Nové procesory jen s Windows 10

Vypadá to, že si chce Microsoft trochu ulehčit práci a při tom „tak trochu“ urychlit přechod uživatelů na Windows 10. Dohodl se totiž s výrobci čipů na tom, že nové procesory nebudou optimalizovány pro běh na starších systémech včetně Windows 7 a Windows 8.1. Není to přitom hudba vzdálené budoucnosti, týká se to už například nových Skylake procesorů od Intelu.

Intel, AMD i Qualcomm

Tato politika by měla platit pro všechny velké hráče, ne pouze pro Intel. Plná podpora pro moderní procesory tak bude doménou neustále aktualizovaného Windows 10. Pokud tedy budete chtít s plnou podporou a bez problémů používat nové výkonné procesory, budete muset na Windows 10 přejít – u Windows 7 a Windows 8.1 bude možné, že procesory vůbec nepojedou, nebo že budou nějakým způsobem funkčně omezené.

Absurdní obrat

To že nová verze nějakého systému nefunguje na starším hardwaru, není zas tak vzácné, byť popravdě se to u Windowsů od dob náročných Windows Vista nestávalo – ale například u mobilních telefonů můžeme vidět, že podpora staršího hardwaru docela vázne. I příklady opačné známe, ale nejde o nic výrazného.

Rozhodně se nestávalo, že by Microsoft udělal tak razantní řez, ke kterému se schyluje teď. Co to pro zákazníky, výrobce čipů i Microsoft znamená?

  • Běžní i firemní zákazníci mají nově dvě možnosti – upgradovat a hodit starosti za hlavu, nebo si zachovat své starší systémy s procesory, které jsou kompatibilní. Firmy budou mít ještě pár let možnost upgradovat na kompatibilní procesory, jejichž seznam sám Microsoft dodá, aby nebyl přechod tak skokový. Jenže to je vše pouze dočasné. Bude-li chtít hráč sestavit nové herní PC s moderním procesorem, který vydrží třeba dalších 5 let, bude muset nutně sáhnout po Windows 10, ačkoliv ho k tomu dnes nic nenutí.
  • Intel a spol. na první pohled mohou ušetřit, protože navrhování řešení pro jeden systém je snazší než pro 3, z toho dva v naprosto odlišných podobách s/bez service packů a podobně. V určitých případech to ale bude znamenat i úbytek zákazníků – pokud se bude uživatel při upgradu rozhodovat, jestli vymění i procesor, tak může upřednostnit ponechání stávajícího, aby nemusel přecházet i na nový systém – a mnoho uživatelů opravdu nutně nový procesor nepotřebuje, což platí pro firemní klienty i domácí zákazníky, kteří už teď mají mnohdy v PC dostatečně výkonné CPU.
  • Jediný, kdo vydělá tak jako tak, je Microsoft, který se bude moci vykašlat na podporu nových procesorů ve Windows 7/8/8.1 a který zároveň může urychlit přechod uživatelů na svůj zbožšťovaný Windows 10.

Je podle vás takový přístup fér, nebo by měl dát Microsoft uživatelům možnost volby nepřecházet na Windows 10 a neztratit při tom nic z ostatních vymožeností, mezi které patří i volba procesoru?

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru