Jak vyčistit PC?

Čištění zubů bere snad každý za samozřejmou činnost a jeho provádění je běžná a častá rutina. Podobně by měli i PC uživatelé přistupovat k čištění svého počítače, i když samozřejmě v jiném časovém intervalu. Otevřít PC skříň alespoň dvakrát do roka je však minimální perioda, pod kterou není radno jít. Hráči, fanoušci taktování apod. by pak svého mazlíčka měli navštěvovat častěji. Zapomínat se nesmí ani na softwarovou část PC a její očistu.

Proč čistit PC?

Čištění PC lze rozdělit do dvou rovin – tou první je opravdové, fyzické čištění. V něm jde primárně o odstranění prachu, zprůchodnění filtrů a zajištění správné cirkulace vzduchu a odvodu tepla z kritických komponent. Druhý případ se pak zabývá očistou softwarovou, která zajistí mnohem agilnější chování systému, kratší reakce na uživatelské podněty apod.

Fyzické čištění (prach)

Prach způsobuje zablokování průduchů a vzduchových cest obecně. Ty jsou důležité pro správné chlazení komponent. Prach navíc působí jako izolant, který teplo udržuje na procesoru/v grafické kartě, což může velmi snadno vést až k jejich přehřátí a odstavení operačním systémem/BIOSem.

Postup pro čištění PC od prachu není nikterak složitý a uživatelé se nemusí bát žádných složitostí. Měli by se však držet několika důležitých zásad, které zajistí bezpečnost počítače i jich samotných.

 

Zásady

  • Pracujte s vypnutým PC, které bude odpojeno od elektřiny. V případě notebooku vytáhněte baterku.
  • Čištění provádějte na stole, nikoli na koberci.
  • Vyvarujte se statické elektřiny (například vysavač tak není nejvhodnějším pomocníkem).
  • Vodu nepoužívejte. Tečka.

 

Postup čištění

Tento postup se primárně věnuje stolním počítačům. U notebooků jsou možnosti omezené na základní vyfoukání. Jakákoli další činnost již vyžaduje rozmontování.

Nejprve odmontujte obě bočnice a ty ofoukejte/otřete od prachu.

Rada: K foukání je vhodné použít plechovku se stlačeným vzduchem, která je určena pro citlivé komponenty. Plechovka se neprotřepává a uživatelé by měli počítat s tím, že roztahování plynu je provázeno výrazným mrazivým efektem. Foukat je proto dobré pouze krátkými stisky pístu.

Dále prohlédněte průduchy a nasávací otvory a ty profoukněte. Kvalitnější/novější skříně disponují filtrem pro nasávání zdroje. Ten lze odebrat a vyklepat/profoukat.

Stlačený vzduch

Nakonec se věnuje samotným komponentám a vnitřku skříně. Neexistuje nějak přesně daný systém. Ideální je nejprve vyfoukat velké chuchvalce a následně jít od komponenty ke komponentě.

Rada: Staré moudro říká, že pří profukování větráků (CPU chladič, klasické větráky, zdroj, atd.), je dobré zablokovat jejich lopatky proti protáčení. Ideální je použít kousek dřívka – špejle apod., aby nedošlo k poškození.

Pokud čistíte po delší době, nebojte se jednotlivé součásti vyjmout (pokud nechcete přepastovávat chladič u procesoru, nechte jej na místě). Určitě tak vždy učiňte u grafické karty. Ta je totiž na zahřívání nejnáchylnější a je skvělým lapačem prachu. Navíc se k ní jinak pořádně nedostanete.

Jakmile máte důkladně profouknuto, můžete vše vrátit zpět do skříně. Poté je vhodné chvíli počkat a nechat zmizet mírnou námrazu, která se mohla při ofukování objevit.

 

Softwarové čištění (programy, mazání dat)

Softwarové čištění není o nic méně důležité, než to hardwarové. Navíc se o něj většinou nemusí starat uživatel sám, ale stačí jen párkrát kliknout a vše již zařídí vybrané programy. Doby defragmentování jsou již dávno pryč (pokud máte SSD disk, tak dokonce škodí – snižuje celkový počet zápisů; pokud máte Windows 7 a novější, operační systém již problém tříštění dat řeší sám).

Vyčištění PC od zbytečných, nevhodných a škodlivých souborů a aplikací má hned několik blahodárných efektů. Dojde k uvolnění místa na disku, uživatel zkrátí dobu spouštění PC a jakákoli činnost bude o poznání svižnější. V neposlední řadě se pak může snížit hlučnost PC, jelikož nebude muset například těžit Bitcoiny (tuto činnost vykonávala PC, která byla zapojena do Bitcoinového pole po instalaci určité verze bittorrentového klienta uTorrent).

 

Ccleaner

Základní pomocník, který si rozumí primárně s prohlížeči, dočasnými soubory, záznamy o procházení stránek apod. Pokud nastavíte plný průchod programu, počítejte s tím, že přijdete o historii prohlížení a s největší pravděpodobností budete odhlášeni z nejrůznějších webových služeb (Facebook, email, fóra, atd.).

Ccleaner

 

Wise Disk Cleaner

Chytré čištění pevného disku. V kombinaci s dalším produktem řady Wise se pak jedná o velmi účinné kombo, které si poradí se základními uživatelskými nešvary. Ty totiž plní pevné disky balastem a zbytečnými/škodlivými soubory.

Wise Disk Cleaner

 

Wise Registry Cleaner

Program Wise Registry Cleaner pomůže s nápravou záznamů v registrech. Pokud si uživatelé nelámou hlavu s odinstalováním softwaru, často při mazání odstraní pouze fyzické soubory, ale v systému tak nechají záznamy o nich.  Wise Registry Cleaner pak tyto problémy v registrech napraví.

Wise Registry Cleaner

 

Ashampoo Registry Cleaner

Další vynikající nástroj pro čištění registrů – pokud Vás trápí data o programech, které jste dávno smazali/odinstalovali, sáhněte právě po programu Ashampoo Registry Cleaner.

Ashampoo Registry Cleaner

 

Eusing Cleaner

Komplexní nástroj pro čištění PC. Umí zatočit s dočasnými daty, chybnými záznamy v registrech, nashromážděnými daty v prohlížečích apod. Rozhraním se pak velmi podobá slavnějšímu Ccleaneru.

Eusing Cleaner

 

Avast! Free Antivirus 2016

Jestliže na svém počítači nemáte nainstalován antivirový software, neváhejte a tuto chybu napravte. K dispozici je obrovská řada verzí zdarma, které se dokáží skvěle postarat o bezpečnost PC. Avast! je pak jednou z nejznámějších světových značek. Některé uživatele pak může překvapit, že se jedná o produkt české společnosti.

avast! Free Antivirus 2016

Rada: Pokud řešíte již existující virové napadení, využijte skvělou funkci antivirů, které se dokáží ve speciálním režimu spustit ještě před zavedením operačního systému. Viry tak ještě nejsou aktivní a je snadnější je lokalizovat a hlavně odstranit.

Spyware sice patří k těm nejjemnějším druhům škodlivého softwaru, ale neexistuje důvod, proč jej nechávat žít ve vašem systému. Klasikou na poli detekce a odstraňování tohoto nevyžádaného softwaru je program Spybot Search and Destroy, který by měli uživatelé čas od času spustit a nechat si tak PC zkontrolovat.

Spybot: Search & Destroy

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

226775 přečteno

Doporučujeme

Nahoru