyste ji mohli používat.

Tyčka: 

Abyste nemuseli těžit a sekat rukama, je dobré si vyrobit nástroje. K tomu budete potřebovat desku a tyčku (Stick). Tyčku vyrobíte složením dvou desek v Craftingu nebo Vyráběcím stole nad sebou. Opět dostanete čtyři tyčky z jednoho vyrábění a můžete je stackovat stejně jako desky.

Pokud chcete pochodeň, což je v celé hře nepostradatelná věc. Stačí vám základní craftovací prostor, protože recept je naprosto jednoduchý - nad tyčku umístíte uhlí a tadá, máte rovnou 4 pochodně.

Výroba sekerySekera:

Abyste mohli pohodlně a hlavně rychleji sekat dřevo, vyrobíme si sekeru (Axe). Na její sestavení budete potřebovat dvě tyčky a tři desky. K výrobě musíte využít stůl na vyrábění. Pokud si označíme devět polí čísly (od jedné do devíti, pěkně po řádcích), tak na pole 1, 2 a 4 musíte vložit desku a na pole 6 a 8 tyčku. A sekera je na světě. Jedná se samozřejmě o dřevěnou sekeru, která nemá velkou výdrž, ale lepší než nic.

Výroba krumpáčeKrumpáč:

K tomu, abyste mohli vyrábět lepší věci, se kterými lze rychleji pracovat, potřebujete jiné suroviny než dřevo. A ty získáte těžbou, ke které je nutné mít krumpáč (Pickaxe). Opět si nejdříve uděláme dřevěný, kterým si poté můžete natěžit kámen a vyrobit posléze kamenný, který vám již něco vydrží. Stejně jako na sekeru budeme potřebovat tři desky a dvě tyčky, ale změníme jejich umístění. Tyčky zůstanou dole (představují násadu), ale desky vložíme po jedné do prvního řádku - vytvoříme tím takové T. A hle, první krumpáč je na světě.

 

Pro zkušenější:

Věděli jste, že pokud postavíte dvě bedny vedle sebe, stane se z nich jedna velká? A že od novějších verzí je možné dát dvě bedny na sebe a stále bude možné je otvírat (obecně lze bedna otevřít, pokud nad sebou má průhledný bloksklo, bednu, schody)?

Dvojitá bedna

Další díl našeho miniseriálu se věnuje výrobě základních zbraní.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 70 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Darkman
Darkman

mohly byste tady dát i nějaké budovy,pasti a takové věci

13.02.16 15:25 reagovat

Kobra 11
Kobra 11

díki je to dobrý pomohlo mi to a minecraft je dobrá hra,a survival je dobrý.Ale moc mě to baví mohu hrát furt a furt a furt dokola super to je a moc děkuji za nějaké ty crafting recepty :-)

08.06.15 18:16 reagovat

terka
terka

Mohla by som vediet v akej dedine mam hladat sedlo ked som zatial ani v jednej nenasla? Mam x box verziu.... A co je to dungeon a spawner ci ako sa to vlastne vola?

09.02.15 11:02 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, dungeon je podzemí/jeskyně - prostě místo, kam chodíte těžit. Často se jedná o opuštěný důl, ve kterém lze najít koleje, pavučiny a spoustu tzv. výdřevy. Spawner je pak speciální klec umístěná někde v dungeonu, která při Vaší blízkosti produkuje určitý druh příšer. Vedle spawneru je pak umístěna bedna, která často sedlo skrývá.

10.02.15 09:37 reagovat

jejda kryple
jejda kryple

ja se snazim dostad do pekla a ono to nejde dam lavu vodu jetam obsidian ale nevim jak se kope ni c sklada

09.08.14 11:03 reagovat

luke
luke

Ahoj,sice nechci zawádět do tehle stránky ale minecraft už umím hrát 2 roky jen chci říct že tuhle stránku máte super pro nováčky! :)

20.07.14 21:20 reagovat

Doporučujeme

Nahoru