Nejlepší aplikace pro běhání

Běhání je v kurzu a zdravému životnímu stylu v posledních letech propadá čím dál více lidí. Jakkoliv tato zdravá posedlost nemá vždy dlouhého trvání, bereme ji vážně. Stejně jako tvůrci mobilních aplikací, kteří si uvědomili, že pro běžce není nic snadnějšího, než k monitorování svých sportovních výkonů používat chytrý telefon. Volba je to jasná, protože mobil má vše, co je potřeba – GPS, výstup na sluchátka, velký přehledný displej a možnost online synchronizace, ať už přes 3G sítě, nebo wifi. Dnes se podíváme na 4 aplikace, který byly pro běžce stvořeny. V čem je jejich síla a kde naopak musejí koukat na záda svým protivníkům?

Nejprve si představíme aplikace pro běh obecně, ať to nemusíme opakovat u každého jednotlivého programu. Základem každé z aplikací jsou monitorovací funkce. Další nepostradatelnou složkou je synchronizace s online účtem. Na tento základ se ale nabalily další, často užitečné a život zpříjemňující funkce, ať už motivační, nebo socializační. Některé programy pak zvládnou i monitorování i jiných aktivit, než je běh/kolo/in-line brusle, jako jsou sálová cvičení, posilování a podobně. Těm se však (dnes) věnovat nebudeme, protože už běžecké funkce jednotlivých programů jsou více než dostatečně obsáhlé, aby vám (a hlavně nám) zamotaly hlavu.

RunKeeper

Legenda mezi aplikacemi pro běžce. Nainstalujete si ho zdarma na iOS a Android (verze pro Windows Phone existovala, ale již není k dispozici). V aktuální verzi disponuje líbivým a přehledným uživatelským rozhraním a snad všemi funkcemi, které si běžci mohou představit.

Můžete jen tak běžet, nebo si stanovit cílové tempo, vzdálenost a podobně. Stejně tak si můžete stanovit dlouhodobé cíle jako „chci jednou uběhnout 10 kilometrů v kuse“ a RunKeeper vás bude průběžně informovat o tom, z kolika procent jste svůj cíl už splnili.

Synchronizace s online účtem funguje snadno a teprve na PC se dostanete k přehledným statistikám, které dají zaznamenávání aktivit větší smysl. A když si nějakou trasu oblíbíte, můžete si ji uložit a pak použít při další aktivitě znovu. RunKeeper také obsahuje několik specializovaných tréninků, které vám umožní dosáhnout konkrétního cíle podle návodu, který ze svých bohatých zkušeností zapsali přední trenéři.

RunKeeper samozřejmě obsahuje i sociální prvky – snadno sdílíte své výsledky a dokonce můžete i na dálku soutěžit o toho nejlepšího běžce v různých žebříčcích. Zásadní nevýhodou pro některé uživatele bude nepřítomnost češtiny. Třešničkou na dortu je focení při běhání. Jednoduše kliknete na ikonu foťáku, vyfotíte, co potřebujete, a běžíte dál. Fotky se vám uloží k aktivitě do trasy k místu, kde jste je vyfotili, takže je RunKeeper opravdu vynikajícím nástrojem pro monitorování i sdílení vašich běžeckých zážitků.

Výhody: přesné měření, spousta funkcí včetně cílů a speciálních tréninků, snadná synchronizace, socializační funkce, povedený interface, focení při běhání

Nevýhody: absence češtiny

Endomondo

RunKeeper je modrý a Endomondo zelené. Asi tak by se dala shrnout bitva mezi těmito aplikacemi – obě nabízejí zcela dostačující paletu funkcí v dostatečně online a sociálním kabátku. Ne, zas tak jednoduché to není. Endomondo se samozřejmě od RunKeeperu liší a v mnoha ohledech pozitivně. Samozřejmostí je přesné monitorování trasy. Nadstandardně může působit třeba možnost vytvořit si trénink (třeba oblíbený intervalový) podle svých představ, ale to umí RunKeeper taky.

Endomondo se však snaží být „chytřejší“, nebo možná samostatnější. Endomondo například automaticky pozastaví aktivitu a po rozběhnutí se ji zase spustí (pokud si to v nastavení zvolíte). Největší výhodou oproti RunKeeperu je pak samozřejmě čeština, kterou aplikace zvládá.

Oproti RunKeeperu je Endomondo dostupné i na Windows Phone, což je sice velké plus pro uživatele tohoto systému, ovšem nechápeme, proč zrovna na Windows Phone je verze Endomonda bez češtiny. Snad se to časem zlepší.

Výhody: přesné měření, cíle, široké sociální funkce, hezký design, čeština, automatická pauza při zastavení pohybu

Nevýhody: nic zásadního

Runtastic

Runtastic je ve své placené verzi velmi dobrý pomocník pro běhání, ovšem zcela nerozumíme tomu, proč má verze free tolik a tak moc kladných hodnocení. Proti konkurenci totiž obsahuje výrazně méně funkcí. Runtastic vám je sice zobrazí, ale s malým dodatkem „PRO“, tedy že je budete mít dostupné až v momentě, kdy zaplatíte 120 Kč za plnou verzi. Přitom jde o funkce „obyčejné“, základní, které si ostatní programy nedovolily zpoplatnit.

Důvodem pro tak vysoké hodnocení a jejich vysoký počet může být fakt, že Runtastic vám ho brzy nabídne. Po chvilce používání na vás hodí tabulku, zda chcete Runtastic ohodnotit 5 hvězdičkami, nebo zatím ne. Neptá se vás, zda ho chcete ohodnotit podle sebe, nebo vůbec, ale jestli ho chcete ohodnotit maximálním počtem hvězdiček, nebo zatím ne. Chcete mít klid? Odklikněte 5 hvězdiček a máte ho. A pak si nezapomeňte koupit plnou verzi, aby se program choval tak, jako ty ostatní bezplatné (audio feedback, automatická pauza, intervalový trénink…za to vše si musíte zaplatit).

Druhým zásadním problémem je počeštění. Něco totiž počeštěné je, něco ne a to dokonce už i v úvodní prezentaci aplikace, která má jednu záložku česky, pak anglicky, pak zase česky… Nemáme nic proti placeným verzím, ani angličtině, ale Runtastic dělá vše proto, aby nás odradil.

Nebuďme však jen negativní. Runtastic nabízí i spoustu reklam a vtíravé vnucování PRO verze. Pardon, chtěli jsme být pozitivní. Tak tedy: Runtastic vypadá docela dobře, a pokud mermomocí chcete zaplatit 120 Kč za něco, co máte jinde zdarma, dostanete poctivou aplikaci s plnou náloží funkcí.

Výhody: ekosystém Runtastic aplikací, solidní PRO verze

Nevýhody: totálně osekaná „lite“ verze (lite se označuje jen v popisu, ale opravdu je velmi lite – v názvu toto „hanlivé“ označení není, aby nevypadala mezi ostatními běžeckými aplikacemi jako pouhé demo, kterým ve skutečnosti ale je), polo-počeštění

Zombies, Run!

Pokud nechcete běhat sami, můžete to zkusit s hordou nemrtvých v zádech. Zombies, Run! je úspěšným Kickstarterovým projektem, který do běhání vnáší příběh a herní prvky. Pokaždé, když vyběhnete, utíkáte před zombiemi, ale také sbíráte předměty, které pomáhají vaší základně v přežití a rozvoji ve světě, kde mrtví papají živé. Hra/aplikace ale obsahuje i běžné měřící funkce, takže dokáže nahradit i výše popsaná řešení.

Výhody: zábava, příběh, motivace

Nevýhody: nejde tu "jen" o běhání

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Josef Wild
Josef Wild

Dobrý den,mohli byste mi poradit?V mobilu mám aplikaci endomondo,když běhám tak zapnu GPS,internet nemám až doma,a pri běhání mi to měří jen čas a kalorie a nic víc jako třeba počet kilometrů a pořad mi to píše probíhá lokalizování.Nevíte včem by mohl být problém?

20.04.16 06:01 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, evidentně bude problém právě v GPS. Máte povolené určování polohy pro Endomondo? Doporučuji telefon restartovat, zkontrolovat povolení a pak provést testovací měření. Klasicky spusťte aplikaci, odstartujte činnost a přetáhněte obrazovku doleva. Vyberte tlačítko Mapa a podívejte se, zda se GPS a poloha chytily.

21.04.16 08:33 reagovat

hana danyiova
hana danyiova

urcite to bude skrz gps pepco

24.04.16 21:59 reagovat

Doporučujeme

Nahoru