Co dělat při polití notebooku?

Při polití notebooku se nevyplatí dát na alchymistické rady, nevyplatí se nic riskovat, zato se počítá každá vteřina a dodržení pár základních kroků. Jestliže hledáte radu právě teď, už je asi pozdě, přesto ale vypněte notebook, vytáhněte ho ze zásuvky, vyjměte baterii a postavte ho tak, aby z něj voda mohla vytékat. Detaily se dozvíte v článku.

Jak moc je politý?

Sice to nemá přímý vliv na to, co máte dělat, ale je důležité si nalít čistého vína (ne, do notebooku ne) – když je politý jen trochu, tak při rychlém zásahu pravděpodobně přežije, když je prolitý fest, tak vám nepomůže ani svěcená voda (ta také způsobuje korozi).

  • Pokud je politá pouze klávesnice, dojde k zoxidování citlivých spojů (není-li odolná proti polití) a s poměrně velkou pravděpodobností i k jejímu okamžitému, nebo postupnému vypovězení služby.
  • Pokud voda nateče dovnitř notebooku, to samé se může stát i s dalšími součástkami jako je základní deska, disk…

Postup se však nemění, protože i když jde pouze o polití klávesnice, nemůžete nic nechat náhodě. Pár dní budete muset sušit.

Čím je politý?

Mezi tekutinami je rozdíl. „Ideální“ je líh, ten vám žádnou škodu nenadělá, ale s tím asi moc počítat nelze. Mnohem častější bude voda, což je sice průšvih, ale dál už může být jenom hůř – limonády, kafe, čaje, vše vám kromě oxidace způsobí ještě znečištění, které bude po vyschnutí třeba odstranit, což platí hlavně pro vše s obsahem cukru.

Univerzální kroky

Následující kroky proveďte IHNED po polití notebooku.

  1. Vypněte notebook (podržte tlačítko pro spuštění), zároveň vytáhněte kabel zdroje.
  2. Vyjměte baterii notebooku, pokud to jde (a pokud to nejde, vyjměte ji také, protože dokud ji tam necháte, bude vnitřek NB pod napětím, které urychluje oxidaci).
  3. Nechte z notebooku vodu vytéct, notebook obraťte vzhůru nohama, ale dávejte pozor, ať voda nenateče do displeje, to by byl konec.
  4. Pokud si troufáte, můžete sušení pomoci – notebook co nejvíce rozmontujte a části osušte hadříkem, nebo chladným, případně pouze lehce vlažným proudem vzduchu – žádné fénování. Takové rychlé vysušení může zásadně zvýšit šanci na přežití notebooku, ale při demontáži musíte být opatrní.
  5. Nechte sušit nejméně 12 hodin, ale pokud se bez notebooku obejdete den nebo dva, tím lépe. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEVKLÁDEJTE BATERII ANI NESPOUŠTĚJTE NOTEBOOK.
  6. Po důkladném vysušení a smontování můžete pokračovat v dalším užívání notebooku.

Nepomohlo?

Po vysušení může nastat několik scénářů. Notebook nepůjde vůbec, nebo půjde skvěle, případně může nastat stav „něco mezi“. Pokud půjde, musíte počítat s tím, že nevíte, co se děje uvnitř. Může probíhat oxidace, která NB dříve, či později notebook, nebo jeho část zničí. Po vysušení se ale můžete obrátit na servis, aby provedl vyčištění oxidujících součástek. Ať tak či onak, brali bychom to jako varování, pokud jste před politím nezálohovali svá data, tak teď už by to bylo čiré šílenství.

Typickým výsledkem je i to, že vám nefunguje celá klávesnice, nebo její část. V takovém případě jste dopadli ještě (zatím) dobře a stačí dát notebook do servisu a nechat klávesnici vyměnit. Připravte si ale pár tisíc. Rady výše samozřejmě platí stále.

Když notebook nefunguje vůbec, dejte ho co nejdříve do servisu – může být vadná jen jedna součástka a oprava nemusí být nevýhodná. V nejhorším případě vám tam alespoň z notebooku vytáhnou data. I když to vlastně není pravda, v nejhorším případě, při opravdu masivním zatopení, nebo zkaženém postupu vysušování, nebo prostě při smůle se nepodaří zachránit ani ta data, ovšem to se stává spíše zřídkakdy.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 12 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Martin
Martin

Dobrý den, notebook (Dell Inspiron 7720) byl na nakloněné vyvýšené podložce (Cooler Master NotePal U3) a byl politý asi půl hrnkem čaje. Odstranil jsem klávesnici, vysušil ji i lehce komponenty pod ní (podotýkám že do vnitříních částí se příliš vody nedostalo). Notebook chvíli zapnout nešel ale po chvíli se vrátil do chodu celkem bezproblémově, jen si musel sám reinstalovat všechny ovladače. Můj dotaz ale zní, jestli si s ním mám někam zajít aby se mi na něj kvůli případné oxidaci raději někdo podíval a kolik by to tak mohlo stát. Mám ho necelý měsíc PO záruční lhůtě takže nejsem zrovna nadšen. Předem děkuji za odpověď

20.11.15 01:31 reagovat

Vojtěch
Vojtěch

Dobrý den... Notebook mi zmokl.. Po zmoknutí jsem jen vysušil povrch a hloupě jsem myslel že do notebooku nenateklo nic.. Zapnul jsem notebook a pracoval jsem na něm. Nějak po 40. minutách se vypnul.. Myslíte že když jej nechám sušit dá se ještě zachránit? Vody do něj nenateklo moc.. Jen pár kapek

17.08.15 22:06 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, článek vše popisuje velmi podrobně. Ještě jednou si jej přečtěte a postupujte dle jeho rad. Pár kapek by nemělo nic udělat. Pokud jej důkladně vysušíte (baterka měla být hned vyjmuta) a den počkáte, mohl by se opět znovu rozjet.

18.08.15 10:32 reagovat

Lada
Lada

Dobrý den polila sem omylem notebook. Vše je ok. Až na klávesnici. Nevíte co s tím? Děkuji (Je nový mám na něj záruku kolik to bude přibližně stát?)

28.10.14 14:17 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, záleží, jaký máte ntb a jak moc je modulární (složen z částí) - starší IBM/lenova měla vyměnitelnou klávesnici, takže tam byla cena cca 600 Kč nová/levněji použitá. Doporučuji poslat ntb na reklamaci a oni se Vám sami ozvou, zda je možné reklamovat či nikoli a kolik Vás případná oprava bude stát. Budete mít navíc jistotu, že není problém ještě někde jinde.

29.10.14 09:48 reagovat

Jana
Jana

Dobrý den, pokud vám blbne klávesnice, tak ntb dejte buďto do servisu, a nebo v mém případě, dejte k ntb klávesnici od PC.

31.05.18 18:43 reagovat

Doporučujeme

Nahoru