Jak zvětšit písmo na monitoru?

Máte problém s čitelností písma na monitoru? Ať už je to problém obecný, nebo třeba jen v internetovém prohlížeči, řešení není příliš složité. V zásadě se musíte jen ujistit, že máte dobře nastavené rozlišení a že v prohlížeči nemáte nějakým nedopatřením zmenšené zobrazení. V některých případech nevhodné kombinace úhlopříčky monitoru a jeho maximálního rozlišení se pak může hodit i zvětšení celého prostředí ve Windows.

Rozlišení? Maximální

Dnešní LCD displeje jsou dělané na to, aby byly provozovány ve svém maximálním, nativním rozlišení. Nejčastěji jde o panely s FullHD rozlišením (1080p, neboli přesně 1920x1080 pixelů). Pokud tedy nemáte starý CRT monitor, rozhodně si nastavte maximální rozlišení. To sice může mít za následek zmenšení písma, ovšem dobře navržený displej by měl být stále bez problémů čitelný.

Změnu rozlišení provedete jednoduše přímo ve Windows. Pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo na Ploše a vyberte položku „Rozlišení obrazovky“ nebo „Nastavení zobrazení“ (Windows 10). V tomto menu si můžete rozlišení displeje změnit.

Zoom v internetovém prohlížeči

Asi nejčastějším problémem je chybné nastavení velikosti zobrazení v internetovém prohlížeči. Dojde k němu totiž velmi snadno omylem, ale navrátit do původního stavu už to tak snadné není – respektive je, ale musíte vědět, co udělat.

Velikost zobrazení v prohlížeči se udává na procenta – 100 % je základ, cokoliv větší znamená, že vše je větší, ale vejde se vám toho na obrazovku méně. Když dáte méně procent, bude zobrazení menší, ale teoreticky toho můžete vidět více.

Nejlépe provedete změnu stiskem klávesy CTRL a pootočením kolečka na myši. Pohyb dopředu zobrazení zvětšuje, pohyb vzad zase zmenšuje. Některé prohlížeče neukazují při tomto procesu procenta, takže není úplně snadné vystihnout, kdy je to těch správných 100 % - v takovém případě můžete stisknout CTRL+0 (nula, ať už na numerické klávesnici, nebo na numerickém bloku nad písmeny) – tato klávesová zkratka funguje tak, že okamžitě nastaví 100% zobrazení, které je většinou ideální.

Extrémní případy příliš vysokého rozlišení nebo velké vzdálenosti

V některých případech, ačkoliv je vše správně nastaveno, prostě displej pohodlně čitelný není. Nejčastější příčinou je velká vzdálenost uživatele od monitoru, následuje pak i příliš vysoké rozlišení displeje na malé úhlopříčce (velmi aktuální s moderními 4k panely) nebo velké virtuální rozlišení, které nabízejí například karty od AMD.

V prvních dvou případech je řešení jasné – zvětšení zobrazení textu a dalších položek. To uděláte ve stejném menu jako změnu rozlišení, jen je třeba kliknout na konkrétní položku a zvýšit na 125 nebo 150 %. Změna se však nebude týkat všech programů, takže třeba v prohlížeči si musíte pomoci CTRL+kolečko myši. Pokud pak máte monitor příliš daleko od očí, doporučujeme reorganizovat PC koutek.

Jestliže jste využili zvýšeného virtuálního rozlišení, rozhodně doporučujeme tuto vymoženost deaktivovat a vrátit se k maximálnímu fyzickému rozlišení vašeho monitoru. Sice se vám toho na obrazovku vejde méně, ale nebude to otravně titěrné.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 6 krát

Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
anna dancova
anna dancova

NEMUZU ZVĚTCIT NA NONITORU OBRAZ NAJEDNOU SE MĚ Z UŽIL NEVIM JAK NATO

06.08.18 16:19 reagovat

jana mikulenčáková
jana mikulenčáková

jak mam zvětšit pismo na monitoru.dik

24.04.18 12:52 reagovat

Svoboda Stanislav
Svoboda Stanislav

Prosím o radu,jak zvětšit písmena na monitoru. Děkuji.

14.06.18 20:38 reagovat

Stanislav Gajdík
Stanislav Gajdík

jak zvětšit písmo na nonitoru.

03.08.18 14:08 reagovat

Eva
Eva

jak mám zvětšit písmo na monitoru ? Náhle se mi začalo zmenšovat a zmenšovat při přeposílání mailu děkuji za odpověď

10.11.17 07:49 reagovat

Ludmila Matejkova
Ludmila Matejkova

jak mam zvetsit pismenka

27.10.16 13:17 reagovat

Doporučujeme

Nahoru