Zabezpečení systému Android: Základní tipy pro prevenci virových útoků

Žádný telefon není imunní vůči virům a malwarem a platí to pro Android i iOS. Druhý jmenovaný je na tom sice s bezpečností podstatně lépe, pokud jde o stahování aplikací z oficiálního Apple Storu, ale bezpečnostní rizika číhají na uživatele i na tomto operačním systému. Zejména v obchodě Google Play pro Androidy denně přibývají aplikace, které mohou být potenciálně nebezpečné a po čase jsou z obchodu odstraněny.

Jak si zkontrolovat mobilní telefon, jestli v něm nemáte virus, malware nebo jiný škodlivý software? Existuje hned několik možností skenování chytrého telefonu, které si blíže popíšeme.

Mohou Android telefony dostat viry nebo škodlivý software?

Virus, specializovaný typ škodlivého malwaru, pracuje s odlišnými charakteristikami a replikuje se v jádru operačního systému nebo v kódu aplikace podobně jako genetická infiltrace lidských buněk biologickými viry.

Zatímco zařízení se systémem Android jsou obvykle odolná vůči takovým hrozbám, malware obsahující viry a jiné škodlivé subjekty ukrývá různé protivníky, kteří se snaží ohrozit vaši bezpečnost, poškodit vaše zařízení nebo vymáhat výkupné.

K průniku škodlivého softwaru do zařízení se systémem Android běžně dochází oklamáním majitelů zařízení, což znamená nevědomou instalaci prostřednictvím stažených aplikací, otevřením e-mailových příloh, SMS zpráv nebo obsahu webových stránek. Kromě toho může přenos malwaru usnadnit i propojení s jiným zařízením.

Jak se projevují příznaky viru v mobilu?

Příznaky napadení škodlivým softwarem se projevují množstvím symptomů: pomalým výkonem, rychlým vybíjením baterie, neustálým restartováním a anomálním chováním, jako jsou časté pády aplikací nebo netypické reklamy v aplikacích.

Výskyt neznámých aplikací nebo abnormální přehřívání ještě více podtrhuje přítomnost nevítaného vetřelce ve vašem zařízení. Jaké kroky byste měli s ohledem na tyto indikátory podniknout?

Jak zkontrolovat přítomnost virů nebo škodlivého softwaru v systému Android?

Prvním krokem je kontrola zařízení se systémem Android na přítomnost škodlivého softwaru. Pro operační systém Android je k dispozici řada aplikací proti malwaru, přičemž mnohé z nich nabízejí bezplatnou verzi se základními funkcemi a prémiové možnosti za poplatek.

Většině uživatelů systému Android postačí bezplatná verze. Tyto aplikace jsou uživatelsky přívětivé a obvykle obsahují výrazné tlačítko Skenovat po otevření aplikace. Mezi doporučenými možnostmi vyniká například Bitdefender Antivirus. Je intuitivní a poskytuje dostatečné funkce i ve své bezplatné verzi.

Zkontrolujte telefon na přítomnost škodlivého softwaru pomocí aplikace Bitdefender Antivirus

 • Stáhněte a nainstalujte aplikaci a poté ji spusťte.
 • Klepněte na tlačítko Skenovat zařízení.
 • Povolte všechna požadovaná povolení.
 • Když aplikace dokončí skenování, zobrazí výsledky.
 • Při skenování se zobrazí hodnocení. Pokud program Bitdefender najde škodlivý software, automaticky jej odstraní. Pokud to není možné, nabídne vám možnost inkriminovaný soubor odstranit nebo přesunout do karantény.

Většina aplikací proti škodlivému softwaru funguje podobným způsobem. Tady je náš seznam nejlepších antivirových aplikací, pokud chcete vyzkoušet další alternativy.

Používání služby Google Play Protect

Používání služby Google Play Protect je rozumnou volbou pro zajištění bezpečnosti vašeho zařízení. Jako oficiální nástroj poskytovaný společností Google nabízí komplexní skenování všech aplikací pro zachování bezpečnosti zařízení. Pro zvýšení ochrany se však doporučuje doplnit program Play Protect spolehlivým antivirovým řešením třetí strany z důvodu občasných omezení.

Zde naleznete návod ke skenování aplikací pomocí nástroje Google Play Protect:

 • Otevřete menu Nastavení v zařízení se systémem Android.
 • Přejděte do části "Zabezpečení a soukromí".
 • Klepnutím na položku "Zabezpečení aplikací" získáte přístup k příslušným nastavením.
 • Z dostupných možností vyberte položku "Google Play Protect".
 • Zvolte "Skontrolovat", čímž spustíte proces skenování.
 • Po dokončení skenování vás funkce upozorní na všechny potenciálně škodlivé aplikace zjištěné ve vašem zařízení.

Odstraňte všechny aplikace stažené mimo obchod Play Store

Chcete-li chránit své zařízení, je nezbytné odstranit všechny aplikace, které nejsou z obchodu Play Store.

Přestože se vaše zařízení může v současné době zdát bezpečné, existuje možnost neaktivních hrozeb z aplikací, které nepocházejí z obchodu Google Play. Tyto aplikace mohou být podezřelé z různých důvodů, včetně porušení podmínek služby nebo přítomnosti škodlivého softwaru.

Aplikace, které nejsou součástí obchodu Play Store, mohou obcházet bezpečnostní opatření společnosti Google, což představuje riziko infiltrace malwaru nebo jiných škodlivých aktivit. Stále však platí, že viry lze do Androidu získat iz aplikací stažených z Google Play obchodu.

Odstraněním aplikací získaných z jiných zdrojů než z obchodu Play se zajistí dodržování přísných bezpečnostních norem společnosti Google, čímž se zmírní potenciální hrozby.

Společnost Google pravidelně čistí Obchod Play od aplikací infikovaných škodlivým softwarem, čímž snižuje pravděpodobnost, že se se škodlivým softwarem setkáte prostřednictvím oficiálních kanálů. Ne vždy je však dostatečně rychlá a může se stát, že jí pod radarem proklouznou aplikace, které virus obsahují a část uživatelů si je už stihla stáhnout do zařízení.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat, doporučujeme postupovat podle příručky k odstranění aplikací pro systém Android.

Jak chránit mobil před viry a jiným škodlivým softwarem

Zabezpečení zařízení se systémem Android před škodlivým softwarem vyžaduje neustálou ostražitost. Postupujte podle těchto kroků, abyste zabezpečili ochranu svého zařízení:

 • Dodržujte základní bezpečnostní opatření: Vyvarujte se klikání na podezřelé odkazy v e-mailech nebo zprávách a vždy uzamkněte telefon, když jej nepoužíváte.
 • Zvažte antivirový software: Ačkoli to není vždy nezbytné, antivirové aplikace mohou poskytnout ochranu v reálném čase. Držte se renomovaných aplikací a vyhýbejte se zbytečnému stahování neznámých antivirů a jiných bezpečnostních aplikací.
 • Využívejte službu Google Play Protect: Tato vestavěná funkce kontroluje vaše aplikace na změny a označuje jakékoli nesrovnalosti. Držte se aplikací z Obchodu Play a pravidelně je skenujte pomocí funkce Play Protect pro zvýšení bezpečnosti.
 • Udržujte své zařízení aktualizované: Aktualizace systému Android často obsahují bezpečnostní záplaty. Okamžitě instalujte hlavní i menší aktualizace, abyste zmírnili potenciální zranitelnosti.
 • Zakažte ukládání hesel: Zabraňte hackerům v přístupu k uloženým heslům vypnutím této funkce v nastavení zařízení. Samozřejmě, že je to volitelné a nikdo nepředpokládá, že si žádná hesla neuložíte. Jen vězte, že je to nejbezpečnější možné řešení.
 • Monitorujte výkon: Neobvyklé zpomalení telefonu může znamenat škodlivý nebo špehovací software. Buďte ostražití a okamžitě řešte jakékoli problémy s výkonem.

Dodržováním těchto zásad můžete výrazně snížit riziko ohrožení bezpečnosti vašeho zařízení se systémem Android škodlivým softwarem.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

868979 přečteno
Nahoru