Test antivirů – březen 2014

Jako server zabývající se stažitelným softwarem bereme antiviry vážně a považujeme je za naprosto nezbytnou součást softwarové výbavy počítače. Proto se také intenzivně věnujeme zprávám, které vydává společnost AV-Comparatives. Tentokrát se odíváme na test detekce z března letošního roku, jehož součástí je i zhodnocení počtu falešných detekcí. Jak si vedou světoznámé značky v konkurenci s progresivními programy z Číny a jak je na tom náš oblíbený český Avast?

Seznam testovaných antivirů s odkazy ke stažení (někde použita jiná edice programu):

Detekce

Test detekce dopadl poměrně dobře pro naprostou většinu testovaných antivirových programů. Pouze AhnLab se svými 11 % nezachycených hrozeb nepřesvědčil, že jde o efektivní ochranu PC. Out-of-box ochrana systémů Windows 7 a 8 je na tom podobně, projde jí 10 % škodlivých souborů.

Co z toho vyplývá? Většina antivirů by dostala velmi dobré hodnocení, pouze nativní ochranu Windows a program od AhnLab nelze podle těchto výsledků moc doporučit.

Falešné poplachy

Falešné poplachy nejsou nebezpečné (většinou), ale patří k základním otravným vlastnostem „špatně seřízených“ antivirů, které snižují kvalitu uživatelské zkušenosti s antivirem i celým počítačem. Proto je třeba tomuto testu věnovat stejnou pozornost, jako testu detekce malwaru.

Podle metodiky AV-Comparatives naše žlutá barva odpovída mnoha falešným poplachům, červená velmi mnoha a hnědá šíleně mnoha.

A jak se test falešných detekcí projevil na celkovém hodnocení? Za uši díky němu dostaly hlavně ThreatTrack Vipre, který by byl býval získal ještě trojhvězdičkové hodnocení, ale díky mnoha detekcím se propadl na dvouhvězdičkové. Ještě hůře pak dopadly Baidu, Avast a AhnLab, které by dosáhly na 3, respektive 2 a 1 hvězdičku, ale díky velkému počtu detekcí nezískaly nic a odnesly si jen status „testovány“, který si můžeme vyhodnotit jako čistou pětku a hodně práce do budoucnosti, aby programy složily reparát. Nezapomínejme však, že jde vždy jen o jednu verzi příslušného antivirového programu a výsledky je nutné sledovat z dlouhodobého hlediska. V tomto konkrétním testu však oblíbený Avast zcela propadl vinou velkého množství falešných detekcí.

Zdroj: AV-Comparatives

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru