iOS 7: Beta je tu, co nabízí?

Na své velkolepé konferenci WWDC Apple podle očekávání představil sedmou iOS ve verzi 7. Pro vývojáře je už ke stažení její betaverze a my vám teď povíme, na co všechno se mohou příznivci jablečných telefonů těšit – a je toho opravdu dost.

Design

Změna vzhledu prostředí praští každého uživatele přes oči jako první. Systém vypadá úplně jinak. Ano, layout ikon na úvodní obrazovce a horizontální rolování mezi nabídkami jsou zachovány, ale to je asi tak vše. Ikony samotné jsou úplně nové, plošší a modernější.

Naproti tomu se prostředí snaží vypadat 3D, jelikož s různým náklonem iPhonu se pohybuje pozadí, které tak vytváří docela zajímavý, ale prakticky k ničemu dobrý efekt plasticity. Změnou si prošly i složky, které mohou nově obsahovat i více stránek. Vylepšeny byly i nejrůznější efekty při pohybu v iOS, takže vše působí ještě živěji.

Gesta

Velkou změnou jsou gesta, která si premiéru odbyla na iPadech. Konečně se jich dočkají i uživatelé iPhonů, takže půjde listovat v historii Safari, mezi emaily a podobně. Gestem se otevírají i notifikační a kontrolní centrum, vypínají se běžící aplikace a podobně. Praktický důsledek je jasný – jednodušší a rychlejší práce s mobilem.

Funkce

Samotné fungování telefonu a aplikací bylo taky nemálo pozměněno. Pojďme se podívat na jednotlivé novinky:

Safari

Nová verze oblíbeného prohlížeče přináší efektní rolování mezi záložkami a také o něco příjemnější minimalistické prostředí. Velkým plusem je pak podpora gest.

Notifikační lišta

Funguje podobně jako na telefonech s androidem, ale nabízí například i podrobný náhled na kalendář.

Kontrolní centrum

Opět si bere část z notifikační roletky androidu, ale přináší i něco navíc. Lze odtud ovládat připojení (wifi, režim v letadle,…), AirDrop (o něm níže), hudební přehrávač a pár vyvolených funkcí, jako je svítilna, kalkulačka, nebo fotoaparát.

Fotoaparát a galerie

Novinek ve fotoaparátu je více. Od snadnějšího aplikování filtrů, až po přepínání fotografických módů pomocí gesta. Galerie přidala automatické třídění fotografií podle různých kritérií (tradiční alba jsou zachována).

AirDrop

AirDrop je funkce pro snadnější sdílení kontaktů a dalších údajů s ostatními iOS zařízeními pomocí Wi-Fi.

Multitasking

Nejviditelnější změnou je nový systém karet pro běžící aplikace (trochu dost okopírovaný z neúspěšného WebOS). Novinek je ale mnohem více, zejména v oblasti inteligentní správy běžících aplikací a jejich aktualizací podle vašich zvyků a třeba i kvality připojení atd.

Vývojáři už, ostatní na podzim

Vývojáři si už mohou betaverzi, na iPhone 4S a iPhone 5 už bez velkých problémů použitelnou, stáhnout a do svých strojů nainstalovat. Ostatní si musejí počkat na podzim, kdy bude představen (asi) i nový iPhone, na kterém bude iOS 7 v plné parádě. Ostatní verze se budou muset trochu uskromnit, ačkoliv přinejmenším iPhone 5 ne o moc. Už dnes je však jisté, že třeba iPhone 4S nedostane AirDrop kvůli absenci 5Ghz WiFi.

Teď se krok za krokem podíváme, co běžný uživatel iPhonu (= ne developer) musí udělat, aby si mohl na své zařízení oficiální cestou nahrát betaverzi iOS 7 už nyní.

1. Registrace do iOS Developer Programu:
To obnáší mimo jiné i poplatek 99 dolarů ročně. Vyhnout se mu můžete tak, že najdete developera, který vás pozve a UDID vašeho zařízení zaregistruje (jeden developer může mít zaregistrováno až 100 UDID). Případně se domluvte s kamarády a na registraci se složte.
UDID=Unique Device Identifier (najdete v iTunes po připojení zařízení jako 40místný kód na stránce Serial Number)
2. Stáhnete si a nainstalujte nejnovější iTunes, ZDE.
3. Stáhněte si ze stránek iOS Developer Programu betaverzi iOS 7.
Soubor bude ve formátu dmg, což je image soubor používaný na OSx. K jeho rozbalení budete potřebovat program DMG Extractor, ten si stáhněte ZDE.
4. Zálohujte svůj iPhone/iPod Touch.
5. Restore iPhone/iPod Touch - zmáčkněte shift (alt na Macu) a klikněte na restore.
6. Vybere ipsw soubor, který jste získali rozbalením dmg image, a nainstalujte.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru