Internetové prohlížeče s nejlepší ochranou soukromí. Jak dopadl nezávislý test?

Ochrana soukromí na internetu je pro mnohé uživatele základním parametrem, podle kterého si vybírají internetový prohlížeč. Věděli jste ale, že nejpoužívanější web browser Google Chrome dopadl v testu zabezpečení soukromí nejhůře? Podobné výsledky dosáhly i prohlížeče postavené na základech Chromu a mezi nejbezpečnějšími prohlížeči najdeme i takové, u kterých jsme to možná ani nečekali.

Open Source projekt PrivacyTests.org přešel v dubnu na verzi 52, s čímž přináší i podrobný přehled o sbírání údajů o uživatelích jednotlivými prohlížeči. V přehledné infografice přináší výpis desítek drobností, které různými způsoby identifikují činnost uživatelů a sbírají o nich osobní údaje.

Díky tomu protistrana dokáže zjistit, o kterého uživatele se jedná a snadno identifikuje prohlížeč. Stránky dokáží těmto sledováním chování uživatelů přizpůsobit služby a reklamy na míru každému a je dobré vědět, které prohlížeče jim v tom pomáhají nejvíce, respektive jim v tom nebrání. Výsledky testu proto mnohé překvapí a možná i přesvědčí o změně internetového prohlížeče.

Nejbezpečnější internetové prohlížeče

Soukromí uživatelů obecně nejlépe ochrání prohlížeče Brave, Firefox a Safari. Specifickým případem je prohlížeč Tor, který sice poskytne 100% anonymitu na internetu (neprozradí ani IP adresu uživatele), ale k běžnému prohlížení internetu uzpůsobený rozhodně není.

Žádný webový prohlížeč sice dokonalou ochranu neposkytuje, ale některé z nich se tomu alespoň blíží. Jakmile budete obtížněji identifikovatelný na internetu, sníží se šance na vaše sledování. V oblasti ochrany soukromí známe si tak můžeme udělat obrázek o tom, které prohlížeče na bezpečnost dbají více, a které naopak podstatně méně.

Tor prohlížeč ke stažení

 

Překvapiví vítězové i poražení při blokování sledování a fingerprintingu

Sledování otisků slouží webovým stránkám k identifikaci vašeho prohlížeče na základě parametrů jako typ uloženého písma v prohlížeči, velikost okna či obrazovky. Na základě těchto sledovaných prvků jsou nejbezpečnější prohlížeče Safari, Librewolf a Mullvad, které poskytují plnou ochranu.

Brave prohlížeč ke stažení

Naopak Brave a Firefox, které z celého testu vycházejí jako nejbezpečnější, jsou při tématu sledování uživatele poměrně mírní a blokují jen jeden parametr. Chrome, Microsoft Edge a Vivaldi dokonce neblokují žádný parametr.

Brave a Librewolf ale naopak excelují při odstranění parametrů z URL adres a blokování sledovacích prvků Googlu a Facebooku. Z nejrozšířenějších prohlížečů jsou v oblasti omezení sledování přes cookies na tom nejlepší Firefox a spolehlivý je také Edge.

Librewolf internetový prohlížeč ke stažení

Pokud jde o Chrome, ten před sledováním nechrání vůbec a to z pochopitelného důvodu – na reklamách vydělává.

Jasný vítěz v izolaci prvků

Při klasickém používání prohlížeče běžným uživatelem je nejbezpečnější Brave. Ten dokáže nejlépe izolovat prvky uložené v paměti prohlížeče, které by jinak mohly být použity ke sledování aktivit uživatele. V těsném závěsu mu sekundují Firefox, Safari nebo méně známé prohlížeče Librewolf a Mullvad. Nejhůře se v testech izolace prvků dařilo prohlížečům Chrome, Edge, Opera a Vivaldi.

Šifrované prohlížení HTTPS

Zabezpečené připojení přes HTTPS šifrování je ve většině prohlížečů samozřejmostí. Prohlížeče se snaží o takové připojení co nejvíce a nejlépe z tohoto testu vycházejí Safari, Librewolf a Mullvad.

Problém může nastat, pokud internetová stránka HTTPS nenabízí, ale vy máte prohlížeč, který šifrovanou komunikaci s webem vyžaduje. V takovém případě se vám stránka neotevře. Funkce vynucení HTTPS šifrování lze většinou aktivovat v nastaveních.

Safari prohlížeč ke stažení zdarma

 

Inkognito mód s přesvědčivým vítězem

Nezdá se to, ale iv anonymním režimu jsou na tom prohlížeče s ochranou soukromí různé. Z těch známějších si nejvíce cení soukromí uživatele Brave a Firefox, ze všech browserů ale v inkognito módu jasně dominuje Librewolf. V těsném závěsu za ním je Mullvad.

Suverénně nejhorší ochranu v tomto případě poskytuje prohlížeč Microsoft Edge. Chrome se, paradoxně, v inkognito režimu, snaží o něco více a v izolaci prvků, trackování a HTTPS šifrování disponuje alespoň nějakou ochranou.

Firefox ke stažení

 

Shrnutí na závěr

Pokud hledáte internetový prohlížeč zaměřený na ochranu a zabezpečení, z testu vycházejí nejlépe při standardních nastaveních Brave, Firefox, Safari, z menších prohlížečů pak Librewolf a Mullvad. Ochranu si ale můžete zvýšit i instalací doplňků nebo změnou nastavení, jen si s tím musíte o něco více pohrát.

Většina prohlížečů totiž základní ochranou disponuje, ale ne vždy je po stažení a instalaci zapnuta. Firefox například umožňuje přizpůsobení ochrany přes Nastavení a taková Opera po instalaci nenabízí prakticky žádnou aktivní ochranu.

Google Chrome ke stažení

Slabší ochranu naleznete v prohlížeči Edge a při standardním nastavení pro běžného uživatele jsou na tom nejhůře Chrome, Opera a Vivaldi. V konečném důsledku je ale na každém, jaký prohlížeč zvolí – zda dá přednost intuitivnosti a designu, ochraně soukromí nebo třeba zatížení na výkon PC. Jen je dobré vědět, které prohlížeče dbají o ochranu na internetu víc.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 8 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru