Jak prodloužit výdrž baterie mobilu

Moderní smartphony a výdrž baterie na jedno nabití? To je zapeklitá otázka, která v současné době nemá žádnou dobrou odpověď. Kapacity rostou, efektivita práce s energií taktéž, ale ze všeho nejvíce rostou energetické nároky hardwaru a hlavně displejů, které svými kvalitami hravě předčí monitory stolních počítačů.

Není tedy divu, že tolerovaným standardem se stal „jeden den“, přičemž je tím myšleno od rána do večera. Ráno mobil vytáhneme z nabíječky a v noci ho tam zase dáme. Existují výjimky a hodně záleží i na tom, jak mobil používáte, ale normální uživatel s normálním chytrým telefonem se zpravidla nemůže na 2 dny na příjmu spolehnout. A to je problém. Otázkou je, do jaké míry s tím lze něco dělat.

Tipy na práci s baterií a mobilem

U moderních mobilů a tabletů s moderními bateriemi se nemusíte příliš ohlížet na to, jestli baterii vybíjíte a nabíjíte správně. Je to v podstatě jedno, protože baterie si sama pohlídá, aby jí nebylo ublíženo. Stále je však dobré ji chránit před věcmi jako je voda, mráz, nebo extrémní horko a hlavně velké výkyvy teplot. To ale platí i pro samotný mobil, takže nemusíte na baterii brát extra ohledy.

TIP: Pokud máte telefon s Androidem a zdá se vám, že se baterie vybíjí příliš rychle, můžete se podívat, co vám ji nejvíce vytěžuje. Vlezte do Nastavení a zde do Baterie, kde vidíte, které aplikace se na plundrování nejvíce podílejí – zpravidla však většina kapacity padne na úkor displeji, nebo pohotovostnímu režimu, pokud necháváte telefon jen tak ležet a nevšímáte si ho.

Co se týče používání, tak každý mobil nejvíce vybíjí, když je rozsvícený displej – čím vyšší jas, tím rychlejší vybíjení. Nastavte si tedy jas tak, aby vám vyhovoval, ale zkuste být střídmí. V typu použití nemá smysl se příliš omezovat – pokud byste s mobilem nemohli dělat to, co dělat chcete, tak by vám k ničemu nebyl. Pro extrémní případy je však dobré vědět, že Wifi, datové služby, GPS a hraní náročných her vybije baterii nejrychleji.

Takže pokud potřebujete, aby vám mobil vydržel co nejdéle, a už je skoro vybitý, vypněte wifi a datové připojení, nepoužívejte GPS, stáhněte jas na minimum a nehrajte hry – vlastně, mějte mobil ideálně s vypnutým displejem.

Řešením je kompromis

Jak vyřešit krátkou výdrž? Existují v podstatě 4 řešení:

  1. Větší baterie se speciálním krytem. Problém je, že jde často o neoficiální řešení, takže vzhled nemusí být nic extra a zároveň kvalita baterie je velkou neznámou. Navíc to funguje jen s mobilními telefony, které mají odnímatelný zadní kryt.
  2. Externí baterie jako zásobárna energie, mobilní nabíječka. Taková baterie je zpravidla docela velká (oproti baterii v telefonu), ale také má větší kapacitu. Dvojí nabíjení sice znamená ztráty kolem 1/3 deklarované kapacity externí baterie, ale při vysokých kapacitách vás to nemusí tolik trápit a svůj mobil třeba 2x-3x opravdu nabijete, než budete muset nabít externí baterii.
  3. Telefony s velkou baterií nejsou u výrobců moc populární, ale existují. Hlavně čínští výrobci se toho nebojí a vzdají se extrémní (nepraktické) štíhlosti mobilu a velkou baterii do mobilu dají. Premianty v tomto oboru jsou THL a třeba také Lenovo.
  4. Obyčejný telefon. Ano, pořád se vyrábějí. Sice jsou zpravidla ještě hloupější než vyspělé telefony klasické konstrukce před nástupem dotykáčů, ale pokud preferujete výdrž, můžete se na ně spolehnout. Paradoxně tyto telefony mají mnohem menší a slabší baterie, ale protože na takových mobilech nelze nic dělat a jejich displej je velmi malý, vydrží vám na příjmu třeba týden.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227454 přečteno

Doporučujeme

Nahoru