Online kancelářské balíky a užitečné editory

Nastal už čas na zahození obyčejných programů a přesunutí své aktivity čistě do internetových prohlížečů? Podle nabídky nejrůznějších online programů, které donedávna zabíraly gigabajty na našich discích, se zdá, že je tomu tak. Nikdo vás do změny (zatím) nenutí, ovšem webové aplikace mají i své výhody. Mnohdy jsou zdarma, umožňují například spolupráci více lidí na více místech v reálném čase a ukládají vaši práci do cloudu, do kterého se dostanete odkudkoliv a to nejen z počítačů, ale i z mobilů a tabletů.

TIP: Zdarma, pohodlně a velmi kvalitně můžete kancelářskou práci zvládnout i na jednom z několika tradičních alternativních kancelářských balíků. Jde hlavné o LibreOffice, nebo jeho předka a soupeře zároveň OpenOffice.

Kancelářské balíky

Dlouhou dobu byl Microsoft Office synonymem pro kancelářské balíky, ale dnes už existuje celá řada programů, které mohou tomuto kultovnímu softwaru konkurovat. A to i v čistě online provedení, které má tu výhodu, že k němu můžete přistupovat odkudkoliv a vaše data jsou uložena v cloudovém úložišti. Tyto nástroje se hodí také ke spolupráci díky snadnému sdílení a možností editace více uživateli.

Google Dokumenty

Google si díky vynikajícímu emailovému účtu Gmail a internetovému prohlížeči Chrome vytvořil skvělou pozici pro online útok na všech frontách. Jednou z nich je i kancelářský balík, který je nazván Google Dokumenty. Všechny služby Googlu vlastně patří pod cloudovou službu Google Drive, která je sdíleným místem pro ukládání vašich fotek na Google+, mailů na Gmailu, nebo právě dokumentů, či kterýchkoliv jiných souborů, které do služby uploadujete. Dokumenty jsou důležitou součástí ekosystému, protože jejich použití je nesmírně jednoduché a díky rozšířenosti Gmailu je první variantou pro každého, kdo chce svou práci prezentovat po internetu ostatním, nebo chce na jednom projektu spolupracovat (i v reálném čase) s lidmi ve vedlejší kanceláři, zemi, nebo kontinentě.

Samotné Google Dokumenty se omezují na tři základní typy – dokumenty (obdoba Wordu), tabulky (spreadsheet, obdoba Excelu) a prezentace (obdoba Powerpointu). Seznam funkcí tu nehledejte, ostatně si můžete schopnosti těchto editorů vyzkoušet sami. Pro běžnou práci zcela a bohatě postačují a obsahují i pokročilejší funkce, byť se třeba Excelu od Microsoftu pravděpodobně Spreadsheets nevyrovná. Velmi pohodlný je import a export dokumentů právě ze sady Microsoft Office, takže se o kompatibilitu svých výtvorů bát nemusíte. Prvotřídní jsou možnosti spolupráci, kdy můžete určovat, kdo smí dokument vidět, kdo editovat a kdo třeba i zvát další spolupracovníky.

Dostupné z: https://docs.google.com/?hl=cs

Microsoft Office Web Apps

Stejně jako jsou Google Dokumenty vlastně jen jednou z funkcí cloudu Google Drive (Disk), tak jsou i Microsoft Office Web Apps jen rozšířením cloudového úložiště Microsoftu, SkyDrive, které by se mělo v dohledné době kvůli sporu s jednou firmou přejmenovat na OneDrive.

Kromě tradičního trojlístku aplikací pro vytváření a úpravu dokumentů, tabulek a prezentací obsahuje i podporu pro OneNote. Možnosti spolupráce a ukládání v cloudu jsou vlastně totožné s Google Dokumenty, takže vše je jednoduché a připravené pro skupinovou práci na konkrétních projektech. Specialitou microsoftího řešení je i provázání na stolní MS Office (pro Windows a OSX), kde lze dokumenty ze Sky(One)Drive upravovat a rovnou uploadovat.

Dostupné z: http://office.microsoft.com/cs-cz/web-apps/

Zoho Docs

Zoho Office Apps jsou součástí asi největšího podobného ekosystému vůbec. Zoho nabízí desítky služeb integrovaných pod jeden účet a Docs jsou jen malou kapkou v moři, která nás ale zaujala. Jde o multiplatformní řešení, takže kromě přístupu přes internet si můžete Zoho Docs stáhnout zdarma i do mobilních telefonů, byť nejde o aplikaci pro úpravu dokumentů, pouze pro prohlížení a download do zařízení.

Zoho Docs nabízejí Word Processor, Spreadsheet a Presentation, takže klasickou sadu nepostradatelných nástrojů pro domácnost i byznys.

Dostupné z: https://www.zoho.com/docs/

Editory

Online lze dnes dělat skoro všechno, proto není o nejrůznější editory nouze. My jsme pro vás vybrali pokročilý editor obrázků, realtime HTML editor a efektní video editor, který z vašich obrázků a videí udělá takřka sám unikátní mišmaš.

Pixlr

Pixlr dostupný ze stránky http://pixlr.com/editor/ je jedním z nejpokročilejších editorů, které si můžete zdarma a bez registrace užít ve vašem prohlížeči. Stačí do něj nahrát fotku z PC, nebo z internetu a začít upravovat. Možností je nepřeberné množství, i když hloubky GIMPu, nebo Photoshopu samozřejmě Pixlr dosahovat nemůže.

Dostupné z: http://pixlr.com/editor/

Real-time HTML Editor

Pro uživatele, kteří občas potřebují vytvořit kousek html kódu a kteří si nejsou úplně jistí tím, co jaká posloupnost kódů udělá, je ideální kontrolou a hřištěm v jednom Real-time HTML Editor. Nejde o způsob, kterým byste navrhli nějakou komplikovanou stránku, ale o užitečnou výpomoc v každodenní úpravě a tvorbě spíše jednoduchých html kódů.

Dostupné z: http://htmledit.squarefree.com/

Magisto

Pokud se vám zdá většina video editorů moc složitá, dost možná si Magisto opravdu oblíbíte. Jde totiž o maximálně jednoduchý editor, do kterého jen naskládáte videa a fotky a poté si necháte vygenerovat video. To můžete sdílet (stahování až v placené verzi) a dívat se na něj ve svém webovém profilu. V rekordně krátké době můžete díky Magisto vytvořit opravdu efektní snímek, který potěší vás i ostatní diváky.

Dostupné z: http://www.magisto.com/

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru