Microsoft překopává Onedrive, cloud už nebude neomezený

Onedrive od Microsoftu se v poslední době pořádně rozjel. Uživatelům nabízel poměrně hodně zajímavé podmínky, ať pro bezplatný účet, nebo placený skrze předplatné Office 365. Navíc Microsoft svůj cloud propagoval i pomocí výhodných nabídek, kdy šlo získat na omezenou dobu i desítky gigabajtů navíc zadarmo. Jenže po období velkého lákání se začínají utahovat opasky a jedinou náhradou je (časově omezená) nabídka velkého úložiště a „ofisů“ zdarma.

Co vedlo Microsoft ke změnám? Oficiálně za tím stojí „zneužívání“ neomezeného úložiště některými uživateli, kteří vzali nabídku Microsoftu příliš doslova a neomezovali se při nahrávání dat na cloudové úložiště. Jakkoliv takový argument už ze své podstaty nedává smysl, Microsoft i dalšími kroky ukazuje, že jde spíš o něco jiného.

Předplatné Office 365 + neomezený cloud je minulostí

Za necelé dvě stovky měsíčně jste doteď mohli mít skvělý Office 365 a k tomu neomezené cloudové úložiště. Právě ona neomezenost však některé uživatele lákala tak, že dalece překračovali běžnou spotřebu běžného zákazníka.

Těžko však uživatele vinit z toho, že službu využívali podle platných podmínek. Rozhodně pár jedinců, kteří na cloud Microsoftu nahráli desítky TB (terabajt=1000 gigabajtů), nezavdává důvod pro plošné omezení dříve neomezené služby na 1 terabajt. Ne že by to za danou cenu nebylo stále hodně místa, ale zvolená záminka je přinejmenším nesmyslná. Nově tedy za 189 Kč měsíčně, nebo 1899 Kč ročně získáte Office 365 a 1 TB místa (platí pro běžnou licenci pro 1 PC).

Osekání placených variant

Pokud si budete chtít nově pořídit placené cloudové úložiště Onedrive bez Office 365, tak už jste odkázání pouze na jednu variantu a to na 50 GB za dva dolary měsíčně (dříve za tuto cenu Microsoft nabízel 100 GB). U Googlu za stejnou cenu získáte dvojnásobnou kapacitu a navíc si teď Onedrive nemůžete pořídit ve 100GB a 200GB variantách.

Zredukování bezplatného úložiště

Onedrive se mohl pochlubit poměrně velkým bezplatným úložištěm. Bez různých časově omezených akcí jste mohli využívat 15 GB. To je třeba tolik, co nabízí i Google na svém Disku. I tato nabídka ale končí, respektive je zredukována na třetinu. Nově je tak zdarma dostupný pouze 5GB cloudové úložiště. Těžko říct, jestli Microsoft tolik věří tomu, že má uživatele už „zaháčkované“ a že mu neutečou ke konkurenci, nebo jaké je pozadí těchto změn, každopádně výhodnější nabídky konkurence existují.

Aby toho nebylo málo, Microsoft končí také s dočasnými nabídkami na zvýšení bezplatného prostoru, třeba za využívání Onedrive pro synchronizaci fotek z vašeho mobilního telefonu.

Rok zdarma

Drobnou a pouze dočasnou náplastí na výše zmíněná omezení je nabídka bezplatného Office 365 s 1TB Onedrivem na jeden rok. Rozhodně jde o skvělou službu, Office sám osobě je skvělým nástrojem, ovšem onen rok nad vámi bude viset jako Damoklův meč. Microsoft samozřejmě spoléhá na to, že se z vás po tomto roce stane platící uživatel – pokud Office potřebujete a využijete vysokou kapacitu cloudového úložiště, může jít o velmi dobrou nabídku. Jinak je zřejmě lepší si pořídit časově neomezenou licenci Office a k ní třeba nějakou „nouzovku“ v podobě Google Drive, nebo jiného bezplatného cloudového úložiště.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

225210 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

449454 přečteno

Doporučujeme

Nahoru