Tipy na sestavení malého mini-ITX počítače

Malé (menší než middle tower) domácí počítače jsou tu s námi už dlouho. Od brandovaných pracovních a multimediálních počítačů, které sice hezky vypadaly a moc místa nezabíraly, ale kvůli velkým kompromisům daným technologickými limity také moc dobře nefungovaly, tedy pokud jste od nich chtěli i něco víc než jen spuštění Wordu, Internet Exploreru a Solitéru. Dnes je situace diametrálně odlišná a moderní technologie se soustředí zejména na dobré provozní teploty (teplota, spotřeba,…), takže raketově roste popularita i herních strojů v kompaktním balení. Sestavit mini-ITX počítač však vyžaduje trochu více opatrnosti a rozvahy. Na co určitě nezapomenout, abyste se nespálili?

Teorie

Teorie je jasná – pokud chcete počítač postavený na mini-ITX desce v malé skříni, musíte jít po součástkách, které mají skvělé provozní vlastnosti. V praxi ale často narazíte i na malé počítačové skříně, které mají možnosti chlazení výrazně lepší než větší kusy. Pokud věnujete slabině dostatečnou péči, může se stát i výhodou, a menší vnitřní prostor nemusí vůbec o ničem rozhodovat, když má skříň perfektní vnitřní airflow.

Právě kvalita malých skříní a jejich rozmanitost celý problém dále komplikuje, protože se nedá jednoduše říct, které řešení je už nerealistické a které naopak vhodné – vše záleží na jednotlivých komponentech a jejich možnostech. Abychom ale zůstali při zemi, doporučíme vám ideální kombinace a upozorníme na nejčastější problémy – mějte však na paměti, že možnosti mini-ITX počítačů jsou už dnes vlastně neomezené, takže mnoho našich doporučení a zmíněných omezení nemusí pro váš konkrétní případ vůbec platit.

Intel+Nvidia? Ne nutně

Provozní vlastnosti procesoru a grafické karty výrazně určují výkony počítače, co se týče hluku i teploty. Dlouhou dobu byl v tomto ohledu jedinou životaschopnou možností procesor od Intelu a grafická karta od Nvidie. V posledních generacích se ale grafické karty od AMD naučily tolik netopit a nehlučet, zejména v nereferenčních kusech. Pravdou ovšem zůstává, že Nvidie jsou v tomto ohledu stále o něco lepší. Procesory od AMD nelze doporučit do žádného herního PC vzhledem k slabému výkonu na jedno jádro, tudíž ani zde bychom s nimi zbytečně neexperimentovali – Intel má pokryté široké výkonové i cenové spektrum, kdy pro nenáročné hráče nabízí čip G3258, pro trochu náročnější i3 s hyperthreadingem a pro velké pařany i5 a krapet přemrštěné (cenově i výkonem) i7ky.

Výsledkem je tedy jasné doporučení – grafickou kartu si vyberte, jakou chcete, ale doplňte ji procesorem od Intelu.

Co vybrat nejdříve?

Nejzásadnější otázka při sestavování malého herního (ale i pro seriózní práci) počítače je hned ta první – co si vyberete jako první? Pokud nejdete přímo po designu a co nejmenší velikosti, můžete si vybrat ideální vnitřní komponenty, které doplníte o skříň, která je ideálně pojme. Jenže idea za mini-ITX PC je trochu jiná – zpravidla chcete malou bednu, protože to prostě lépe vypadá, méně to váží, lépe se s tím manipuluje, je to cool, prostě chcete něco speciálního (protože jinak byste se s tím nepárali a koupili klasickou middle tower skříň).

Podívejte se tedy nejprve na počítačové skříně a řekněte si, které se vám líbí a které ne. Následně se podívejte na to, co pojmou za komponenty – pokud do těchto rozměrů nenacpete vnitřnosti, které potřebujete pro spokojenost s funkční stránkou PC, musíte to zkusit s jinou skříní – variabilita je obrovská, ať už co do rozměrů vnějších, do vnitřního uspořádání, nebo designu. Kvalitní mini-ITX skříň pořídíte už kolem 1 000 Kč (bez zdroje samozřejmě), ale jestliže budete chtít i luxusní design, připravte si několikanásobně víc.

Velmi kvalitní a levné jsou například skříně Cooler Master Elite (110, 120 a 130), ale zde počítejte s investicí do vlastních tichých větráčků, protože ty dodávané od stejného výrobce jsou zpravidla vysokootáčkové. Slušné skříně hrající hlavně na design pak nabízí i Corsair (zde však často pokulhává kvalita zpracování, ovšem poměr cena výkon je velmi slušný – precizní práce se skříní a vynikající airflow i s dodávánými rozumně rychlými větráčky), BitFenix nebo Fractal Design (Node 304).

Ach ty rozměry

Ano, rozměry budete muset mít v hlavě při výběru mini-ITX počítače neustále. I zdánlivě obří skříně jako Corsair Air 240 mají vždy nějaký limit, který u běžných middle towerů nepoznáte. Může jít o maximální délku grafické karty (časté), výšku grafické karty (zde mají problém hlavně dvoukomorové skříně jako již zmíněný Corsair Air 240), výšku chladiče CPU (to samé jako u grafické karty) nebo třeba omezení pro radiátory vodního chlazení.

Paměti

U pamětí doporučujeme sázku na jistu – kvalitní, rychlé a bez velkých chladičů. Na mini-ITX deskách je totiž zpravidla k dispozici pouze dvojice slotů, které jsou tak blízko sebe, že s širšími chladiči budete mít smůlu. Paměti budou taky velmi blízko CPU chladiči, takže výška by neměla být větší než nutná – low profile řešení je pak naprostou jistotou a rozumnou volbou (nejsou ani o tolik dražší). Pro herní PC se udává jako rozumné minimum i maximum 8 GB, takže dvojice 4GB modulů vypadá jako jasná volba – pokud však potřebujete PC i na náročnější přání, 2x8 GB lze jen doporučit.

Chladič CPU

Obří chladiče CPU do mini-ITX skříní zpravidla nedostanete – paměti jsou blízko, bočnice taktéž a velký kus kovu dokáže spolehlivě zabít airflow v již tak dost malém vnitřním prostoru. Pokud se vám vejde radiátor vodního chlazení do skříně, lze ho jednoznačné doporučit – dnes už pořídíte velmi levně uzavřená bezúdržbová řešení, která zásadně pomůžou tomu, aby se ve skříni nehromadilo teplo. Doporučit lze například Cooler Master Seidon 120M, ale zde je takřka nutností přikoupit vlastní 120mm větráček, protože ten dodávaný s „vodníkem“ je extrémně hlučný.

Chlazení procesoru ale hlavně nepodceňte – moderní CPU z rodiny Haswell Refresh mají extrémně dobré provozní vlastnosti a teoreticky by měl stačit i chladič dodávaný v balení, ale musíte se smířit s tím, že teploty budou o něco vyšší, stejně jako decibely.

GPU – délka, výška i šířka

Provozní vlastnosti nových grafických karet jsou vynikající, jejich rozměry jsou ale stále největším nepřítelem při sestavování malých PC. Ať už si vyberete AMD nebo Nvidii, mějte na paměti dvě věci – mini-ITX a více grafických karet prostě nejde dohromady a hlavně si 2x ověřte, že se vám grafická karta do skříně vejde. Chcete si například koupit nejoblíbenější nereferenční grafické karty s krásným kvalitním chladičem (MSI) a k tomu opravdu hodně velkou mini-ITX skříň Corsair Air 240 a myslíte si, že se nemůže nic stát? Při montáži zjistíte, že kartu do skříně nenacpete, respektive že vám nepůjde zavřít bočnice – ačkoliv je skříň výrazně širší než běžný middle tower, díky dvěma komorám zvládne pouze velmi nízké grafické karty, ideálně o výšce referenční karty (MSI Gaming series je význačná mimo jiné i tím, že její chladič je obrovský a to i do výšky).

Běžnější jsou ale problémy s délkou karty, která bývá limitována například i podle toho, jak velký máte zdroj a podobně. Pro střední a vyšší třídu grafických karet dnes ale často vznikají i „mini“ nebo rovnou „mini-ITX“ verze, které jsou výrazně kratší, aniž by byl jejich výkon snížen, nebo provozní vlastnosti výrazně zhoršeny.

U grafických karet tedy existuje spousta neschůdných kombinací GPU a skříně, ale více než vyčerpávající počet těch, které jsou zcela provozuschopné. Příkladem kvalitních mini-ITX verzí jsou takto zmenšení verze Nvidia GTX 960 a 970, nebo AMD Radeon R9 380 (zde od jediného výrobce Sapphire). Nejvyšší modely (GTX 980 a R9 390) bohužel v mini verzích neseženete, ale i tak tyto obří karty nacpete do nejedné mini-ITX skříně.

Zdroj

Většina skříní má jasně dáno, jak velký zdroj se do nich vejde. Mnoho (většina moderních) mini-ITX skříní navíc zvládne zdroje ATX běžných velikostí, některé ovšem s kompromisem – například takovým, že se zdrojem nad určitou velikost můžete využívat jen grafické karty do určité délky a podobně. Na to vždy koukejte předem, nespokojte se jen s konstatováním, že skříň pojme ATX zdroj, chtějte vědět na jistotu, že bez kompromisů, které by vaše budování zhatily.

Disky a mechaniky

Některé mini-ITX skříně prostor pro mechaniky mají, jiné nikoliv. Prostor pro upevnění disků (3,5 palcových i 2,5 palcových SSD) mají samozřejmě všechny, ale jejich počet bývá limitován a sloty bývají i multifunkční. V zásadě, pokud nepotřebujete extrémní množství disků, neměli byste mít problémy.

Konektory a sloty

Mini-ITX desky mají s konektory problémy, prostě se jich na ně moc nevejde. Zpravidla musíte zapomenout na PCI sloty a vystačit si budete muset s jedním PCI-Express slotem. Sloty pro RAM najdete také zpravidla jen 2 a omezený je i počet USB výstupů, SATA portů a 3/4pinových konektorů pro větráky a další podobnou elektroniku (LED diody, vodní pumpa,…). Rozšiřitelnost je tedy poměrně slabá, ale v některých ohledech se nemusíte zas tak omezovat – pokud vaše deska nezvládá napájet větší množství větráčků, můžete si pomoci napájením ze zdroje přes redukci (zpravidla MOLEX na 3/4piny) a dokonce existují i redukce, které vám na jeden 4pinový konektor na desce připojí i větší množství větráčků, které je pak možné řídit (napájení probíhá skrze zdroj, deska pouze řídí rychlost otáček).

Závěr – sestavíte si i herní monstrum

Pokud budete při sestavování chytří a nebudete chtít například SLI nebo Crossfire řešení, nebudete mít problém dostat se i na slušnou herní bestii, která se ale bude schovávat v malém těle. Velký počítač může být vždy o něco výkonnější, ale pro drtivou většinu i hard-core hráčů dnes už malé rozměry nebudou představovat žádné výkonové omezení.

Náhledový obrázek: "VIA EPIA-M910 Mini-ITX Board - with Fan" by VIA Gallery - Flickr: VIA EPIA-M910 Mini-ITX Board - with Fan. Licensed under CC BY 2.0 via Commons.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru