TEST: Které aplikace nejvíce vybíjejí baterii mobilního telefonu?

Při výběru mobilu je pro mnoho uživatelů směrodatné, jak dlouho vydrží baterie. Protože už máme aplikace na všechno, trávíme s chytrým telefonem v ruce velkou porci dne. Proto i nové mobily po dni intenzivního používání večer jednoduše vypovídají službu a je třeba je dobít.

Výdrž už nezávisí jen na kapacitě baterie, ale také na aplikacích, které používáme. Náročnosti nainstalovaných aplikací na spotřebu baterie se věnoval portál pCloud.

Analýzou stovky nejpoužívanějších „appek“ přišly se závěry, které z nich si nejvíce ukrajují z baterie. Velkým testem přišli i k výsledkům o největších „žroutech“ paměti a aplikacím, které mobil nejvíce zpomalují.

Jak zvýšit výdrž baterie mobilu?

Všechny nainstalované aplikace se nějakým způsobem podílejí na spotřebě baterie chytrého telefonu. Nemusíte je ani používat, ale z baterky ukrajují iv „klidu“ na pozadí. Pokud potřebujete, aby vám mobil vydržel více, určitě zvažte odinstalování aplikací/her, které pravidelně (nebo vůbec) nevyužíváte.

Stejně tak si vždy, když je nepoužíváte, vypínejte mobilní data, Bluetooth i GPS. Právě ty dokáží ukrojit z baterie velká procenta i při neaktivitě. Z dlouhodobého hlediska je pak doporučeno nabíjet mobil do přibližně 85% (tedy ne doplna) a nechat jej vybít do 25% a ne níže.

Baterii určitě potěšíte, když si budete telefon nabíjet originální nabíječkou, kterou jste k mobilu obdrželi. No a pokud se chystáte ven, dbejte na to, aby telefon nebyl vystaven přílišným výkyvům teplot. Nenechávejte chytrý telefon na mrazu ani na přímém slunci.

Aplikace s největší zátěží na baterii mobilního zařízení

Při hodnocení 100 nejpoužívanějších aplikací se v pCloude zaměřili na trojici faktorů. Jaké funkce aplikace používají (poloha nebo například kamera), jak využívají baterii a zda mají k dispozici tmavý mód (dark mode). Na základě sesbíraných dat pak přinesly přehledný sumář aplikací, které „zabíjejí“ baterku nejvíce.

Mnohé z aplikací možná ve svém zařízení mít nebudete, pravděpodobně jste o nich ani nikdy neslyšeli. Ale najdou se i takové, které jsou na Slovensku a v Česku mezi uživateli velmi oblíbené.

První dvacítce podle zaměření jasně dominují sociální sítě. Facebook, Instagram, YouTube, WhatsApp, Snapchat i LinkedIn využívají dalších 11 dostupných funkcí mobilu jako poloha, kamera, mikrofon, Wi-Fi, fotografie a pod. Znamená to, že jsou pro baterii zátěží, i když je právě nepoužíváte a jsou spuštěny jen na pozadí.

Ze zmíněných jen Instagram nabízí také tmavý mód, se kterým lze ušetřit až 30 % baterie. Na prvních dvou místech se umístily fitness aplikace Fitbit a Verizon s online bankovnictvím. Obě využívají až 14 z celkového počtu 16 funkcí na pozadí včetně 4 nejnáročnějších – fotoaparát, Wi-Fi, mikrofon a poloha.

Do první dvacítky nejnáročnějších aplikací na baterii se dostaly například Skype, Uber, Amazon, Telegram či Booking. Celý seznam si můžete prohlédnout níže.

Porovnat aplikace, kde každá slouží k něčemu jinému, není snadný úkol. pCloud se o to ale přece jen pokusili, přičemž zohledňovali využívání funkcí na pozadí jako přístup k fotkám/souborům, používání Wi-Fi, práci s kontakty, mikrofon, volání, kalendář, mobilní data, polohu, úložný prostor, využití interní paměti či identitu. Cestovní aplikace zabírají v telefonu v průměru nejvíce paměti RAM (United Airlines, Uber, Lyft) i donáškové aplikace Bolt, Wolt a Bistro.

První padesátka aplikací

Do první padesátky aplikací nejvíce zatěžujících telefon se dostaly také Reddit, Twitter, Spotify, Shazam, McDonald, Netflix, TikTok, Slack, Duolingo, Paypal, SoundCloud či Amazon Prime.

Řešením tak může být volba aplikací i způsob, jak je využíváte. Stejně tak je doporučeno podívat se na povolení jednotlivých „appek“, případně zredukování ve stylu výběru jen jedné donáškové aplikace namísto pěti, výběr jedné streamovací služby nebo upřednostnění cestovní aplikace, která vám vyhovuje nejvíce.

To vše jsou ale krajní řešení, kdy je třeba si zvážit, zda vám ušetření několika procent baterie stojí za omezení pohodlí a možností volby mít v mobilu vše, co chcete.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 8 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru