Streamování her do PC s GeForce NOW startuje

Nvidia je na poli, které bychom mohli nazvat jako hraní počítačových her bez počítače, velmi aktivní. Její zařízení z rodiny Shield umějí streamovat z PC na jedné síti, nebo rovnou z internetu přes službu GRID. To pravé streamování po vzoru služeb jako Gaikai však přichází až teď s novou službou GeForce NOW, která se může pyšnit velmi rozumnou cenu, ale také spoustou problémů, které mohou její rozmach s přehledem přibrzdit až zastavit. Na jednotlivé problémy a výhody se pojďme podívat, neboť GeForce NOW už funguje a základní parametry tak známe.

V první řadě si musíme ujasnit, co že to GeForce NOW dělá – jde o nástupce služby Nvidia GRID, což znamená, že do vašeho zařízení je pouze streamován obraz her, který je produkován někde na nechutně silném vzdáleném serveru (konkrétně půjde o servery Nvidie v Německu, které by měly zajistit odezvu v řadech desítek milisekund). K vašemu zařízení je pouze připojen ovladač, přes který hru ovládáte. GeForce NOW funguje pouze na zařízeních Shield a má docela kruté požadavky na internetové připojení.

Kompatibilní zařízení a internetové připojení

Hlavní platformou pro GeForce NOW jsou tři zařízení z řad Shield – tablet, handheld a zejména pak Shield Android TV, což je poměrně slušná herní konzole sama o sobě. To však není vše – potřebovat budete i velmi dobré internetové připojení. Pro hraní v rozlišení 720p musíte mít minimálně 20 Mbps, což nabízejí pouze lepší ADSL služby a „kabelové“ internety. Jenže 720p není kvalita, ve které bychom chtěli zejména na televizích hrát, že? Pro 1080p je ale potřeba 50 megabitový internet, což i v poměrně dobrým internetem dobře pokryté České republice není nic extra rozšířeného. Na druhou stranu to ale není ani žádné sci-fi a zejména ve větších městech se dá sehnat i několikanásobně rychlejší internet.

GeForce NOW

Samotná služba GeForce NOW nabízí jednak předplatné, které mít musíte, abyste ji mohli využívat, jehož součástí je i cca 60 her, které můžete hrát, a jednak také možnost si hry kupovat. Problém je v tom, že obě tyto nabídky nejsou zrovna obsáhlé – ano, 60 titulů v ceně předplatného (8 dolarů měsíčně, tj. cca 200-250 Kč) nezní špatně, ale vesměs jde o několik let staré kousky, které nenadchnou. Ty nejlepší pecky si zřejmě budete muset kupovat, což pořád nezní tak špatně – vždyť přece ušetříte za silný herní hardware desetitisíce. Jenže to není tak úplně pravda, protože Shield TV, na kterou GeForce NOW hlavně cílí, stojí v základní (a pro seriózní využití zcela nevhodné) verzi 200 dolarů, což u nás znamená zhruba 6 000 Kč. A to už je sakra blízko ceně konzolí PS4 a XBOX ONE, o taktéž velmi zajímavém WiiU ani nemluvě (to je dokonce levnější).

Pokud budeme argumentovat tím, že GeForce NOW nabízí vyšší detaily a framerate než moderní konzole, musíme si také uvědomit, že streamování her zase trpí kompresí a (ne katastrofickým, ale stále znatelným) zpožděním odezvy. A ačkoliv jde o streamování PC her, hlavním ovládacím prvkem je gamepad, takže GeForce NOW bude opravdu soupeřit zejména s konzolemi, proti nimž má jisté výhody, ale i nevýhody.

Nvidia Shield Android TV

Hlavním nositelem GeForce NOW bude bezesporu chytrá krabička k televizi, Shield TV, která běží na Androidu a disponuje poměrně impozantním hardwarem, který by měl umožňovat spustit i porty takových her jako je Crysis 3 (ne stream, ale opravdový port běžící na Androidu). Jde o multimediální centrum, které díky obrovskému výkonu umožňuje i plynulé přehrávání obsahu ve 4k. Bohužel tomu odpovídá i cena nastavená na 200 dolarů za Shield TV s 16 GB paměti a gamepad. Výhodou by však měla být univerzálnost – v oblasti multimédií těží z vysokého výkonu a možností spojených s platformou Android TV – ta sice nedisponuje takovou nabídkou aplikací jako klasický Android, ale pokud si „apkčka“ seženete bokem, stále je na Shield TV nainstalujete, takže jde o omezení pouze teoretické.

Ve výsledku tedy máte k dispozici chytrou televizi s aplikační základnou Androidu, hry z Androidu, hry portované z PC přímo pro Shield TV a ještě GeForce NOW. To je velmi silná paleta možností, která ospravedlňuje poměrně vysokou cenu. Jenže jak už jsme zmínili, základní Shield TV stojí 200 dolarů a obsahuje pouze zařízení s 16GB úložištěm a gamepad. Teprve verze PRO s 500GB harddiskem se dá považovat za plnohodnotnou, ale ta už přijde na 300 dolarů a za dálkové ovládání si připlatíte dalších 50 dolarů. Toto zajímavé zařízení tedy vyjde docela draho, nemluvě o ceně her, která je zpravidla o něco vyšší než v obchodě Steamu, a o měsíčním poplatku ve výši 8 dolarů. Spolu s nutností vlastnit opravdu rychlý internet se tak na první pohled zdá, že GeForce NOW potažmo Shield TV se budou prosazovat jen těžce.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru