5 nejlepších nástrojů pro generování obrázků umělou inteligencí

V rámci technologií spojených s tvorbou obrázků se letos bez debaty nejvíce skloňovalo spojení umělá inteligence. Trend zaplavil internet a kdokoli si mohl a stále může vytvořit obrázky na různá témata. Stačí jen zadat několik výrazů a AI vám vygeneruje nádnerné, ale také vtipné či groteskní obrázky.

Z pohledu uživatelů to přitom funguje velmi jednoduše. Jednotlivé nástroje (nebo generátory obrázků, chcete-li), pracují s miliardami již existujících obrázků a fotografií, které jsou využity podle vámi zadaných slov. Stačí tak vložit několik indicií, jakým směrem se má nástroj ubírat, chvíli počkat a voilà, váš obrázek podle zadaných slov je na světě.

Nový druh umění, na který není třeba mít ani talent, otevřel světu možnosti, jak tvořit na jakékoli téma. Existuje sice pár omezení, jako například ochrana před tvorbou propagačních nebo dezinformačních obrázků, ale open-source povaha nástrojů k tomu prostě nestačí. Jeden z nejznámějších nástrojů pro tvorbu obrázků umělou inteligencí je Dall-E, který denně vygeneruje přibližně 2 miliony nových obrázků.

Usnadněte si práci – 7 nástrojů poháněných AI pro tvorbu a editaci videí a fotografií

Zdaleka už ale na trhu není jediným nástrojem využívajícím umělou inteligenci k produkování obsahu. Letos hned několik jemu podobných programů přešlo z beta verze do stádia, kdy jsou k dispozici pro všechny. Kromě Dall-E jsme tak přivítali také Midjourney nebo DreamStudio. Dokonce i společnosti Meta a Google oznámily práce na svých vlastních projektech, které budou pomocí AI produkovat také videa. Konkrétně jde o Make-A-Video a Imagen Video nástroje. No a trend se dotkl také mobilních telefonů s aplikacemi jako Wonder, Dream nebo Starryai.

Právě nerozhodnost velkých společností při uvedení svých vlastních nástrojů na trh otevřela prostor menším společnostem, které nejsou pod takovým drobnohledem, jako jejich úspěšnější protějšky. Téma je to stále čerstvé a neprobádané, ale opravdoví umělci už vyjadřují svou nespokojenost. Zvlášť, když nástroje mohou pracovat i s jejich díly bez jejich vědomí a regulace či nároku na odměnu.

Při správné kombinaci lidského faktoru a umělé inteligence ale vznikají nádherné obrázky, které se po úpravách například ve Photoshopu stávají hotovými uměleckými díly. Jaké jsou ty nejlepší nástroje pro tvorbu obrázků pomocí umělé inteligence? Pojďme se podívat na 5 nejznámějších a nejkvalitnějších z nich.

Dall-E

Asi nejznámějším nástrojem je od propuknutí AI šílenství Dall-E. Pojmenován je podle nesmrtelného Salvádora Dalího, jakož i po rozkošném robotovi od Pixaru WALL-E. Donedávna byl k dispozici pouze pro hrstku vybraných šťastlivců v beta testování, ale aktuálně už je dostupný zcela pro všechny.

Kromě kvalitních výstupů dle zadaných slov nabízí ještě jednu možnost – nahrání vlastního obrázku a následné nové editační možnosti. Při prvním registrování a otevření programu mají uživatelé k dispozici 50 kreditů, které mohou využít k tvorbě 25 setů po 4 obrázky. V měsíčních intervalech pak na účet přichází vždy 15 kreditů, které otevírají možnosti pro tvorbu nových obrázků.

Pro ty nedočkavé je zde vždy možnost dokoupit kredity za reálné peníze. Rozlišení obrázků je vždy 1024 x 1024 pixelů, ale v editačním nástroji lze kvalitu obrázku ještě o něco navýšit. V brzké době bude Dall-E k dispozici také v některých produktech od Microsoftu, například jako součást Bing prohlížeče s názvem "Image Creator".

Midjourney

Druhým nejznámějším nástrojem v seznamu je bezpochyby Midjourney, který funguje na stejném principu jako Dall-E. Stačí tak zadat několik slov a program vám během pár desítek vteřin vygeneruje obrázky podle zadaných kritérií. Zajímavostí je, že funguje primárně přes aplikaci Discord, kde musíte zavítat do kanálu „newbies“.

Po registraci a přihlášení do kanálu na Discordu dále zadáte "/imagine" a za to slova v angličtině, která chcete, aby obrázek obsahoval. Obdržíte 2x2 náhled čtyř obrázků, které můžete dále zvětšit, pokud se vám líbí výsledek, a to na celých 1664 x 1664 pixelů, nebo si jednoduše vytvoříte variace.

K dispozici máte zdarma 25 obrázků dle vašeho zadání, po vyčerpání limitu si za další výtvory už musíte zaplatit. Jako Dall-E, i Midjourney nabízí nádherné kreace a ve vysokém rozlišení a právem se oba nástroje řadí k tomu nejlepšímu z oblasti tvorby obrázků umělou inteligencí.

Dream Studio Lite

Oblíbenou webovou alternativou je také DreamStudio Lite. Je k dispozici v prohlížečích na PC i mobilních zařízeních a nevyžaduje žádné speciální kroky, jako například používání spolu s Discordem. Právě podpora chytrých telefonů je to, proč po nástroji sáhne mnoho uživatelů.

K dispozici je zdarma pro každého uživatele a bezplatně nabízí 200 generovaných obrázků. Následně je třeba si za každý snímek navíc připlatit. Z hlediska designu a uživatelské jednoduchosti jde o povedený nástroj, který nabízí několik skrytých funkcí v postranním panelu. Nechybí ani návod, jak funkce používá.

Engine po generování nabízí ve výchozím nastavení pouze 1 obrázek, ale lze nastavení změnit na zobrazení 9 výsledků najednou. Základní obrázek má rozlišení 512 x 512 pixelů a pokud se rozhodnete pro ponechání obrázku, lze toto rozlišení zvýšit na dvojnásobné.

Craiyon

Dall-E mini. Tak se v počátcích říkalo nástroji Craiyon, který se snažil dělat přesně to, co jeho známější protějšek. Craiyon je k dispozici zcela zdarma a nemusíte se ani nikam registrovat. Nevýhodou je, že se v programu zobrazují reklamy, které mohou některé uživatele vyrušovat.

Jednoduché pracovní prostředí je k dispozici na webu Craiyon.com, které je navíc optimalizováno i pro mobilní zařízení. Pokud se rozhodnete nástroj používat častěji, nechybí ani oficiální mobilní aplikace. Po zadání výrazů pro tvorbu obrázku počkáte několik minut, během kterých se spustí reklamy.

Nevýhodou oproti ostatním OpenAI nástrojům pro generování obrázků je rozlišení obrázků jen 256 x 256 pixelů bez možnosti jakkoli jej zvětšit. Výhodou zase, že máte neomezené množství pokusů.

Wonder

Program Wonder potěší všechny ty, které chtějí o něco více přizpůsobit výsledný obrázek svým potřebám. Jedná se o nástroj, kde lze zvolit styl, v jakém se obrázky vygenerují. Samozřejmě existuje i možnost, kdy se necháte překvapit a vše si nastaví Wonder sám.

K dispozici je ve verzi zdarma, kdy máte k dispozici 3 dny na vyzkoušení. Po uplynutí tohoto časového období si můžete předplatit program na týden nebo za 29.99 dolarů získáte celoživotní předplatné. Zajímavostí je, že Wonder je k dispozici pouze v mobilní verzi, konkrétně v aplikaci pro Android a iOS zařízení.

U každého obrázku lze vyzkoušet možnost re-create, kdy vám umělá inteligence nabídne nový obrázek v jiném stylu. Pokud si náhodou přejete úplně něco jiného, ​​stačí si vytvořit nový AI model. Pokud se vám výsledek líbí, můžete jej kladně ohodnotit nebo si jej stáhnout do mobilu. Veškerý obsah, který si neuložíte, se automaticky vymaže. S rozlišením obrázků je to velmi slibné, protože jsou generovány ve 1024 x 1536 pixelovém rozlišení.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 6 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru