Test antivirů – září 2014

Po půl roce opět nastal čas, kdy AV-Comparatives vydali svůj nezávislý test detekčních schopností oblíbených i méně známých antivirových programů. Výsledky jsou opět zajímavé, obzvlášť s ohledem na český bezplatný antivirový program Avast, který se opět s placenou konkurencí popasoval velmi dobře. Tedy, až na ty falešné poplachy, kterých tentokrát bylo ještě víc, než minule.

Testovány byly tyto programy (někdy dáváme odkaz na jinou edici):

Opět musíme upozornit, jako to ostatně dělají i v AV-Comparatives, na subjektivitu při uživatelských zkušenostech s antiviry. Tyto testy jsou sice objektivní, ale konkrétní zkušenosti se u lidí a různých PC liší, proto je dobré si ty kvalitní antiviry vyzkoušet u sebe, než si je koupíte.

Test detekce se skládá ze dvou částí, přesně měřitelných – ta první říká, kolik % škodlivých vzorků prošel, ta druhá, kolika falešných pozitivních nálezů se antivir dopustil. Čím nižší čísla, tím lépe. V zásadě můžeme to první považovat za důležitější, ale věřte, že i vyšší počet falešných poplachů dokáže pořádně naštvat, respektive práci s PC znepříjemnit.

Test detekce

V tomto testu se antiviry poměřují s out-of-box ochranou od Microsoftu, která zachytí více než 90 % škodlivých souborů. Všechny  testované antiviry si však vedou o dost lépe, hříšníkem je opět pouze AhnLab, který zachytil „jen“ 93,7 % hrozeb.

Všechny tyto antiviry by prošly testem alespoň za „jednu hvězdičku“, většina by dostala maximální hodnocení, tedy hvězdičky tři. Následující tabulka má však za následek zhoršení výsledků pro 7 účastníků testu, kteří si v celkovém hodnocení pohorší kvůli počtu falešných nálezů. Nejvíce to „schytal“ Avast, který by dostal hvězdy dvě (ovšem skoro tři), ale díky šílenému počtu „false positives“ nedosáhl ani na tu jednu jedinou.

Jaké jsou tedy konečné výsledky? Na tři hvězdy dosáhlo hned 11 antivirů, které nezklamaly ani v jednom ze dvou měřených zápolení. Ze známějších jde o Aviru, Kaspersky, Bitdefender a F-Secure. Oblíbená panda a slovenský ESET získaly hvězdy dvě. České AVG doplatilo na hodně falešných výsledků a získalo jednu hvězdu, zatímco Avast a AhnLab se mohou „chlubit“ pouze hodnocením „TESTED“, což je u AV-Comparatives vyjádření malého průšvihu.

Zdroj: AV-Comparatives

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

452855 přečteno

Doporučujeme

Nahoru