Jak zjistím, kdo si prohlíží můj Facebook a je to vůbec možné?

Náš profil na sociálních sítích, konkrétněji na Facebooku, je místem, kde sdílíme cokoliv od fotografií a videí, přes naše názory až po jakýkoli obsah z internetu. Proto je na místě otázka, kdo si prohlíží náš profil, případně kdo si nás vyhledal. Existují nějaké možnosti, jak zjistit, kdo zavítal na náš FB profil?

Na jiné sociální síti LinkedIn je zobrazení toho, kdo si prohlédl náš profil, případně kolikrát jsme se zobrazili ve vyhledávání, samozřejmostí. Jde ale o platformu spojenou se zaměstnáním a Facebook může být přece jen o něco osobnější.

Co platilo v minulosti již neplatí dnes

Možná si pamatujete na časy před pár let, kdy byl Facebook plný zdánlivě chytrých nástrojů a služeb, které nabízely zobrazení lidí, kteří si prohlédli náš profil. Některé dokonce uváděly i přesná čísla, kolikrát daná osoba náš profil navštívila.

Podobných nástrojů bylo mnoho - některé zobrazovaly počet lajků, jiné nabízely možnost zjistit, kdo si nás odebral z přátel nebo ukázaly počet zpráv, které jsme si s našimi kontakty vyměnili. Nejen, že takové nástroje měly často nežádoucí efekt a mohly nadělat více škody než užitku, ale ve většině případů to ani nebyla reálná čísla. No a pak přichází na řadu bezpečnost.

Určitě si pamatujete, jak jste museli nástrojem dát různá povolení pro přístup ke kontaktům, fotografiím a vašim příspěvkům. Byli jsme mladí, nezkušení a vidina zajímavých údajů byla silnější než obavy, že by se mohlo něco stát.

Žádné podobné nástroje dnes již nefungují

Dnes už máme povědomí o ochraně na internetu větší, a podobné nástroje již neexistují v takové míře, jako před lety. Facebook se změnil, ale touha uživatelů vidět, kdo si prohlíží jejich profil ne. Stále můžeme narazit na různé reklamy, služby nebo aplikace nabízející možnost, jak si zjistit, kdo si prohlíží náš profil ať už na Facebooku, Instagramu nebo jiné sociální síti. V každém takovém případě ale JDE O PODVOD, který může vést k INFIKOVÁNÍ POČÍTAČE, UKRADNUTÍ VAŠICH OSOBNÍCH ÚDAJŮ a pod.

Většinou to funguje tak, že po kliknutí na reklamní banner nebo tlačítko stáhnout budete přesměrováni na stránku, která od vás bude chtít buď zadat osobní údaje, nebo se pokusí najít díru ve vašem internetovém prohlížeči, systému a může dojít k infikování vašeho počítače. Rovněž může dojít ik odcizení – KRÁDEŽI – přihlašovacích údajů na Facebooku, které zadáte do formulářů v dobré víře, že zjistíte, kdo si zobrazil váš profil na Facebooku.

Další hrozbou je, že se vám do počítače nainstaluje nežádoucí software, kterého si ani nemusíte všimnout a ten o vás bude sbírat behaviorální data, bude využívat výkon vašeho počítače například k tažení kryptomen, případně může dojít ke krádeži finančních prostředků z vašich účtů. Proto si nikdy podobný typ aplikací neinstalujte. Neklikejte na bannery slibující zobrazení lidí, které si prohlédli váš profil na Facebooku. NIKDY.

Co sleduje Facebook a co zpřístupňuje veřejnosti?

Sám Facebook sleduje, co děláte, zaznamenává, které osoby si váš profil prohlížejí a vidí, na jaké reklamy klikáte. Jednoduše si tyto údaje uchovává, aby poskytoval lepší návrhy příspěvků, reklam a samozřejmě dokázal lépe propojit lidi na základě společných přátel.

Tyto údaje ale nezpřístupňuje veřejnosti a už vůbec ne třetím stranám, kam spadají například vývojáři škodlivých aplikací a služeb skrývajících se za možnost, jak zjistit, kdo si prohlíží můj profil na Facebooku. Dokonce to Facebook uvádí i na vlastních stránkách. Jedná se totiž o citlivé informace – údaje, které by měly být přístupné jen jedné straně – Facebooku.

Pokud by Facebook tyto informace nabízel veřejně, mohlo by to mít negativní dopad na uživatele nebo sociální interakce.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru