Counter-Strike 2 je zdarma a ke stažení: Vše, co víme

Valve prolomilo mlčení a oznámilo jednu z největších herních novinek 21. století. Už toto léto přijde nejočekávanější pokračování Counter-Strike 2 a ke stažení bude zcela zdarma pro hráče, kteří mají v knihovně Counter-Strike: Global Offensive. Hra je postavena na Source 2 enginu, díky čemuž nabídne nové mechaniky a hratelnost, po které komunita již léta volá.

Jak stáhnout Counter-Strike 2 zdarma?

Od vydání Global Offensive uběhlo již více než 10 let a přesto jde o nejhranější a nejznámější online střílečku. Čas ale doběhne každého, a tak Valve přichází s dlouho očekávaným technologickým skokem v podobě Counter-Striku 2.

V létě 2023 začne Valve přinášet stále více informací o CS2 s tím, že nakonec hru v tomto období také oficiálně vydá. Vše proběhne ve hře Counter-Strike: Global Offensive, kde na hráče bude čekat ke stažení bezplatná aktualizace Counter-Strike 2.

Ještě předtím ale dostane vybraná část herní komunity možnost účastnit se testování beta verze CS2. V tomto omezeném testování bude několik hráčů CS:GO hru testovat, aby se vyřešily problémy, bugy a přechod tak byl co nejpřirozenější a bez zbytečných komplikací. Zatím není jasné, zda nynější Counter-Strike: Global Offensive zanikne, nebo budou obě hry existovat zároveň.

Jaké změny přináší Source 2 engine v CS2

Na Source 2 postavilo Valve všechny své novější hry jako Dota Underlords, Half Life: Alyx či Dota 2, která v roce 2015 na enginu přešla. I Counter-Strike 2 je vyvíjen v tomto enginu a změny se projevují zejména v grafice.

Vedle skinů a modelů postav se Source 2 engine projeví zejména na mapách, které byly přetvořeny třemi způsoby. Některé mapy tak byly zcela přepracovány, jiné dostaly jen mírná vylepšení, aby se zachoval duch CS franšízy.

První skupinu vylepšení tvoří mapy Dust 2, Mirage a Train, kde bylo upraveno osvětlení, čímž bylo dosaženo vyšší viditelnosti postav i okolí.

Druhá skupina map, kde patří například Nuke, využívá ze Source 2 enginu více možností, aby se zlepšil systém vykreslování na základě fyziky, takže materiály a předměty, jakož i odrazy a světlo vypadají realističtěji.

Do třetí skupiny map spadá například Overpass a Source 2 engine využívají naplno. Tyto mapy byly přepracovány zcela od základů. Jak už to bývá u Valve zvykem, na změnách po vydání hry se budou moci podílet i hráči v rámci komunitou vytvořeného obsahu. Každý si tak bude moci vyzkoušet nástroje a funkce Source 2 enginu a vytvořený obsah dále sdílet s komunitou v rámci workshopu.

K tomu je třeba připočítat i vizuální změny týkající se výbuchů, efektů, stop po kulkách, chování vody, záblesky nebo environmentální události obecně.

Výrazná změna v hratelnosti díky propracovaným smoke granátům

Díky Lord Gaben! Prosby hráčů byly vyslechnuty a smoke granáty prošly kompletním přepracováním, aby poskytly co nejrealističtější zážitek z jejich používání. Protože CS má daleko od bezduché akční online střílečky a strategický prvek je zde všudypřítomný, smoke granáty v tom hrají důležitou roli.

Kouřové granáty mohou zmást nepřítele, zabránit mu v postupu nebo skrýt hráče, kteří nechtějí být viděni. Global Offensive ani po letech od vydání nemá dotaženy tyto granáty k dokonalosti a jejich používání s sebou přináší různé chyby a bugy.

V CS2 proto přijdou výrazné změny kouřových granátů, takže se můžeme těšit na stejnou viditelnost pro všechny hráče i novou interakci s prostředím. Kouř bude přirozeně vyplňovat prostor v okolí, lépe reagovat s osvětlením a dokonce jej bude možné rozehnat střelbou. Poslední novinka tak pořádně zamíchá kartami na bojišti, kdy žádný výstřel nevyjde nazmar a může odhalit pozice nepřátel.

Přesné a okamžité zpracování informací

Tickrate, nebo počet aktualizací za sekundu, už hratelnost neovlivní. Tento fakt ocení zejména profesionální hráči nebo ti, kteří aspirují na nejvyšší ranky a ve hře je dokáže rozrušit jakákoli maličkost.

Nebude tak už mít vliv na pohyb, střelbu ani házení granátů. Díky nové architektuře se servery dozví o každém pohybu, výstřelu i hození granátu okamžitě a se stejnou odezvou pro všechny.

Jak moc se změnilo uživatelské rozhraní?

Tato novinka nezasáhne do hratelnosti, ale na zážitku může přidat nebo ubrat. A z prezentovaných videí je zřejmé, že Valve plánuje vzhled přivést do modernějšího looku. Změny se týkají zobrazení minimapy, životů i oznámení o porážce a je třeba dodat, že aktuálně nejsou řešeny nejšťastněji. Až příliš připomínají designem mobilní hry, což ale vůbec nemusí být konečná verze.

Counter-Strike má před sebou ještě pár měsíců testování, a bude-li feedback od hráčů příliš negativní, může se klidně stát, že Valve tyto novinky ještě upraví, případně je ani nebudou měnit z původního Counter-Strike: Global Offensive.

Inventář hráčům zůstal

Před oficiálním ohlášením se řešilo, zda hráčům zůstanou jejich předměty v inventáři. Některé skiny stojí stovky i tisíce dolarů, proto se pozornost soustředila i na tento aspekt. Teď už známe odpověď a Counter-Strike 2 zachová hráčům všechny jejich předměty na účtu.

Stane se tak díky pohodlnému přesunu z CS:GO na CS2 v rámci jedné hry. A co víc, Source 2 engine poskytne ještě lepší designy a to i starým modelům. Navíc všechny základní zbraně byly vylepšeny na nové modely ve vysokém rozlišení.

Na hráče Counter-Striku 2 čeká i precizní a propracovaný zvuk

Zvuková stránka hry byla palčivým tématem v Global Offensive od vydání a změny tak budou více než vítány. Všechny zvuky v Counter-Strike 2 budou přepracovány tak, aby lépe korespondovaly s prostředím a hráči z nich mohli více vyčítat. Na oficiální stránce vývojáři uvádějí i vyvážení zvuků, což by mělo přispět k ještě lepšímu zážitku ze hry.

Counter-Strike 2: Systémové požadavky

Ke hře momentálně nejsou k dispozici informace o hardwarových požadavcích. Předpokládá se ale, že nebudou výrazně vysoké, aby byla hratelná pro co nejširší spektrum hráčů. Aktualizace článku:

Minimální požadavky CS2 na PC:

CPU: Intel® Core™ i5 750 se 4 hardwarovými vlákny nebo lepší
RAM: 8 GB
GPU: Paměť 1 GB nebo více a doporučená kompatibilita s DirectX 11 a Pixel Shader 5.0
HDD: 85 GB volného místa
Další: DirectX: Verze 11, Win 10 (64-bit)

Čeština v Counter-Striku 2

Současný Counter-Strike: Global Offensive má k dispozici češtinu, proto se očekává lokalizace iv případě Counter-Striku 2. Směrodatným může být i oficiální stránka CS2, která je také v češtině.

Counter-Strike 2 často kladené otázky

Na všechny nejpalčivější dotazy můžete zavítat na oficiální stránku na Steamu, kde se dozvíte odpovědi na vše, co potřebujete vědět. Další novinky bude Valve publikovat na oficiálním YouTube kanálu.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru