Microsoft překopává Onedrive, cloud už nebude neomezený

Onedrive od Microsoftu se v poslední době pořádně rozjel. Uživatelům nabízel poměrně hodně zajímavé podmínky, ať pro bezplatný účet, nebo placený skrze předplatné Office 365. Navíc Microsoft svůj cloud propagoval i pomocí výhodných nabídek, kdy šlo získat na omezenou dobu i desítky gigabajtů navíc zadarmo. Jenže po období velkého lákání se začínají utahovat opasky a jedinou náhradou je (časově omezená) nabídka velkého úložiště a „ofisů“ zdarma.

Co vedlo Microsoft ke změnám? Oficiálně za tím stojí „zneužívání“ neomezeného úložiště některými uživateli, kteří vzali nabídku Microsoftu příliš doslova a neomezovali se při nahrávání dat na cloudové úložiště. Jakkoliv takový argument už ze své podstaty nedává smysl, Microsoft i dalšími kroky ukazuje, že jde spíš o něco jiného.

Předplatné Office 365 + neomezený cloud je minulostí

Za necelé dvě stovky měsíčně jste doteď mohli mít skvělý Office 365 a k tomu neomezené cloudové úložiště. Právě ona neomezenost však některé uživatele lákala tak, že dalece překračovali běžnou spotřebu běžného zákazníka.

Těžko však uživatele vinit z toho, že službu využívali podle platných podmínek. Rozhodně pár jedinců, kteří na cloud Microsoftu nahráli desítky TB (terabajt=1000 gigabajtů), nezavdává důvod pro plošné omezení dříve neomezené služby na 1 terabajt. Ne že by to za danou cenu nebylo stále hodně místa, ale zvolená záminka je přinejmenším nesmyslná. Nově tedy za 189 Kč měsíčně, nebo 1899 Kč ročně získáte Office 365 a 1 TB místa (platí pro běžnou licenci pro 1 PC).

Osekání placených variant

Pokud si budete chtít nově pořídit placené cloudové úložiště Onedrive bez Office 365, tak už jste odkázání pouze na jednu variantu a to na 50 GB za dva dolary měsíčně (dříve za tuto cenu Microsoft nabízel 100 GB). U Googlu za stejnou cenu získáte dvojnásobnou kapacitu a navíc si teď Onedrive nemůžete pořídit ve 100GB a 200GB variantách.

Zredukování bezplatného úložiště

Onedrive se mohl pochlubit poměrně velkým bezplatným úložištěm. Bez různých časově omezených akcí jste mohli využívat 15 GB. To je třeba tolik, co nabízí i Google na svém Disku. I tato nabídka ale končí, respektive je zredukována na třetinu. Nově je tak zdarma dostupný pouze 5GB cloudové úložiště. Těžko říct, jestli Microsoft tolik věří tomu, že má uživatele už „zaháčkované“ a že mu neutečou ke konkurenci, nebo jaké je pozadí těchto změn, každopádně výhodnější nabídky konkurence existují.

Aby toho nebylo málo, Microsoft končí také s dočasnými nabídkami na zvýšení bezplatného prostoru, třeba za využívání Onedrive pro synchronizaci fotek z vašeho mobilního telefonu.

Rok zdarma

Drobnou a pouze dočasnou náplastí na výše zmíněná omezení je nabídka bezplatného Office 365 s 1TB Onedrivem na jeden rok. Rozhodně jde o skvělou službu, Office sám osobě je skvělým nástrojem, ovšem onen rok nad vámi bude viset jako Damoklův meč. Microsoft samozřejmě spoléhá na to, že se z vás po tomto roce stane platící uživatel – pokud Office potřebujete a využijete vysokou kapacitu cloudového úložiště, může jít o velmi dobrou nabídku. Jinak je zřejmě lepší si pořídit časově neomezenou licenci Office a k ní třeba nějakou „nouzovku“ v podobě Google Drive, nebo jiného bezplatného cloudového úložiště.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227450 přečteno

Doporučujeme

Nahoru