Nejlepší optické iluze

Dárků není nikdy dost, proto pro vás i my jeden malý máme. Usaďte se pohodlně, nastražte oči a nechte se zblbnout optickými klamy a iluzemi, které jsme pro vás vybrali.

Video pro začátek

V následujícím videu uvidíte nesourodou směs různých iluzí, které minulý rok zhlédly miliony lidí na video-sociální síti Youtube.

Z podobného soudku, ale zaměřeno na oblíbené trojrozměrné malby na zemi je i toto video.

Prvotřídní iluze, které vám zamotají hlavu

Teď vám ukážeme několik obrázků, které do velkého článku sesbíral časopis Scientific American, včetně vysvětlení, co na daném obrázku je, to kdybyste měli problém rozšifrovat neočividný (a většinou správný) rozměr iluze.

Na tomto obrázku vidíte šachovnici s dvěma zvýrazněnými čtverci. Ty náš mozek zcela správně interpretuje jako tmavší (A) a světlejší (B), protože v realitě by tomu tak bylo. Mozek odfiltroval i stín vržený válcem, který na tomto obrázku způsobuje, že čtverce A i B mají zcela totožnou barvu. Ať se budete snažit sebevíc, mozek vás bude šálit, ale zkuste si vytisknout obrázek a vystřihnout čtverce A a B a přiložit je k sobě - bez šachnovnicového kontextu už uvidíte pravdu.

Co vidíte? Pokud, stejně jako my, dvojici v milostném obětí, tak máte jen z poloviny pravdu. Obraz se dá také interpretovat nevinněji, což bez nápovědy zvládnou například děti. Pokud chcete také vidět delfíny, můžete se zadívat třeba na mužův pravý loket (na levé straně obrazu), kde začíná hlava jednoho tmavého delfíny, jehož ocas modeluje mužovo pravé rameno. Tak co, kolik delfínů je na obrázku?

V následujícím obrázku byste měli vidět slabou barevnou záři, která vyplňuje prostor v okolí barevných křížů. Jestliže nic nevidíte, nejste sami, ostatně povaha tohoto "neonového" efektu zatím není rozluštěna.

Na obrázku vlevo vidíte nemožný útvar, který se sice vymyká fyzikálním zákonům, ale náš mozek ho je ochoten akceptovat. Jak se ho ale povedlo vytvořit, vidíte na pravé půlce, která odhaluje skutečnou podstatu sochy. Nemožný trojúhelník je tak k vidění pouze z jednoho jediného konkrétního místa.

Vlevo dívka, vpravo muž, to snad vidíme všichni, že? Jenže pravda je taková, že obličeje na fotkách jsou zcela totožné, pouze ten "dívčí" má větší kontrast mezi očima a pletí, respektive rty a pletí. Mozek podle tohoto zdůraznění ženských předností rozhodne, že jde o ženu, zatímco na obrázku vpravo bez výrazných kontrastů vidí muže.

Kam se Humphrey Bogart dívá? U negativu můžete vidět, že vaším směrem, u obyčejného obrázku opačně, přestože jde o totožné obrázky, jen jeden je v negativu. Důvodem je, že náš mozek určuje směr pohledu podle tmavých míst na očích a na negativu dojde k prohození bílé a barvené.

Pokud chcete vidět víc, můžete využít Google, nebo speciál časopisu Scientific American se 169 iluzemi, odkud jsme čerpali i my: http://www.scientificamerican.com/slideshow.cfm?id=169-best-illusions

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru