Konec Skypu pro dlaždice

Skype, synonymum hlasové a obrazové komunikace přes internet, patří už pár let Microsoftu, který ho v minulosti použil i jako výkladní skříň svého nového systému Windows 8. Pro ten totiž Microsoft vytvořil speciální verzi Skypu, která běží v prostředí „dlaždic“. Super moderní cool dotykové rozhraní ale postupně ustupuje a Microsoft už pro Windows 10 vlastně s ModernUI, jak se rozhraní jmenuje, moc na počítačích nepočítá.

Přesto na první (ani druhý) pohled nedává smysl informace, že Skype pro ModernUI končí. Důvodem je to, že není jasné, jak Skype bude fungovat na Windows 10, což má být jeden systém pro všechna zařízení, včetně tabletů a mobilních telefonů. Zachování dotykové (ModernUI) verze by tak dávalo větší smysl – taková aplikace by šla spustit ve Windows 10 na desktopu PC, v tabletu a s mírnými úpravami i v telefonu. Microsoft nemůže doufat, že běžný desktopový Skype dokáže nahradit ten pro tablety, natož mobilní telefony. Spíše to tedy vypadá tak, že pro tablety a mobilní telefony bude klasická „mobilní verze“, zatímco desktop a tablety v desktopovém módu budou mít klasický Skype, který známe dnes a který se nejlépe ovládá myší.

Jenže to není situace, která by se zásadně lišila od té stávající. Které verze Skypu budou existovat po tom, až bude Windows 10 dominantní platformou na počítačích, tabletech a mobilních telefonech od Microsoftu a jeho partnerů? Budou i dotykové tablety odsouzeny k používání desktopové aplikace, nebo se tento klasický Skype stane více touch-friendly? Nebo se bude jedna a tatáž aplikace chovat dynamicky a přepne se do módu, který zrovna odpovídá periferiím, kterými je tablet ovládán (tzn. že po zapojení klávesnice a myši by se zobrazení přepnulo do desktopového)? To uvidíme již brzy. Dnes je jasné to, že dotyková verze Skypu zmizí z Windows Storu a bude dostupná už jen pro tablety s již mrtvým systémem Windows RT.  

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru