Streamování her do PC s GeForce NOW startuje

Nvidia je na poli, které bychom mohli nazvat jako hraní počítačových her bez počítače, velmi aktivní. Její zařízení z rodiny Shield umějí streamovat z PC na jedné síti, nebo rovnou z internetu přes službu GRID. To pravé streamování po vzoru služeb jako Gaikai však přichází až teď s novou službou GeForce NOW, která se může pyšnit velmi rozumnou cenu, ale také spoustou problémů, které mohou její rozmach s přehledem přibrzdit až zastavit. Na jednotlivé problémy a výhody se pojďme podívat, neboť GeForce NOW už funguje a základní parametry tak známe.

V první řadě si musíme ujasnit, co že to GeForce NOW dělá – jde o nástupce služby Nvidia GRID, což znamená, že do vašeho zařízení je pouze streamován obraz her, který je produkován někde na nechutně silném vzdáleném serveru (konkrétně půjde o servery Nvidie v Německu, které by měly zajistit odezvu v řadech desítek milisekund). K vašemu zařízení je pouze připojen ovladač, přes který hru ovládáte. GeForce NOW funguje pouze na zařízeních Shield a má docela kruté požadavky na internetové připojení.

Kompatibilní zařízení a internetové připojení

Hlavní platformou pro GeForce NOW jsou tři zařízení z řad Shield – tablet, handheld a zejména pak Shield Android TV, což je poměrně slušná herní konzole sama o sobě. To však není vše – potřebovat budete i velmi dobré internetové připojení. Pro hraní v rozlišení 720p musíte mít minimálně 20 Mbps, což nabízejí pouze lepší ADSL služby a „kabelové“ internety. Jenže 720p není kvalita, ve které bychom chtěli zejména na televizích hrát, že? Pro 1080p je ale potřeba 50 megabitový internet, což i v poměrně dobrým internetem dobře pokryté České republice není nic extra rozšířeného. Na druhou stranu to ale není ani žádné sci-fi a zejména ve větších městech se dá sehnat i několikanásobně rychlejší internet.

GeForce NOW

Samotná služba GeForce NOW nabízí jednak předplatné, které mít musíte, abyste ji mohli využívat, jehož součástí je i cca 60 her, které můžete hrát, a jednak také možnost si hry kupovat. Problém je v tom, že obě tyto nabídky nejsou zrovna obsáhlé – ano, 60 titulů v ceně předplatného (8 dolarů měsíčně, tj. cca 200-250 Kč) nezní špatně, ale vesměs jde o několik let staré kousky, které nenadchnou. Ty nejlepší pecky si zřejmě budete muset kupovat, což pořád nezní tak špatně – vždyť přece ušetříte za silný herní hardware desetitisíce. Jenže to není tak úplně pravda, protože Shield TV, na kterou GeForce NOW hlavně cílí, stojí v základní (a pro seriózní využití zcela nevhodné) verzi 200 dolarů, což u nás znamená zhruba 6 000 Kč. A to už je sakra blízko ceně konzolí PS4 a XBOX ONE, o taktéž velmi zajímavém WiiU ani nemluvě (to je dokonce levnější).

Pokud budeme argumentovat tím, že GeForce NOW nabízí vyšší detaily a framerate než moderní konzole, musíme si také uvědomit, že streamování her zase trpí kompresí a (ne katastrofickým, ale stále znatelným) zpožděním odezvy. A ačkoliv jde o streamování PC her, hlavním ovládacím prvkem je gamepad, takže GeForce NOW bude opravdu soupeřit zejména s konzolemi, proti nimž má jisté výhody, ale i nevýhody.

Nvidia Shield Android TV

Hlavním nositelem GeForce NOW bude bezesporu chytrá krabička k televizi, Shield TV, která běží na Androidu a disponuje poměrně impozantním hardwarem, který by měl umožňovat spustit i porty takových her jako je Crysis 3 (ne stream, ale opravdový port běžící na Androidu). Jde o multimediální centrum, které díky obrovskému výkonu umožňuje i plynulé přehrávání obsahu ve 4k. Bohužel tomu odpovídá i cena nastavená na 200 dolarů za Shield TV s 16 GB paměti a gamepad. Výhodou by však měla být univerzálnost – v oblasti multimédií těží z vysokého výkonu a možností spojených s platformou Android TV – ta sice nedisponuje takovou nabídkou aplikací jako klasický Android, ale pokud si „apkčka“ seženete bokem, stále je na Shield TV nainstalujete, takže jde o omezení pouze teoretické.

Ve výsledku tedy máte k dispozici chytrou televizi s aplikační základnou Androidu, hry z Androidu, hry portované z PC přímo pro Shield TV a ještě GeForce NOW. To je velmi silná paleta možností, která ospravedlňuje poměrně vysokou cenu. Jenže jak už jsme zmínili, základní Shield TV stojí 200 dolarů a obsahuje pouze zařízení s 16GB úložištěm a gamepad. Teprve verze PRO s 500GB harddiskem se dá považovat za plnohodnotnou, ale ta už přijde na 300 dolarů a za dálkové ovládání si připlatíte dalších 50 dolarů. Toto zajímavé zařízení tedy vyjde docela draho, nemluvě o ceně her, která je zpravidla o něco vyšší než v obchodě Steamu, a o měsíčním poplatku ve výši 8 dolarů. Spolu s nutností vlastnit opravdu rychlý internet se tak na první pohled zdá, že GeForce NOW potažmo Shield TV se budou prosazovat jen těžce.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Diskuze

Doporučujeme

Nahoru