Jak si zmenšit velikost fotografie v PC a offline?

Kvalita fotografií se stále zvyšuje, což přirozeně ovlivňuje také velikost souboru. Ať už se jedná o ukládání na disk nebo o odesílání fotografií, někdy prostě potřebujeme v rychlosti velikost fotografií zmenšit. Například při odesílání, kdy může dojít k překročení povoleného limitu dané služby, například emailového klienta. Menší velikost fotografií ale přijde vhod i v momentě, kdy chcete odesílat více souborů najednou v jedné zprávě.

Máme pro vás jedno chytré řešení, jak si zmenšit velikost fotografie přímo v počítači. A co je nejlepší, nemusíte si stahovat žádný speciální software ani využít online nástrojů přes prohlížeč.

Jak zmenšit velikost fotky v PC offline?

Tím "zázrakem" je program Malování, který se již od instalace Windows nachází přímo v PC. O možnosti upravit velikost fotografie ve Skicaru mnoho uživatelů neví, přitom jde o to nejjednodušší řešení, které má k dispozici každý.

 • Nástroj Malování si můžete otevřít přes vyhledávací okno ve Windows, nebo si jej umístíte na plochu či spodní lištu s nástroji pro snadnější přístup.

 • Případně existuje možnost otevření fotografie přímo v Malování. Stačí, když si zvolíte požadovaný soubor ve složce, kde jej máte uložen, klepnete na něj pravým tlačítkem myši a zvolíte možnost "otevřít v programu". Ze zobrazených možností vyberete Malování a je to.
   
 • Pokud již jste fotografii v programu otevřeli, informace o rozlišení a velikosti souboru se zobrazí ve spodní liště Malování.

 • Fotku zmenšíte po vybrání možnosti "Změnit velikost" v horní liště v menu Domů. Zobrazí se malé vyskakovací okno, kde si můžete zvolit, zda chcete fotografii zmenšit procentuálně, nebo zadáte rozlišení na výšku a šířku v pixelech ručně.
   
 • Aby fotografie zůstala v původním poměru stran a nestalo se, že ji příliš zploštíte nebo roztáhnete, nechte možnost Zachovat poměr stran zaškrtnutou. Přejete-li si ale s poměrem stran pracovat, odškrtněte ji a zvolte si vlastní poměr.

 • Své rozhodnutí potvrdíte tlačítkem "OK" a fotografie se ve Skicaru/Malování zmenší. Fotografie je nyní sice zmenšená, ale pořád v původní velikosti, což si můžete ověřit v dolní části programu. Pokud si ale například přejete novou úpravu, pohodlně se vraťte k původnímu rozměru přes šipku „Zrušit změnu“.
   
 • Změna velikosti fotografie se projeví až po uložení. Můžete si vybrat, zda původní soubor nahradíte novým (možnost Uložit v levé horní části Skicaře), nebo si ponecháte původní i novou fotografii (možnost Uložit jako v levé horní části Skicaře).

Takto zmenšená fotografie se vám sice vejde do zprávy nebo ušetří místo na úložišti, ale ztratí cosi na kvalitě v závislosti na míře zmenšení. Pokud proto například plánujete dávat fotografie do tisku, po zmenšení soubory ztratí kvalitu.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru