CES 2016 – veletrhu spotřební elektroniky vládlo RETRO

Lasvegaský veletrh spotřební elektroniky CES je největší každoroční událostí podobného typu na světě. Přední firmy i nadějné startupy zde představují své nové výrobky, kterými budou chtít ovládnout trhy v následujícím roce, nebo koncepty, které by mohly naznačit i trochu vzdálenější budoucnost v odvětví, nebo třeba nastartovat úplně nový druh výrobků.

Letošní veletrh na první pohled nepřinesl žádné velké novinky, které by vyrazily dech, nebo dokonce nastartovaly novou oblast spotřební elektroniky. Některé hity posledních let spíše doznívají, z velké atrakce se stává použitelnější (drony, nositelnosti), ale ne tak fascinující zboží, zatímco největší rozmach zažívá oblast, která také úplně nová není (internet věcí). V módě je tak opět hlavně retro zastoupené třeba Polaroidem nebo Super 8 kamerou od Kodaku.

RETRO

Retro vlny jsou tu s námi odnepaměti, ta současná ve spotřební elektronice se týká hlavně gramofonů, ale letos se i díky Polaroidu a Kodaku máme na co těšit. Polaroid Snap je totiž fotoaparát, který vám rovnou vytiskne fotografii, kterou jste pořídili. Jde vlastně o logický krok směrem ke zhmotnění současné obsese Instagramem, selfíčky a food hipsterstvím. Nově se nebudete muset omezovat jen na své Instagramové následovníky, ale každému, koho potkáte, můžete pod nos strčit svůj úžasně nekvalitní a nekompromisními filtry přejetý fotodokument o svých aktuálních úspěších.

Pro náročnější hipstery je určená kamera Super 8 od Kodaku, která přináší analog tam, kde dávno vládne digitál. V této kameře budete opravdu točit na klasický film (samozřejmě od Kodaku), což dá obrazu určitý ráz, který si oblíbila spousta režisérů v čele s Abramsem, Spielbergem nebo Tarantinem (byť Super 8 není pro točení celovečerních filmů primárně určen a nikdy nešlo o převažující technologii). Navíc nebude moc drahá, za 400 dolarů dostanete kus poctivé a (mnoha mnoha) léty prověřené technologie.

IoT

Internet věcí je hlavním proudem v dnešní spotřební elektronice. Je přesně v té pozici, ve které chce technologie (nebo spíše idea) být – trh je naprosto nenasycen, ale firmy už se předhánějí v přinášení zařízení pro koncové zákazníky s různou funkcionalitou a samozřejmě i cenou. Do internetu věcí se vrhá každý, kdo na to má kapacity. Velké firmy plánují samozřejmě vlastní ekosystémy v čele s řídícími jednotkami. Specializované firmy pak chtějí nabídnout alespoň chytré funckionality pro své dosud obyčejné kusy domácího vybavení. Chytrá kamera, chytré osvětlení… chytré může být cokoliv, ale nejvíce nás zaujala asi lednice od Samsungu. Lednice je dominantní elektrospotřebič umístěný na vhodném místě. Samsung Family Hub Refrigerator díky svému obřímu displeji funguje jako šikovný pomocník v kuchyni, ale i řídící centrum pro další chytré doplňky ve vaší domácnosti.

Drony

Na letošním CESu bylo dronů požehnaně, nejvíce ale zaujal Ehang 184, který v sobě dokáže přepravit i jednu osobu, a Yunnec H Intel Dron, který je unikátní využitím RealSense technologie, která dovoluje pokročilé vnímání prostoru a tím i razantní zvýšení šance, že se dron na své cestě vyhne všem překážkám a doputuje do cíle.

Televize

V televizorech jsou zřejmé rovnou dva trendy. Prvním je zvyšování obrazové kvality díky implementaci různých HDR (vysoký rozsah expozice) řešení, díky kterému si obraz zachovává kvalitní kresbu na obou koncích spektra, tedy na velmi osvětlených i velmi tmavých místech. Přehnané HDR není příliš realistické, protože i lidské oko dokáže zpracovat pouze určitý rozsah, proto musí být HDR implementováno správně – televize musejí přesně reprodukovat to, co kvalitní kamery schopné zachycování ve vysokém dynamickém rozsahu natočí.

Druhým hitem je pak OLED technologie, která dokáže vykouzlit nejkvalitnější obraz vůbec. Po zániku plazmových televizorů vzniklo kvalitativní vakuum, které se podařilo vyplnit až právě OLED televizorům. Sice jde stále o poměrně drahé televizory, ale už v letošním roce by se měly výrazněji prosadit. Cena současných televizorů je dána i tím, že s OLED obrazovkami se zatím vyrábí jen ty nejlepší televizory – až tato technologie vstoupí i do běžných řad televizorů a až se začne razantně zvyšovat produkce, klesnou i ceny.

VR vs. AR

Virtuální realita nebo rozšířená realita (augmented reality, AR)? Tyto technologie jsou si tak podobné a zároveň zcela jiné. V jedné řadě máme Oculus Rift a HTC Vive Pre, v té druhé třeba neúspěšné Google Glass, nebo lákavé HoloLens od Microsoftu.

Nejvíce pozornosti na CESu 2016 k sobě ale poutal „ten, který to začal“, tedy Oculus Rift, jehož kickstarterová kampaň znamenala, že se virtuální realita po dlouhé době opět dostala do popředí zájmu zejména hráčů. Miliony fanoušků her a technologií po celém světě si v jednom momentě uvědomily, že sny o dokonalém ponoření do virtuálního světa mohou být v dohledné době vyslyšeny. Oculus ukázal spotřebitelskou verzi, řekl cenu a začal s předobjednávkami, které byly vmžiku rozebrány. Nepotěšily zejména dvě věci – vysoká cena (kolem 20 000 Kč) a absence pohybových ovladačů, které přijdou později, v balení.

Wearables

Nositelnosti mají spoustu podob, ale tou nejvýraznější a s nejširším uplatněním jsou hlavně fit náramky a chytré hodinky zaměřené právě na sport a zdravý životní styl, kterým je současná společnost posedlá, nebo to alespoň předstírá, protože je to cool.

Zatímco nejvyšší řady výrobků se soustředí na co nejpřesnější měření tepu, snadnou synchronizaci s telefonem a co nejkratší výdrž, nejzajímavější kousky jsou na opačném cenovém spektru. Konkrétně fitness náramky mohou za pár stovek splnit většinu toho, co byste si přáli – v zásadě ale mapují vaši denní aktivitu, kterou můžete podle získaných výsledků náležitě upravit. Naším favoritem na letošním CESu je zařízení od Withings Go za pouhých 70 dolarů. Jde vlastně o náramek/clip podobný těm nejlevnějším fit náramkům jako je třeba MiBand, ale je kromě designu unikátní i použitím kulatého e-ink displeje, který vás informuje o tom, jak jste na tom s aktivitou i bez synchronizace s telefonem.

Smart… GUN!

No ne tak úplně, ale trocha té moderní technologie se vkrádá i do střelných zbraní. V tomto případě by mělo jít hlavně o bezpečnost, kterou budou zajišťovat (nebo se o to budou aspoň snažit…) senzory, které při použití zbraně rozeznají, zda jí disponuje oprávněná osoba. Pokud ne, zbraň nevystřelí. Idea není nová, ale bude setsakramentsky záviset na provedení, které musí být spolehlivé a vhodně nastavené. Identilock je biometrický zámek na pistole, který nejprve otiskem prstů musíte deaktivovat, abyste mohli střílet. Jde o jedinou podobnou vlaštovku na CESu, ale vzhledem k tomu, že nabízí kompromisní řešení mezi názory obhájců a kritiků práva na držení zbraně v USA, dost možná jde o výrobek budoucnosti. To že žádná technologie ani žádný zákon nedokáží před zneužíváním střelných zbraní ochránit, nemusí znamenat, že Identilock a podobné technologie nebudou hojně využívány.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru