Nastavení uživatelských oprávnění ve Windows

S uživatelskými účty a jejich právy se asi ve Windows už sehnal každý. Zpravidla v momentě, kdy počítač na člověka zařve, že něco nesmí, protože na to nemá oprávnění. Jak se nestát obětí uživatelských práv ve Windows a jak naopak někomu znemožnit, aby si s vašimi daty dělal, co se mu zlíbí?

Windows má ve svém rejstříku poměrně robustní systém, který se o práva a oprávnění stará. Není divu, jde i o podnikový software, který musí umět některá data a některé možnosti zpřístupnit jen některým uživatelům. Bohužel, běžný uživatel si experimenty s těmito funkcemi spíše může ublížit, přesto vám zde alespoň částečně celý systém osvětlíme.

Řízení uživatelských účtů

Poprvé se tahle původně démonizovaná funkce objevila ve Windows Vista, od té doby už je její nasazení pravidlem. Jde vlastně o automatický dohled nad akcemi probíhajícími v PC, které mohou nějaký způsobem změnit nastavení počítače. To má zamezit tomu, aby počítač udělal něco, co po něm uživatel nechce, třeba nainstaloval nějaký adware. V případě detekce takové snahy obrazovka (v defaultním nastavení) ztmavne a objeví se okno, ve kterém akci můžete povolit, nebo zakázat. V 99 % případů jde o přímou návaznost na vámi vyžádanou akci, třeba instalaci programu, nebo aktualizaci vaší hry, takže kliknete na OK a jdete dál. Nevýhodou tohoto systému je, že běžný uživatel jen těžko dokáže posoudit, jestli nahodile vyskočivší hláška od Řízení uživatelských účtů neavizuje nějaké riziko, nebo jde o běžnou součást chování PC. Tento nástroj lze v nastavení uživatelských účtů vypnout.

Administrátor vs. Standardní uživatel

Administrátor má pod kontrolou celý počítač, může cokoliv a nic s tím nenaděláte. Pokud mu odepřete právo nahlédnout do složky, může si ho opět přidělit. Zpravidla je administrátor prvním a hlavním uživatelem počítače (v domácím prostředí, nikoliv ve firmě, kde administrátor opravdu plní funkci administrátora), takže zásadní otázkou je, co s ostatními lidmi, kteří k PC přistupují.

Právě pro ně existuje účet Standardní uživatel. Ten například nemůže instalovat software a zasahovat do nastavení systému. Tento účet je už ale flexibilní a administrátor mu může přidělit i další pravomoci, třeba právě ono instalování softwaru.

Oprávnění ke složkám a souborům

Mnohem zajímavější situace může nastat s oprávněními ke složkám a souborům. Už jsme řekli, že administrátor si může přivlastnit jakoukoliv složku a soubor v počítači, kde vládne (jedinou ochranou je nějaké zašifrování pomocí dalšího programu). To se může hodit při kopírování dat na nový počítač, kde jste Administrátorem - i kdybyste neměli oprávnění do těchto složek zasahovat, můžete si ho jako administrátor prostě přidělit (pravé kliknutí myší, Vlastnosti, Zabezpečení a zde svému účtu potřebné oprávnění přidělíte).

Pokud jde ale o jednotlivé uživatele (více než doma se to hodí u síťových účtů na firemní síti), ti si mohou svá data chránit tím, že odepřou ostatním (neadministrátorům) přístup. Oprávnění lze navíc nastavit v mnoha stupních – od pouhého výpisu souborů, přes jejich otevírání až po zápis. Tato oprávnění lze nastavit pro složky i jednotlivé soubory zvlášť.

Software třetích stran

Pokud vám Windows svým nastavením nevyhovují, můžete využít ještě programů třetích stran, které dokáží omezit konkrétní funkce mnohem snáze. Takové programy se ale používají zejména u veřejně přístupných počítačů, kde je žádoucí, aby uživatelé nemohli dělat skoro nic. Jedním z takových programů je například Advanced Internet Kiosk, který má toto použití už ve jméně.

Na závěr jen doporučení – pokud to není životně nutné, s nastavením uživatelských oprávnění a práv si moc nezahrávejte, Windows je defaultně nastaven poměrně rozumně a nic zásadního byste neměli muset řešit. To samozřejmě neplatí pro profesionály a firemní podmínky.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 9 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453166 přečteno

Doporučujeme

Nahoru